חדשות בעברית2023.07.25- Héber nyelvű híradó

חדשות בעברית Héber nyelvű híradó 2023.07.25

ביום שני הכנסת קבלה את הצעת החוק של חבילת הרפורמה השיפוטית של הממשלה, המגבילה את עקרון הסבירות המשפטי, שתצמצם את סמכויות בתי המשפט. דובר הכנסת מסר כי ההצעה קיבלה 64 קולות בבית המחוקקים המונה 120 חברים, ללא קולות נגד, משום שהאופוזיציה – כאות מחאה – פרשה מהלשכה. ב-10 ביולי קיבלה הכנסת בקריאה ראשונה את ההצעה שתמנע מבתי המשפט בישראל לעקוף את ההחלטות שקיבלו נבחרי הציבור על בסיס „סבירות”. „עשינו את הצעד הראשון לתיקון מערכת המשפט”, אמר שר המשפטים יריב לוין, שכינה את התהליך היסטורי.

מאות אלפי אנשים הפגינו ברחבי ישראל בגלל הצעת חוק הסבירות. מארגני המחאה אמרו כי יגבירו את ההפגנות נגד „ממשלת ההרס” ונשבעו „להילחם בה עד הסוף”. הם הודו ל”תנועה דמוקרטית חסרת תקדים” שקמה בתגובה לממשלה, ואמרו: „זו רק ההתחלה”. בינתיים צעדו מפגינים ברחובות ירושלים וחסמו את התנועה בכבישים מרכזיים, בתגובה החלה המשטרה להשתמש בתותחי מים לפיזור ההמונים. גולת הכותרת של היום הייתה ההפגנה הגדולה מול הכנסת, שהחלה בשעה 18:00, והשתתפו בה רבים מראשי הביטחון לשעבר, עורכי דין בכירים לשעבר ופוליטיקאים.

באיראן עצרו השלטונות מחבלים הקשורים לשירות החשאי הישראלי בפשיטה שהתפרסה על פני מספר מחוזות, כך הודיע משרד המודיעין של המדינה השיעית. לטענת המשרד, החשודים ביקשו לבצע פעולות חבלה ופיגועים, בין היתר הם נערכו לפיצוץ עמודי חשמל ומדחסי גז. האנשים הוכשרו ב”מרכזי הדרכה” בהולנד ובדנמרק בסיוע השירות החשאי הישראלי, כך הודיע המשרד.

ארבעה אזרחים נפצעו בהפגזה של הכוחות הרוסיים באזור חרקוב שבמזרח אוקראינה, סמוך לעיר קופיאנסק ביום שני, כך הודיע משרדו של מושל האזור. אחד הקורבנות היה נער בן 12, בנוסף שתי נשים וגבר כבן 60 נפצעו. עם עלות השחר, תקיפה אווירית רוסית פגעה באזור דרום אודסה. מושל המחוז אולה כיפר דיווח כי תשתיות נמל הדנובה נפגעו כתוצאה מהתקיפה. לפי הנתונים העדכניים, מספר הפצועים האזרחיים עלה לשש, מתוכם ארבעה פונו לבית החולים. המושל הוסיף כי האנגר תבואה, כולל מיכלים לאחסון המטען, נהרסו עקב הפגיעה. שריפה פרצה באחד החדרים הטכניים של הנמל, שכבר כובתה.

צוללת גרעינית אמריקאית נוספת הגיעה לדרום קוריאה בתגובה לפעילות הגרעינית של צפון קוריאה, כך הודיע צבא דרום קוריאה. האנאפוליס, צוללת גרעינית, הגיעה לנמל האי ג’ג’ו שבדרום קוריאה, שבוע לאחר שהצוללת הגרעינית קנטאקי האמריקנית, מצוידת גם היא בטילים בליסטיים, עגנה במדינה. הפעם האחרונה שבה צוללת גרעינית אמריקאית מצוידת בטילים בליסטיים הגיעה לדרום קוריאה הייתה במרץ 1981, כאשר רוברט אי לי הגיע לבסיס הצי בפוסאן.

בשעות הערב צפויות סופות רעמים במספר מקומות. מחר יישאר מזג אוויר מעונן. הטמפרטורות חזויות להיות סביב 14 עד 17 מעלות בבוקר, ובין 19 ל- 26 מעלות אחר הצהריים.