Szíriában él Lockerbie egyik kiagyalója
Talán itt az ideje a PanAm 103-as járatának felrobbantását kitervelő palesztin terrorista felelősségre vonásának, írja az Express. Ahmed Dzsibrilt, a Népi Front Palesztina Felszabadítására–Főparancsnokság elnevezésű, mára félig-meddig elfeledett marxista terrorszervezet vezetője felvétel tanúbizonysága szerint Szíriában él, és köszöni, jól van.
Megrahit 2001. január 31-én háromtagú skót bíróság ítélte el a hollandiai Camp Zeistben, életfogytiglanra. Vádlott-társát, Lamin Khalifah Fhimahot felmentették. Megrahi ezután évekig jogi harcot folytatott szabadságáért, eközben gyógyíthatatlan prosztatarákot kapott, ezért gyógykezelésre hazaengedték Líbiába, ahol 2012-ben halt bele a kórba.
Az egyetlen ember, akit valaha felelősségre vontak: Abdelbaset al-Megrahi
MacAskill most azt állítja újonnan megjelent könyvében, hogy a PanAm-gép felrobbantásában Líbián kívül benne volt Irán, Szíria és a Népi Front–Főparancsnokság is. Nem kizárt, hogy most ellene indul vizsgálat a Hivatali Titkok Törvénye megszegéséért, ugyanis nyilvánosságra hozta, hogy a jordán király írta meg John Major volt miniszterelnöknek, milyen szerepet játszott az ügyben Dzsibril. (S hogy ezt miért kellett volna titokban tartani? Ez ugyancsak titok, de egy napon úgyis kiderül.)
Kenny MacAskill
Skócia főügyésze és az Egyesült Államok igazságügyi minisztere tavaly újabb vizsgálatot indítottak annak kiderítése érdekében, miként lehetne két további líbiait – Abdullah Senussi volt kémfőnököt és Abu Agila Masud robbantási szakértőt – bíróság elé állítani. Most a merényletben elhunytak rokonai, valamint aktivisták követelik a Koronahivataltól, hogy tegyen hasonló lépéseket Ahmed Dzsibril kézrekerítésére.
A Népi Front–Főparancsnokság a szíriai polgárháborúban Asszad elnök rendszere mellett sorakozott fel, és az iszlamista lázadók azt állították, hogy 2014 augusztusában egy út menti pokolgéppel megölték Dzsibrilt. Mint kiderült, e jelentés alaptalan volt, mivel a 77 éves terrorvezér ebben a hónapban előbújt rejtekhelyéről, hogy Damaszkuszban megjelenjen a Hezbollah egy parancsnokának búcsúztatásán.
Videofelvétel készült Dzsibrilről, aki a látvány alapján egészségesnek és jó erőben lévőnek tűnik, amint lerója kegyeletét a világ legkeresettebb terroristáit tartalmazó listán Dzsibrillel együtt szereplő Musztafa Badreddin előtt.
Kadhafi csak később került a képbe
Irán állítólag tízmillió dollárt fizetett Dzsibrilnek a 103-as járat felrobbantásáért, s források szerint ezt az összeget arra használta fel, hogy fényűző életet biztosítson magának, vagyis luxusotthonokat tartson fenn Damaszkuszban és a földközi-tengeri Tártuszban.
Számos, a gépen halálát lelt áldozat rokona nyilatkozott úgy: szívesen venné, ha lépéseket tennének Dzsibril és iráni bűntársai bíróság elé állítása érdekében is. Vannak, akik egyáltalán nincsenek oda, amiért MacAskill csak most jött elő ezekkel az információkkal, és nem értik, miért nem cselekedett előbb.
Robert Black professzor, az aktivisták egyike szerint mindig is nagyon komoly okok voltak arra, hogy vizsgálat induljon Dzsibril ellen. „Annak, hogy Kenny MacAskill csak most mondja ezt, semmi köze az egészhez. Hihetetlen ennek az embernek a képmutatása. Most azt javasolja, induljon új nyomozás Lockerbie ügyében, és ez pontosan az, amit az olyan emberek, mint jómagam, mondogatunk már évek óta, mondogattunk már akkor, amikor ő volt a nyavalyás miniszter, és abban a helyzetben volt, hogy ezt megtehette volna.”
MacAskill a könyvben megerősíti azt az elképzelést, hogy a robbantást bosszúból hajtották végre, amiért az Egyesült Államok haditengerészete tévedésből 1988-ban lelőtt egy iráni utasszállítót. Ezt a balesetet értékelte tévesen úgy Khomeini ajatollah, hogy már az Egyesült Államok is Irak oldalára állt az évek óta pusztító Irak-Irán háborúban, és ennek hatására döntött úgy, hogy békét kér Szaddám Huszeintől.
MacAskill ezt írja a könyvben: „A pénzt Irán adta bele, de ki hajtotta volna végre? Belépett a Népi Front–Főparancsnokság. Nekik kétségkívül megvolt erre a kapacitásuk és meg is akarták csinálni. Megvoltak hozzá az embereik is, a szakértelem is, mint az a korábbi atrocitásokból kiviláglott.”
„Vezetőjüket, Ahmed Dzsibrilt számos forrás olyan emberként írja le, aki döntő fontossággal játszott szerepet az atrocitásban. Leírások szerint jelen volt a találkozókon Iránban magasrangú állami tisztviselőkkel együtt, és Közel-Keleten sokan mint igen fontos emberre tekintenek rá.”
MacAskill szerint azonban a Népi Front–Főparancsnokság terve meghiúsult a német rendőrség rajtaütései miatt, és innentől kezdve vette át a főszerepet Kadhafi Líbiája.
* Skóciában minden bűnvádi eljárás a Koronahivatal és Államügyészi Szolgálat (Crown Office and Procurator Fiscal Service) hatáskörébe tartozik. A Szolgálat vezetője a főügyész (Lord Advocate), aki egyúttal a skót kormány minisztere is, valamint helyettese, a főügyész-helyettes (Solicitor General).