„מספר החולים הסובלים מוירוס הקורונה בהונגריה פוחת כבר היום השני ברציפות”, אמרה צציליה מולר (Cecília Müller), קצינת הרפואה הראשית.

„מספר החולים הסובלים מוירוס הקורונה בהונגריה פוחת כבר היום השני

ברציפות”, אמרה צציליה מולר

(Cecília Müller), קצינת הרפואה הראשית. 3150 אנשים קבלו תוצאה חיובית בבדיקה לוירוס מאז תחילת המגיפה בהונגריה. נכון לעכשיו ישנם 1966 מקרים. 801 אנשים התאוששו ו- 383 נפטרו. מחצית מהנדבקים מטופלים בבית החולים, וכ -50 מתוך 964 החולים על מכונות הנשמה. שמירת ההגבלות והגבלת זמני פתיחת החנויות בבודפשט ובמחוז פשט (Pest) עדיין מוצדקות, אמר רוברט קיש (Róbert Kiss), חבר הוועד המנהל.

ביוזמתם של חברי המפלגה הנוצרית-דמוקרטית, פרסם הפרלמנט ביום שלישי הצהרה פוליטית בדבר חשיבות ההגנה על ילדים ונשים והסירוב להצטרף לאמנת איסטנבול. ההכרזה הפוליטית שהוגשה על ידי אימרה וויקיי (Vejkey Imre), לורינץ נצ’א (Nacsa Lőrinc), היינלקה יוהאס (Juhász Hajnalka) ואישטבן הוליק (Hollik István) מה- KDNP אושרה על ידי הפרלמנט עם 115 קולות בעד, 35 נגד ושלוש נמנעים. ההצהרה קוראת לממשלה לא לנקוט בצעדים נוספים להכרה בכוח המחייב של האמנה ולקרוא במוסדות האיחוד האירופי שלא להצטרף למסמך. ההצהרה הפוליטית מצדיקה את סירוב האשרור בטענה כי אמנת איסטנבול של מועצת אירופה קובעת גישה המבוססת על הגדרת מין חברתית בעת מילוי הוראותיה, והפרלמנט אינו רוצה לשלב את מושג „המגדר המיני” בחוק ההונגרי או לאמץ את גישת האמנה עצמה.

לשכת הנבחרים של רומניה דחתה טיוטה שהוגשה על ידי הברית הדמוקרטית ההונגרית ברומניה (RMDSZ) , שגם קבלה ביקורת גלויה מנשיא רומניה קלאוס יוהאניס (Klaus Iohannis) על שימוש שפה ע”י מיעוטים. הטיוטה כללה מדיניות שפה שנשארה מחוץ לחוק המינהלי שהשתנה בקיץ האחרון, והצעות נוספות שהיו חשובות מנקודת מבט הונגרית. הנשיא כינה את הטיוטה בתחילת השבוע כמקור סכנה שמטרתו לחייב את השימוש בשפה ההונגרית באזורים מסוימים בטרנסילבניה. ביום רביעי 287 חברי פרלמנט הצביעו בעד דחיית הטיוטה, 21 הצביעו נגד ו -3 נמנעו.

כמה מאות בני אדם תקועים באי למפדוסה (Lampedusa), ממתינים לבדיקת וירוס הקורונה, בעוד המשטרה הסיציליאנית נמצאת במצוד אחר מבקשי מקלט פזורים ברחבי האי. שרת החקלאות האיטלקית תרזה בלנובה (Teresa Bellanova) הזהירה כי תתפטר אם הממשלה לא תיפתור את מצבם של יותר מחצי מיליון מהגרים ללא היתר שהייה. בלנובה רצתה היתרי שהייה זמניים עם ביטוח לאומי ליותר מ -600,000 מהגרים, כולל מטפלים מזרח-אירופיים, מנקים וכ- 250,000 עד 300,000 עובדים זמניים מאפריקה ומאסיה שהיו אמורים לעבוד בחקלאות. גם ברית הימין בראשות מתאו סלביני (Matteo Salvini) וגם תנועת חמשת הכוכבים דחו את ההצעה. ויטו קרימי (Vito Crimi), מנהיג תנועת חמשת הכוכבים, אמר כי ההצעה אינה עוזרת לפתור את הבעיות שמציב השוק השחור.

מנהיג צפון קוריאה קים ג’ונג און לא עבר שום ניתוח בשבועות האחרונים, כך אמר גורם בארמון הנשיאות של דרום קוריאה, והכחיש את דיווחי העיתונות. „יש לנו סיבה להאמין שלא בוצע שום ניתוח, אך איננו יכולים עוד לחשוף יותר בנושא”, אמר הגורם שנשאר בעילום שם. הוא הוסיף כי רבים ביססו את החדשות על הניתוח על אופן ההליכה המשתנה של קים. בינתיים המפלגה הדמוקרטית בממשלת דרום קוריאה קראה להתנצלות שני חברי פרלמנט באופוזיציה שנמלטו מצפון לדרום קוריאה, אשר דיברו בעבר על מצבו הבריאותי של קים ג’ונג און. ביום ראשון עם שחר בגבול בין שתי הקוריאות היו יריות, אך איש לא נפצע, לפי ההנהגה הצבאית של דרום קוריאה. היריות החלו מהצפון לכיוון חיילי הדרום, חיילים מדרום קוריאה ירו פעמיים בתגובה.

היועץ המשפטי לממשלת ישראל, אביחי מנדלבליט, אמר לבג”ץ כי אין שום סיבה להתערב או להפסיק את הסכם הקואליציה המתוקן בין הליכוד לכחול לבן, דווח העיתון טיימס אוף ישראל. „את התערבות בית המשפט בהסכמים קואליציוניים יש להגביל למקרים חריגים ונדירים”, אמר מנדלבליט. עסקת הרוטציה בין נתניהו לגנץ, שהושגה כתוצאה ממשא ומתן ארוך, תדרוש שינויים חוקתיים מסוימים. בית המשפט ידון סך הכל בשמונה עתירות במהלך הדיונים. חמש עתירות הוגשו על ידי ארגונים אזרחיים נגד שחיתות, בטענה כי ראשות הממשלה של נתניהו אינה חוקית מכיוון שחבר כנסת אינו יכול להיות ראש ממשלה בזמן שיש נגדו כתב אישום פעיל.

לאחר חודש של שתיקה, מחבלים מרצועת עזה שיגרו טילים לעבר דרום ישראל. הרקטה נחתה בשדה פתוח. לא דווח על נפגעים או נזק מהותי. מצבא ההגנה לישראל נמסר כי הטיל שוגר לעבר לשדה פתוח באזור אשכול. צפירות הופעלו רק בסביבתו הקרובה של הטיל. כתגובה, תקף צה”ל שלוש עמדות צבאיות של ארגון הטרור חמאס בצפון רצועת עזה. הפיגוע אירע במהלך משא ומתן בין ישראל לחמאס להחלפת אסירים. לפי ערוץ 13 ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן את השרים לדון במאמציהם להחלפת אסירים זמן קצר לפני הפגישה עם חמאס.

יום שבת יהיה מעונן עם כמה ממטרים פזורים. במקומות מסוימים הרוח הדרומית תהיה חזקה. הטמפרטורות המרביות תהיינה בין 22 ל-27 מעלות צלזיוס. יום ראשון יהיה בהיר עם מעט ממטרים פזורים. הרוח הדרומית-דרום-מערבית תהיה חזקה, והטמפרטורות חזויות להיות בין 24 ל-29 מעלות צלזיוס.