Az USA kilép a Párizsi Klímaegyezményből: az Európai Parlament elnökének nyilatkozata

Az USA kilép a Párizsi Klímaegyezményből: az Európai Parlament elnökének nyilatkozata

2017-06-02Az USA kilép a Párizsi Klímaegyezményből: az Európai Parlament elnökének nyilatkozataAntonio Tajani, az Európai Parlament elnöke csütörtökön reagált Donald J. Trump amerikai elnök kijelentésére, mely szerint az USA kivonul a Párizsi Klímaegyezmény alól.

“Pacta sunt servanda. A Párizsi Megállapodásokat tiszteletben kell tartani. Ez bizalmi és vezetési kérdés” mondta Antonio Tajani(EPP, IT), az Európai Parlament elnöke. „Ez a szerződés él, és előre fogjuk vinni, az USA adminisztrációjának részvételével vagy anélkül.”

” Állampolgáraikat, földünket és gazdaságukat egy történelmi lehetőségtől fosztják meg azok, akik úgy döntenek: kívül maradnak. Az EU továbbra is a klímaváltozás ellen folytatott küzdelem vezetője, a befektetések, az innováció és a technológia globális pólusa lesz, amely új munkahelyeket teremt és elősegíti a versenyt”, mondta.

A környezetvédelmi szakbizottság elnöke, Adina-Ioana Vălean (EPP, RO) szintén reagált a bejelentésre.

„Mélységesen sajnáljuk ezt a döntést, és reméljük, hogy ez csupán egy “mielőbbi viszontlátásra” és nem egy végső búcsú amerikai barátainktól”, mondta Vălean asszony. „Az alacsony széndioxid-alapú gazdaságra való átállás egyszerűen pragmatikus döntés. A globális közösség elkötelezet a párizsi szerződés mellett. A civil társadalom, az ipar és a köztudat is fejlődött ezzel kapcsolatban. Az USA része bolygónknak: jogunk van hinni, hogy pusztán egy ember döntése után (még ha az az ember az Amerikai Egyesült Államok elnöke is) visszatér végül majd hozzánk a klímaváltozással szemben folytatott küzdelemben”, tette hozzá.

“Időközben is továbbra vezetője leszünk a feladatnak, Kínával és az Ambiciózus Koalícióval együtt. Sőt, tekintve a globális felmelegedés veszélyét, ez a multi-lateralizmusért, a nemzetközi együttműködésért és a békéért folytatott küzdelem is egyben. Nekünk, európaiaknak, ez létfontosságú.”

Tények

Az Európai Parlament jelenleg három jogi eszközön dolgozik, melyek a Párizsi Megállapodás gyakorlati alkalmazását teszik lehetővé. Ezek a 2020 utáni kibocsátás-kereskedelmi rendszer (EU ETS) reformja (jelentéstevő Julie Girling); a 2030-ig hatályos erőfeszítés-megosztási rendelet (jelentéstevő Gerben-Jan Gerbrandy), és a földhasználathoz, a földhasználat-megváltoztatáshoz és az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó üvegházhatású gáz kibocsátásának és elnyelésének rendelete (jelentéstevő Norbert Lins).

További információ

Környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszer-biztonsági szakbizottság

Briefing: a Párizsi Megállapodás

Trump elnök első hónapjai az USA elnökeként: a transz-atlanti kapcsolatok iránya