Átadták a Magyar Állami Operaház díjait

Három magánénekes, egy táncművész és egy zenekari tag vehette át az évad legrangosabb díjait a Magyar Állami Operaházban.

Ókovács Szilveszter_fotó_Rákossy Péter

Kamaraénekesi díjjal Schöck Atalát, Pasztircsák Polinát és Palerdi Andrást, az Opera kamaraművésze címmel pedig Danyilova Galina koncertmestert jutalmazta az Opera vezetése. A Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja (Csillaga) Leblanc Gergely lett

Danyilova Galina koncertmester:”Ezt a gyönyörű zenét, amit most játszottunk, érdekes módon,
Csajkovszkij valamikor írta és dedikálta egy nagyon híres magyar
hegedűművésznek, Auer Lipótnak, aki innen, Magyarországról,
Veszprémből indult a világnak, eljutott Szent-Pétervárig, aztán
Amerikába, felnevelt egy seregnyi fantasztikus hegedűst,
Szent-Péterváron alapított hegedűiskolát, ahol én is tanultam. Érdekes
módon aztán én otthagytam Szent-Pétervárat és jöttem ide,
Magyarországra. …

Meglepő, de lélekvándorlásnak is nevezhető. De ez nagyon érdekes. …
Úgyhogy szeretném megköszönni a családomnak, a tanáraimnak, a
szüleimnek, a drága kollégáimnak, azt a lehetőséget, hogy itt nem
dolgozom, hanem szolgálok, már több mint harminc éve.”

Danyílova Galína hegedűművész szavai az Operaház kitüntetésének
átvételekor. Az idézett mű: Csajkovszkij : Csipkerózsika c.
belettjének hegedűszólója.

„A Magyar Állami Operaház Kamaraművésze címmel kitüntetett Danyilova
Galina hegedűművész harmincegy esztendeje tagja az Opera zenekarának,
és ez idő alatt negyedik alkalommal kapott szakmai elismerést.”

 

auer.kitünt jpg

Mint felidézték, az elismeréseket az aktív szólisták megbecsülésére, tehetségük és teljesítményük értékelésére hozta létre a dalszínház 2012-ben.

A kamaraénekeseket jutalmazó díjjal kitüntetett Schöck Atala egyike a kiemelkedő tehetségű mezzoszoprán énekesnőknek. Karrierje európai színpadokon indult, a budapesti Operában 2004-ben debütált. Nevéhez fűződik az évad elején bemutatott Werther női főszerepe. A másik díjazott, Pasztircsák Polina 2011 óta számos főszerepben mutatkozott be a Magyar Állami Operaházban, hiteles alakításaival, érett művészetével kivételes értéket teremtve.

A kamaraénekesi kitüntetést a férfi énekesek közül kiérdemlő Palerdi András az Opera vezető basszusa, aki a most záruló évadban tizenegy szerepet alakított és összesen negyvenhét előadásban lépett színpadra.

A Magyar Állami Operaház Kamaraművésze címmel kitüntetett Danyilova Galina hegedűművész harmincegy esztendeje tagja az Opera zenekarának, és ez idő alatt negyedik alkalommal kapott szakmai elismerést.

Leblanc Gergely magántáncos, aki a következő évadban viselheti a Magyar Nemzeti Balett Étoile-ja címet, öt éve tagja az Opera balett-társulatának, és a kezdetektől magas színvonalú technikai tudást igénylő szólószerepekben bizonyítja tehetségét.

A kitüntetett művészeket egy évadon keresztül illeti meg a Kamaraénekes, a Kamaraművész és az Étoile cím, amellyel együtt kiemelt honoráriumot is kiérdemeltek a következő évadra.

Az Opera tájékoztatása szerint a dalszínház egykori jeles művészeinek és emlékezetes egyéniségeinek emlékére alapított díjak közül idén a Ferencsik-emlékplakettet kiemelkedő művészi munkájáért Pólus László, az Opera zenekarának gordonkaművésze, a Komor Vilmos-emlékplakettet pedig Lakatos Péter kürtművész érdemelte ki.

A Márk Tivadar-emlékplakett idei díjazottja Szendrényi Éva díszlettervező, aki számos sikeres operaházi produkció alkotója. Az Oláh Gusztáv emlékére alapított díjat Cser Krisztián magánénekes vehette át, aki nemzedékének legígéretesebb basszistája.

A Gela-plakettet Tóth Erika rendezőasszisztens kapta, aki a most záruló évadban is több produkció gazdájaként szolgálta példás szakmaisággal az intézményt.