חדשות בעברית Héber nyelvű híradó  2023.07.31

 

חדשות בעברית Héber nyelvű híradó  2023.07.31

 

אם לא תהיה מלחמה בארבע השנים הקרובות, למה לממן משלוחי נשק? – שאל מזכיר המדינה האחראי על היחסים הבילטרליים של משרד החוץ והמסחר ביום ראשון, בתגובה לפוסט של שר החוץ הסלובקי ברשתות החברתיות. בהודעה לשר החוץ והמסחר של פיטר סייארטו, כתב מירוסלב ולצ’ובסקי כי אינו זוכר דיון בו נאמר כי המלחמה הרוסית-אוקראינית תימשך עוד ארבע שנים. „המלחמה יכולה להסתיים אפילו מחר. הבעיה היא לא האיחוד האירופי, אלא רוסיה”, התעקש השר הסלובקי. תמאש מנצר אמר בתשובתו, „לשר ולצ’ובסקי יש בעיה בזיכרון שלו לטווח קצר – במקרה הטוב – או שהוא משקר”.

ישראל מתכננת להשקיע 100 מיליארד שקל, כלומר כ-9,400 מיליארד הונגרי, בהרחבת רשת הרכבות שלה, בחיבור אזור תל אביב עם הסביבה, וכן ביצירת אפשרות לקישור עם ערב הסעודית בעתיד, הודיע ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. לפני זמן לא רב ביקרו פקידים אמריקאים בערב הסעודית כדי לקדם את הקשרים הדיפלומטיים הרשמיים בין הממלכה הסונית למדינה היהודית. במקביל, ביום ראשון אמר יולי אדלשטיין, יו”ר ועדת החוץ והביטחון של הכמסת, כי עדיין מוקדם לדבר על כל משא ומתן על נורמליזציה של היחסים בין ריאד לישראל.

שר הביטחון יואב גלנט רמז שהממשלה תעמוד בכל החלטה של בית המשפט העליון – גם אם היא תבטל את חוק הסבירות שעבר בכנסת בשבוע שעבר שהגביל את הפיקוח השיפוטי על החלטות נבחרי הציבור. „מדינת ישראל היא אומה דמוקרטית של חוקים. נפעל לפי החוק”, אמר גלנט כשכתב ערוץ כאן שאל אם הממשלה תכבד החלטה אפשרית כזו. גלנט אמר את ההצהרה כשנכנס לישיבת הממשלה השבועית.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כינה את הדעות שרוסיה חטפה בכוח ילדים אוקראינים מאזור המלחמה „מוגזמות”, אמרה סוכנות הידיעות האוקראינית יוניאן. לפיהם, במסיבת העיתונאים בעקבות הפסגה הרוסית-אפריקנית, אמר הנשיא הרוסי כי שום דבר לא מונע מהילדים לחזור לקרוביהם. לא הייתה חטיפה. היה ניסיון ופעולה להצלת ילדים מאזור המלחמה. מה זה להשאיר בתי יתומים תחת אש ארטילרית? הוא שאל. לדבריו, גירוש הילדים האוקראינים היה „חוקי לחלוטין” והפדרציה הרוסית עצמה מעולם לא התנגדה לאיחודם עם משפחותיהם.

רוסיה אמרה ביום ראשון כי הפילה מל”טים אוקראינים שכוונו למוסקבה ולחצי האי קרים, שגרמו נזק לשני בנייני משרדים בבירה, וכי נאלצו לסגור שדה תעופה בינלאומי לזמן קצר עקב התקיפה. מזל”ט אחד שטס לכיוון מוסקבה הופל בפרברים, ושניים נוספים יורטו בלוחמה אלקטרונית ומאוחר יותר התרסקו לתוך מתחם משרדים. משרד ההגנה הרוסי הוסיף כי איש לא נפגע בתקיפה. במשרד הביטחון כינו את האירועים ניסיון פיגוע.

בשעות הערב צפויים שמיים בהירים ומוארים בכוכבים. מחר צפוי מזג אוויר מעונן חלקית. הטמפרטורות תהיינה סביב 15 עד 18 מעלות בבוקר ובין 28 ל- 33 מעלות אחר הצהריים.