Lépjünk túl saját magunkon, vannak közös ügyeink is

Lépjünk túl saját magunkon, vannak közös ügyeink is

Szűcs Balázs református lelkész, önkormányzati képviselő, Erzsébetváros egyházügyi tanácsnoka beszélt többek között a kerületi népszavazásról, Breuer Péter és Csintalan Sándor előtt.

Egy különleges kiállítás megnyitóján vett részt, mi is volt ez az esemény?

A Kultunió Alapítvány szervezte a Tesla Teátrumban, amely Erzsébetváros nemrég megnyílt legfiatalabb színháza, nyílt meg a kiállítás. Itt a Magyar Plakáttársaság művészei hozták létre ezt a remek eseményt a reformáció 500. évfordulójának tiszteletére, nekem jutott az a megtiszteltetés, hogy megnyithattam a kiállítást. Már egyébként ezek az alkotások szerepeltek Stuttgartban az ottani Magyar Intézetben. Egyébként azt el kell mondanom, hogy a Tesla Teátrum egy nagyon jó színház, ahol igen remek előadásokat láthatnak a nézők. Budapest mindig is színházi központ volt, ezen belül pedig Erzsébetvárosnak mindig is kiemelkedő szerepe volt.

Ha már Erzsébetváros, a képviselőtestület döntött, kiírják a kerületi népszavazást a bulinegyedről.

Valóban, a héten volt testületi ülés, itt az egyik napirendi pont volt a népszavazás kiírása. döntöttünk is erről, természetesen pénzt is rendeltünk hozzá, most úgy néz ki, a helyi népszavazás körülbelül 42 millió forintba kerül. Még időpontja nincsen, ez a helyi választási bizottság feladata, én nagyon örülök a döntésnek, a népszavazás kiírásának, a PM képviselőiként végig azon voltunk, hogy az embereket kell megkérdezni erről az ügyről. A kérdés arról szól, hogy Belső-Erzsébetvárosban egységesen éjfélkor legyen-e záróra a vendéglátóhelyeknél. A világörökségi részen eddig is így volt, ami alól a jegyző adhat felmentést, ami nem tartozik a világörökségi részbe, azt az önkormányzat szabályozhatja szabadon, a népszavazást kiírók azt szeretnék, hogy egységesen éjfélkor legyen záróra.

Egyébként az éjféli zárást mennyire számolták ki? Van, aki előtte is pihenne már, de az is igaz, sok vendéglátóhelynek ez a helyzet a véget jelentené.

Több probléma is van, egyrészt nem igazán tudja az önkormányzat, hogy mi is zajlik Belső-Erzsébetvárosban, mert nincsenek erre megfelelő intézményei, szabályai. Nem tudják hány szórakozóhely van, ezek hogyan tartanak nyitva és még sorolhatnám. Az önkormányzatnak minimális nyilvántartásai vannak a lakásokról, a lakókról, az Airbnb lakásokról. Most abban is egyetértés mutatkozott a polgármester úrral, hogy kifejezetten Belső-Erzsébetvárosra kell egy időnként megismételt felmérés.

A testületi ülésen a parkolás helyzete is szóba került, Ön is szóvá tette, hogy a kerületi parkolási társaság évek óta nem törvényesen működik.

A parkolási problémák is összefüggésbe hozhatók a bulinegyeddel, hiszen nagyon sok rongálás is történik a bulituristák miatt. A kérdésre válaszolva, igen, 2012 óta nem törvényes az együttműködésünk a parkolási társasággal, amelyikkel a testületi döntés értelmében most megkezdődik az elszámolás.

Mégis mi lehet a megoldás a bulinegyeddel kapcsolatban?

Ki lehet jelenteni, már késő bármi okosat tenni. Akkor kellett volna elkezdeni gondolkodni, amikor megnyílt egy új vendéglátóhely. Nekem, baloldali politikusként az is fontos, hogy 10-12 ezer munkavállaló dolgozik a bulinegyedben, de fontosak a lakók, az ő nyugalmuk egyaránt.

Hogyan tudják elérni, hogy a kerület más részein élők is elmenjenek a népszavazásra, ami csak Belső-Erzsébetvárosról szól?

Erre kell buzdítani az embereket, mi a kampányban ezt is tesszük majd, hogy lépjünk túl saját magunkon, vannak közös ügyeink is. A helyi népszavazási kampány egybe fog esni az országgyűlési választási kampánnyal is egyébként.

Köszönjük a beszélgetést.