Egy európai, baloldali nő a politikában

Gurmai Zita, az Európai Szocialista Párt Nőszervezetének az elnöke a nők szerepéről és Európa fontosságáról is beszélt.

 

 

Egy európai, baloldali nő a politikában

Gurmai Zita, az Európai Szocialista Párt Nőszervezetének az elnöke a nők szerepéről és Európa fontosságáról is beszélt.

 

Ön egy európai politikus, most ebben a minőségében kérem, hogy kommentálja azt a 84 halálos áldozattal járó terrortámadást, ami ma történt Nizzában.

Itt az ideje, hogy Európa felébredjen! Éppen egy hete jártam Párizsban, ahol az Európai Szocialista Párt pártelnökei tanácskoztak, ahol elfogadtak egy tízpontos javaslatcsomagot, ebben szerepelt az is, hogy szeretnék az európai biztonságpolitikát sokkal komolyabb alapokra helyezni. A másik, ami szintén szerepelt ebben az anyagban, hogy a titkosszolgálatok munkáját sokkal jobban kellene koordinálni. Amerikában 2001 után minden reggel összeülnek, sajnos Európában ez az egyeztetés még mindig hiányzik. Ártatlan emberek halnak meg, mert a terrorizmus olyan új formáival találkozunk, amire senki sem számított. Mindenki azon izgult eddig, hogy ne a franciaországi labdarúgó Európa bajnokságon történjék ilyen eset, most ehhez képest akkor történt ez, amikor békésen ünneplők éppen július 14-ét a legjelesebb francia ünnepet ünnepelték, se ez a helyzet egyszerűen kezelhetetlenné vált. Azt kell mondjam, erősíteni kell a rendszert, de mindehhez egyfajta józan megfontolás is szükséges, mert minden egyes ember élete ugyanolyan érték Európában, mint bárhol a világban.

Két cikluson is át volt képviselő az EP-ben. Nem érzi úgy, hogy fel kéne ébreszteni vagy netán a vezetést lecserélni vagy inkább a századnak megfelelő módon fogyaszthatóvá, érthetővé tenni Brüsszelt és Strasbourgot?

Én úgy vélem az Európai Unió reformja már akkor aktuális volt, amikor 2004-ben bekövetkezett a legnagyobb bővítés, ezt a reformot folyamatosan halogatják. Csak egy példa a mostani Brexit népszavazás. Hiába van egy békés értékrenden alapuló világ, a brit népszavazás után Spanyolország lépett Gibraltár ügyében.

Ön egy aktív képviselője volt Európának, mégis mit sikerült elérnie a két ciklus alatt?

Az EP tagjaként az alkotmányügyi bizottság első alelnöke voltam, itt dolgoztunk az új európai vízió kidolgozásán, már ekkor is azt láttuk, 10 évvel ezelőtt, hogy az európai polgárok nincsenek tisztában azokkal az értékekkel, amit Európa jelent. Az említett víziónak az a lényege, hogy nézzük, mi lenne, ha nem lennénk tagjai az Európai Uniónak. Most Nagy-Britannia esetében, minden egyes szerződést át kell írni, kétoldalúvá tenni. Nem lesz ez egyszerű, mondjuk olyanokért sem, mint az új külügyminiszter, aki a Brexit kampány alatt azért tett már olyan beszólásokat, amelyek megnehezíthetik a helyzetet. Az új brit kormány két legfontosabb posztján, a pénzügyek és a külügyek élén is euroszkeptikus politikus áll.

Ön szerint miért?

Úgy vélem, az egyétek meg, amit főztetek elve érvényesült a kinevezéseknél. A külügyminiszternek nem lesz ideje otthon lenni, mert a bilaterális kapcsolatokat kell megkötnie, a pénzügyminiszternek pedig meg kell néznie olyanokat, mint azt, hogy a brit egyetemek nem kapnak uniós forrást.

És ez nekünk, magyaroknak jó?

Egyáltalán nem jó, az igazság az, mindent újra kell tárgyalni. De van más példa, az új londoni főpolgármesternek, aki egyébként muszlim vallású, a megválasztása után első dolga az volt,. hogy az uniós nagyköveteket összehívta, megnyugtatva őket, hogy a főváros továbbra is minden jogot szeretne biztosítani az ott dolgozók, ott élők számára. Nagyon szeretném, ha a britek felébrednének, de a szavazásra elment 72% és a többség a kilépés mellett döntött. Más kérdés az, hogy aBrexit kampány fő arca, Farage, aki egyébként a nagy szavak mellett minden hónapban felvette a képviselői fizetését Brüsszelben, az egész végén kiszállt az egészből, miután elérte azt, amit akart.

Térjünk vissza az Ön által elértekhez.

Társkezdeményezője voltam az európai állampolgársági kezdeményezésnek, ez volt azon sikeres jelentések egyike, ahol a negyedik pillért szerettük volna bevezetni, hogy közelebb hozzuk az Uniót a választópolgárokhoz, nagy a távolság a brüsszeli vízfej és Európa között. A közlekedési bizottság tagjaként az első intelligens autóról szóló jelentést készítettem, ami 97%-al ment a parlamenten, ami azért is fontos, hogy a modern technikában legyen segélyhívó, tudjunk embereket megmenteni, akkor negyvenezer ember halt meg az utakon, ami egy nagyon jelentős szám. A jogi bizottságban, ahol az első ciklusban alelnök voltam számos olyan jelentés fűződik a nevemhez, mint az Egyenlő munkáért egyenlő bér! is. Nagyon örülök annak, hogy a szakszervezetek most ezt a célt tűzték ki.

Van egy másik akciója is, a Most a nőkön a sor! címmel. Ez mit jelent?

Alakítsuk át a politikát, erről, nem másról.

Ehhez azért párt is kell. Most van Önnek pártja?

Természetesen van egy kiváló pártom, ahol a legjobb eredménnyel kerültem most az elnökségbe.

Akkor a következő választáson mi lesz a cél, Kossuth tér, Brüsszel?

Most jelenleg az unió fejlesztési biztosának vagyok az esélyegyenlőségi szakértője, nemrégiben a Chatam Houseban a nőkről szóló konferencián voltam az egyik felszólaló.

Az MSZP-ben hol vannak a nők?

Vannak kiváló politikusai, csak az új elnökségben is öten vagyunk nők.

Sokak szerint képviselősége alatt egyfajta hidat is jelentett a Néppárt és az európai szocialisták között. Minek köszönhető, hogy a fideszes EP képviselők szinte mindegyikével nagyon jó kapcsolatot épített ki?

Mint az MSZP Nőtagozatának elnöke már régóta kiváló az együttműködésem Pelczné Gáll Ildikóval, aki az EP egyik alelnöke lett. Szeretném őt bevonni az Egyenlő munkáért egyenlő bért! kampányba, mert nagyon szomorú, hogy ma Magyarországon két hónapot ingyen dolgoznak a nők azért, mert nők, igenis kapják meg ugyanazt a bért, mint a velük egy munkában lévő férfitársaik.

Mi a véleménye arról a jobboldali véleményről, hogy a baloldali EP képviselők hátba támadták Magyarországot?

Ez egy évtizedek óta zajló vita. Ők azt gondolják, hogy ők a tökéletesek. Nem mindig. Függetlenül attól, hogy nők vagy férfiak. Tavaly júniusban választottak meg újra a mostani tisztemre az európai nőszövetségben, még legalább két és fél évig. Elértük a legjobb eredményt, 40% európai, szocialista nő van a parlamentben, a hét szocialista bizottsági elnökből négy nő, folytathatnám. Nem arról szólt, hogy fontos a női szerep, hanem arról, hogy ezek a nők pozícióban is legyenek.

Majd ha nyugdíjba megy, akkor miként teszi ezt, mint európai nőszervezeti vezető, netán európai vagy magyar képviselő?

Nőszervezeti vezetőként elértem a csúcsot, a célom az, hogy megszüntessük a macsoizmust, az alá-, fölérendeltséget vagy ha nem sikerül, akkor a nő legyen felül.

Köszönöm a beszélgetést.

Breuer Péter