חדשות בעברית Héber nyelvű híradó 2023.08.28

חדשות בעברית Héber nyelvű híradó 2023.08.28

הגיע הזמן להתחיל לדבר על שלום, ואנחנו מסכימים לחלוטין עם האפיפיור פרנציסקוס על כך – כך הצהירה נשיאת הונגריה קטלין נובאק ביומון האיטלקי Il Messaggero. היא ציינה בראיון כי היא מחפשת סימנים המצביעים בכיוון ש”רוסיה מוכנה למשא ומתן לשלום”. קטלין נובאק גם הצהירה כי היא אינה רואה במותו של ראש קבוצת וגנר, יבגני פריגוז’ין, סימן להיחלשות כוחו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין וחששת ש”מוסקבה מעוניינת במלחמה ארוכה”. כתבת היומון הוותיקן, פרנקה ג’יאנסולטאי, שהיא הכתבת הראשונה שראיינה את האפיפיור מזה מאה שנים, ערכה את הראיון במהלך ביקורה של הנשיאה בוותיקן וברומא.

בישיבת הממשלה של ישראל השבוע דווח כי התקבלה חוות דעת מלשכתה של היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה, שבה היא חוזרת על התנגדותה להקמת ועדת חקירה שתחקור את השימוש הבלתי חוקי לכאורה בתוכנות ריגול על ידי רשויות אכיפת החוק בתיקים מתמשכים, לרבות אלה בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהוא על פי החשד אחד היעדים המרכזיים של החקירה. לאחר מכן עזב נתניהו את הישיבה, על פי הדיווחים הוא מינה את שר המשפטים יריב לוין, שתמך בהקמת הוועדה, להוביל את התיק. בפגישה, לפי הדיווחים לוין אמר לעוזרת היועצת המשפטית לממשלה גיל לימון כי חוות הדעת של התביעה היא „הפרה של זכויות אדם”. עם זאת, כאשר ביקשה לימון לאשר את החקירה לבחון תיקים סגורים בלבד, לפי הדיווחים לוין סירב לחסינות גורפת לתיקים פתוחים.

ההפגנות הלאומיות נגד הרפורמה המשפטית הנתמכת על ידי הממשלה נמשכו בסוף השבוע. לפי התקשורת הישראלית, בהפגנה המרכזית בתל אביב השתתפו כמאה אלף איש. ההפגנות שנמשכות כבר חודשים הן בעצם מחאות נגד הרפורמה בשיפוט, אבל מדי פעם הועלו נושאים חברתיים בולטים כמו אפליית נשים והשפעת מפלגות דתיות בקואליציה הממשלתית. לפני ההפגנה בתל אביב שרה זמרת האירוויזיון האתיופית עדן אלנה את ההמנון הלאומי, ואז הסבה את תשומת הלב למקרה השנוי במחלוקת של נער אתיופי שנהרג לאחרונה בדריסה ודרשה צדק למשפחתו.

נשיא סיירה לאון, יוליוס מאדה ביו, הביע נכונות להקים שגרירות בירושלים. ב-24 באוגוסט קיים הנשיא יוליוס מעדה ביו שיחת טלפון עם אלי כהן, שר החוץ של מדינת ישראל, על פי הודעת ממשלת סיירה ליאונה. „הם דנו ביחסים החמים בין שתי המדינות שהחלו ב-1961 כאשר סיירה ליאון קיבלה עצמאות. כחלק מהמאמצים לחזק את היחסים בין שתי המדינות, הנשיא ביו הביע את נכונות ממשלתו להקים שגרירות לסיירה לאון בירושלים, בירת מדינת ישראל.

הבדיקה הגנטית אישרה כי יבגני פריגוז’ין, ראש הארגון החצי-צבאי וגנר, מת בהתרסקות המטוס ביום רביעי, כך הודיעה ועדת החקירה הרוסית )SZK(. בדיקות המומחים הגנטיות-מולקולריות הושלמו ואושר כי זהותם של 10 הקורבנות תואמת את עשרת האנשים ברשימת הנוסעים, כך מסרה הרשות. המטוס הפרטי של מנהיג שכיר החרב וחבריו התרסק באזור טבר מצפון-מערב למוסקבה ביום רביעי אחר הצהריים בנסיבות שטרם התבררו.

בשעות הערב יש להיערך לסופות רעמים עזות במספר מקומות. מחר, חזית קרה תשפיע על מזג האוויר. הטמפרטורות תהיינה בין 16 ל- 22 מעלות בבוקר ובין 28 ל- 33 מעלות אחר הצהריים.