Héber nyelvű híradó 2023.10.06 חדשות בעברית ה-6 באוקטובר

חדשות בעברית ה-6 באוקטובר 2023

Héber nyelvű híradó 2023.10.06

הונגריה לא תאפשר יצירת גטאות מהגרים בשטחה מכיוון שאחרים באיחוד האירופי אינם מגנים על הגבולות – הצהיר בלז’ הידבאגי, חבר פידס בפרלמנט האירופי )EP( בשטרסבורג. בעקבות הדיון שהתקיים בישיבת המליאה של הפרלמנט האירופי על הצורך באימוץ מהיר של חבילת המקלט וההגירה החדשה של האיחוד האירופי, הצהיר הפוליטיקאי: הונגריה אומרת לא ליישוב כפוי מחדש, לא מקבלת את חלוקת המהגרים המחייבת לפי מכסות, ושאחרים באיחוד רוצים רב-תרבותיות בכל מחיר, ורוצים לכפות על אחרים הגירה בלתי חוקית.

הדיון בעתירה של עמותת ראש יהודי המעודדת יהודים לנהל אורח חיים דתי, נגד החלטת עיריית תל אביב הסתיים ללא הסכם בין הצדדים. השופט מגן אלטוביה מבית המשפט המחוזי בתל אביב ניסה ללחוץ על הצדדים להגיע להסכמה, שהתאריך האחרון לה היה בשעה 15:00. בדיון הגנו עורכי הדין של העירייה על החלטת ראש העירייה, לפיה העירייה מבטלת את ההיתר של ראש יהודי לערוך השנה את אירוע שמחת תורה. לטענת העירייה, ראש יהודי הפרה את תנאי ההיתר שנתנה לה העירייה לפני אירוע יום הכיפורים ב-24 בספטמבר. הארגון ארגן אירוע עם הפרדה מגדרית בכיכר דיזנגוף בתום יום כיפור, שהביא לעימות בין מפגינים למאמינים. מסיבה זו, בעירייה לא סומכים על כך שהארגון ראש יהודי יכבד את תקנון העירייה בנוגע לאירוע שמחת תורה שתוכנן לשבת. ראש יהודי טען שהעירייה החליטה להילחם בו באופן ספציפי. השופט ייתן החלטה סופית בתיק בהמשך.

האייתוללה עלי חמינאי הצהיר כי מדינות המבקשות לנרמל את היחסים עם ישראל „מהמרות על הצד הלא נכון”, דיווחו כלי תקשורת ממלכתיים באיראן. „העמדה הנחרצת של הרפובליקה האסלאמית היא שאותן מדינות שמסתכנות בנורמליזציה עם ישראל יפסידו”, אמר. ראש הממשלה בנימין נתניהו היכה בחזרה ואמר: „איראן לא תמנע מישראל להרחיב עוד יותר את מעגל השלום לטובת אזרחי ישראל, עמי האזור והאנושות כולה”, אמר ראש הממשלה בהודעה. חמינאי כתב: „המשטר הציוני גוסס… המשטר הגזלן מגיע לסיומו. כיום, הנוער הפלסטיני, התנועה נגד דיכוי ואנטי כיבוש בפלסטין אנרגטיים, חיים ומוכנים יותר מאשר בכל עת ב-70-80 השנים האחרונות. אם אלוהים ירצה, התנועה תשיג את מטרותיה”.

אוקראינה יכולה להיות חברה באיחוד האירופי עד 2030, הכריז צ’רלס מישל, נשיא המועצה האירופית. ראש הגוף המפגיש את ראשי המדינות והממשלות של המדינות החברות באיחוד האירופי אמר כי אוקראינה יכולה לזכות בחברות עד 2030 אם „שני הצדדים יכינו שיעורי בית”. אוקראינה, כמו כל שאר המדינות המועמדות, חייבת ליישם רפורמות, להילחם בשחיתות ולעמוד בדרישות החוקיות של חברות באיחוד. בצד האיחוד האירופי, יש צורך להגדיר בבירור מה החברים רוצים להשיג ביחד, מה הם רואים כבאמת חשוב ועל מה הם רוצים להוציא כסף, ויש להאיץ את קבלת ההחלטות. „אני לא אומר שזה יהיה קל, אבל אנחנו לא יכולים לבזבז יותר זמן”, אמר צ’ארלס מישל בראיון בישיבה הבלתי רשמית של המועצה האירופית ביום שישי, והצביע על כך שהמועמדים במערב הבלקן מחכים עשרים שנה להצטרף, והשפעתן של רוסיה וסין באזור גוברת ומתחזקת.

העולם נפטר מהדיקטטורה של מדינות מסוימות, שמנסות לדחוף אחרות לעבדות כלכלית, הכריז נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במרכז סיריוס בדרום רוסיה בטקס האולימפיאדה הבינלאומית השלישית לביטחון פיננסי. „העולם משתחרר בהדרגה מהדיקטטורה של המודל הפיננסי והכלכלי, שמטרתו

היחידה היא להיכנס לחובות ולעבדות, להפוך אותם למושבה כלכלית, ולמנוע את המשאבים הדרושים לפיתוח מאזורים שלמים בעולם”, אמר ראש המדינה הרוסי. פוטין השווה את מערכת התשלומים העולמית הנוכחית לפירמידה פיננסית, שבראשה עומדים מנהיגי מדינות מסוימות. כפי שאמר, זה לא עונה על האינטרסים של רוב האנושות. הוא גם נגע בפרויקט של בנקים מרכזיים באסיה ובמזרח התיכון, המאפשר הנפקה והחלפה של מטבעות דיגיטליים. „לשום צד שלישי אין את היכולת לנצל לרעה כדי להתערב בתשלומים, לרבות, למשל, חסימת עסקה, הקפאת חשבונות, גניבת כספים או נכסים של אנשים אחרים”, הדגיש.

ארצות הברית שלחה יותר ממיליון אמצעי לחימה איראניים לאוקראינה שנתפסו בשנה שעברה, אמר צבא ארה”ב. לפי פיקוד המרכז האחראי על פעולות המזרח התיכון, 1.1 מיליון יח’ של תחמושת 7.62 מ”מ נשלחו לאוקראינה. התחמושת נתפסה בדצמבר 2022 ממשמרות המהפכה האיראניים, שבמקור נועדו עבור המורדים החות’ים בתימן. „ארה”ב מחויבת לעבוד עם בעלות בריתה ושותפיה ותשתמש בכל האמצעים החוקיים כדי למנוע את זרימת משלוחי הנשק האיראניים לאזור, כולל סנקציות של ארה”ב ושל האו”ם”, נכתב בהצהרה של פיקוד המרכז. במשך שנים, חיל הים האמריקני תופס כלי נשק שלכאורה מגיעים מאיראן, שטהרן שולחת בעיקר על סירות דיג לחמושים התימנים שבהם היא תומכת.

לדברי ראש ממשלת בריטניה, מאז סיום החברות באיחוד האירופי, ביצועי הכלכלה הבריטית צומחים מהר יותר מאלו של הכלכלות הגדולות של האיחוד האירופי. סונאק, שדיבר ביום הנעילה של הקונגרס השנתי של המפלגה השמרנית השולטת שאורגן במנצ’סטר, הודיע גם כי הממשלה תבטל במידה רבה את ההשקעה הגדולה ביותר בתשתית הבריטית בעשורים האחרונים, בניית קו הרכבת המהירה שתוכנן במקור מלונדון למנצ’סטר. רישי סונאק, שהשתתף בקונגרס הטורי לראשונה כראש הממשלה ומנהיג המפלגה השמרנית, הודיעה כי 36 מיליארד הפאונד שישוחררו בדרך זו, כלומר כ-16,200 מיליארד פורינט הונגרי, ישמשו למאות פיתוחים תשתיתיים אחרים באזור צפון אנגליה.

חזית קרה נוספת מגיעה בסוף השבוע. רוחות חזקות ומזג אוויר מעונן צפויים בכל מקום. ביום ראשון חזויים ממטרים ברחבי הונגריה. הטמפרטורות חזויות להיות סביב 7 ל- 4 מעלות בבוקר, ובין 22 ל- 28 מעלות אחר הצהריים.