A csodás Kiszlév (כסלו) hónap küszöbén

 

A csodás Kiszlév (כסלו) hónap küszöbén

Beköszönt a zsidó naptár szerinti Kiszlév hónap, amely már nem olyan eseménytelen ünnepekben, amilyen a Hesván volt. Számos jeles nap és ünnep esik erre a hónapra, ezek közül világszerte legismertebb a Hanuka, vagyis a Fény ünnepe. De más okok miatt is van mit ünnepelnünk.

A zsinagógai évtől számítva Kiszlév a harmadik hónap, míg Niszántól kezdve a kilencedik. A szabadság, a fény, az öröm, az ünneplés időszaka, amelynek neve egyes tudósok szerint a kiszleh szóból ered, amely reményt és biztonságot jelent, mások ellenben úgy vélik, hogy – mivel már az „esős évszakban” vagyunk – a hónap a  „kaszla”, azaz sár, sár, iszap, agyag után kapta a nevét. 

A Talmud szerint a régmúlt időkben ha Kiszlév Újhold napja eső nélkül múlt el, akkor a Bét Din (vallási bíróság) böjtnapot rendelt el. Napjainkban ilyen esetben zsoltárokat és különleges imát mondanak a Siratófalnál és a zsinagógákban.

Jeles vagy emlékezetes napok ebben a hónapban: 

– 3-án bálványt állítottak a görögök, amit a hasmóneusok győzelme után leromboltak és e nap ünnepnap lett;

 – 7-én halt meg Heródes és ünnepet hirdettek;

– 10-én született Ruben, Jákob első fia;

–  15-én (i .sz. 500-ban) lezáródott a babilóniai Talmud szerkesztése;

– 15-én elhunyt Rabbi Jehuda Hánászi, a Misna összeállítója és szerkesztője;

– 19-e a hászidizmus születésnapja, mivel 1798-ban ezen a napon szabadult ki a börtönből a Chábád hászidizmus alapítója, az Álter rebbe;

– 24-én kezdődött az isteni szolgálat a Bét Hámikdásban, Chágáj próféta idejében;

– 25-én történt a Hanuka csodája.

Felhasznált irodalom: bzsh.hu, zsido.com