Radnainé Dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI)

A munkánk jelentős része az örökségvédelem

Radnainé Dr. Fogarasi Katalin, a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) főigazgatója beszélt az örökségvédelemről, a Salgótarján utcai zsidó temetőről is.

Kérem, beszéljen az Ön által vezetett intézményről!

A Nemzeti Örökség Intézete négy éve alakult, kezdetben huszonnégyen voltunk, ma már szerencsére 114 munkatárssal dolgozunk. A NÖRI egy évvel ezelőtt egy jelentős átalakításon esett át, hiszen akkor vettük kezelésbe a Fiumei úti Nemzeti Sírkertet, mint Nemzeti Emlékhelyet, valamint a mellett lévő Salgótarján utcai zsidó temetőt.

A NÖRI szerencsés helyzetben van, hiszen – ellentétben számos más háttérintézménnyel – nem csak a dolgozói létszámát, de feladatait is növeli, most éppen örökségvédelemmel is foglalkoznak.

Még ezzel kapcsolatban nem tudok konkrétumokat mondani, az biztos, történt egy kormány-előterjesztés, a NÖRI ezt végrehajtja. Egyébként nem ördögtől való gondolat, hogy az örökségvédelem egy része hozzánk kerül, mert például az előbb említett temetők is műemlék jellegűek, védettek. Amennyiben így valósul meg, ahogy az előterjesztésben szerepel, akkor az egyik szemem sír, a másik meg nevet, mert a házon belül lesz sok hatósági rész, ugyanakkor természetesen nagyon sok pluszmunkát is jelent, de a munkánk jelentős része az örökségvédelem.

A Fiumei úti Nemzeti Sírkertben a bejárat mellett v an a Kegyeleti Múzeum. Szerepelni fog majd ez a kiállítóhely a Múzeumok Éjszakáján?

A Kegyeleti Múzeum is megújul majd az eseményre, a XXI. század kihívásainak megfelelően interaktív felületekkel várják az érdeklődőket, az egésznek a hangulata is átalakul. Nemrégiben jelent meg egy kötetünk a sírkertről, aminek az a címe, hogy Több mint temető. Én magam, a munkatársaim pont ezt akarjuk a munkánkkal megmutatni, ez nem csak egy temető, ez egy nemzeti emlékhely, így is kell hozzáállni. Visszatérve a múzeumra, itt lesznek majd időszaki kiállítások, az első éppen a Múzeumok Éjszakáján nyílik meg, Major Kamill kortárs festőművész munkáival. Klubesteket is szervezünk, az első ilyen is a Múzeumok Éjszakájára fókuszál, a Magyar Televízió komolyzenei tehetségkutatójának, a Virtuózoknak a szereplői adnak egy koncertet, a már megszokott fényfestések kíséretében, a mauzóleumok nagyon szépen mutatnak majd.

Nemrégiben került átadásra a Kozma utcai zsidó temetőben a Brüll kripta, itt nyugszik az MTK alapítója, Brüll Alfréd is. Folytatják majd ezeket a munkákat?

Természetesen minden munkát folytatunk, már a költségvetési források ismeretében, a Brüll kripta azért került megújításra, mert ez a Nemzeti Sírkert program része. A Salgótarján utcai zsidó temető az, ami a NÖRI számára egy komoly kihívás, egy nagyon szép munka, én nagyon boldog lennék, ha a rövidesen hazánkba látogató izraeli miniszterelnök úr is ellátogatna ide, hiszen ez egy olyan sírkert, amire lehet büszke Magyarország, a magyar kormány. Ez egy zárt zsidó temető, teljes egészében műemlékileg védett, itt sétálva meg lehet ismerni a XIX. századi zsidó polgárságot, itt van a legtöbb Lajtha Béla által tervezett síremlék. Ennek a temetőnek a megmentése egy évvel ezelőtt elkezdődött, komoly erőfeszítéseket tettünk, már komoly eredményeink is vannak. Ez e temető ma már, még ha részlegesen is, de újra látogatható, van nyitvatartási ideje, megtalálhatják az idegenvezető munkatársainkat is, k bemutatják a csoportoknak a korszakot, a műemlékeket. Megteremtettük a temető adminisztratív feltételeit, így már akár pályázhatunk arra, hogy az UNESCO ezt is vegye fel a világörökségi listára, közben a fizikai megmentését, rendbetételét is megkezdtük. Azt gondolom, ennek a temetőnek komoly lehetősége van arra, hogy erre a listára felkerüljön.

Amikor a Kozma utcai zsidó temetőben átadták az I. világháború zsidó hőseinek a parcelláit, akkor azt mondta, lesz folytatása a munkának. Hol tartunk?

A folytatás egy kicsit megrekedt, akkor a honvédelmi tárcával közösen hoztunk rendbe egy parcellát, ám most nem tudok igazán biztatót mondani a kérdésére, de remélem rövidesen tudok előrelépésről is beszámolni.

A NÖRI feladata még az ország nagyjainak a temetése is, most Jókai Annáé.

Nekem ez egy szomorú kötelességem, már azért is, mert Jókai Anna közel állt hozzám, a Nemzeti Emlékezet és Kegyelet Bizottság első elnöke is ő volt, a halála nagy veszteség az országnak. Június 26-án lesz a temetése a lágymányosi Szent Teréz templomban.

A NÖRI egyre több programmal nyit a nagyközönség felé.

Ennek örülök, azt veszem észre, hogy egyre nagyobb tömegek vesznek részt az általunk szervezett túrákon, a tematikus sétákon, emiatt  is van szükségünk egy több szakképzett idegenvezetőre.

Köszönöm a beszélgetést.

Breuer Péter