HETISZAKASZ: Nászó (נָשֹׂא)
Gyertyagyújtás
A gyertyagyújtás áldásai
1. | Sábát
בָּרוּךְ אַתָּה ה’ אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּלְהַדְלִיק נֵר שֶׁל שַׁבָּת קֹדֶשׁ. Boruch áto Ádojnoj Elojhénu Melech Hoojlom, áser kidsonu bömicvojszov vöcivonu lehádlik nér sel sábosz kodes. Áldott vagy Te, Örökkévaló Istenünk, a Világ Királya, ki megszentelt minket parancsolataival, s meghagyta, hogy gyújtsuk a szent szombat fényét! |
A magyarországi zsidóság képes története című kiadvány hatalmas sikert ért el
“A magyarországi zsidóság képes története” című kiadvány megnyerte a Szép magyar könyv művészeti kategóriája első díját és a köztársasági elnöki díjat is.
Még az elmúlt évben mi is hírt adtunk weblapunkon a könyv megjelenéséről, ám akkor még csak reménykedtünk benne, hogy olyan nagy sikere lesz a kiadványnak, mint amiről most hírt kaptunk.
Az ünnepélyes díjátadóra, 2015 június 4. (csütörtök), 17:00 órakor kerül sor a Pesti Vigadó Makovecz termében.
A kiadvány szerzői: Jalsovszky Katalin – Tomsics Emőke – Toronyi Zsuzsanna.
Szívből gratulálunk az alkotóknak!
Forrás : bzsh.hu
Aktuális hetiszakaszunkról: Nászó (נָשֹׂא)
Következő hetiszakaszunk: Nászó (נָשֹׂא). Jelentése: “vedd fel” – Gerson fiainak számát 30 évestől 50 évesig, ugyanis a leviták ezen korhatáron belül láttak el szent szolgálatot. A pusztai Szentély elkészült. Kirajzolódtak a feladatok. Lévi törzsének gyermekei lettek a papok, ezen belül Áron fiai a kohaniták.
Gerson, Merári, Keháti gyermekei a papoknak segédkező leviták. A Kehátiak szállították a mozgó pusztai Hajlék legkényesebb tartozékait, a frigyszekrényt, a menórát, mindazt, ami a szentek szentélye körül volt található. Nagyon pontosan és gondosan kellett e tárgyakat becsomagolni. Ők a fejedelmek felajánlásából nem kaptak kocsit, mivel a szent dolgokat kézben vagy vállon kellett vinniük. A Gersoniak a szőnyegeket, takarókat, a függönyöket vitték, a Meráriak egy fokkal kevésbé szentebb részeket, deszkákat, összlapokat cipelték.
Szó esik a hűtlenséggel vádolt asszonyról, írva van, “állítsák a pap elé, bontsa ki az asszony haját” innen származik az asszonyok fejbefedésének szokása. Míg a szemérmetlen vagy azzal vádolt asszony haját kibontották, a szemérmes. asszony az utcán, piacon, templomban befedi a haját. Az ezzel kapcsolatos szertartást még a. II. szentély idején Jochanan Ben Zákáj, a jeles tanaista elhagyta, mert az csak az asszonyt érintette. A hűtlenség, vagy a házasságtörés a férj esetében sem megengedett.
Szerepel a hetiszakaszban a nagyon ismert és ma is használt papi áldás szövege “Áldjon meg téged az Örökkévaló és őrködjék feletted, ragyogtassa az Örökkévaló az Ő arcát rád, és legyen hozzád kegyelmes, fordítsa az Örökkévaló az Ő arcát feléd és szerezzen neked békét.” A pap tehát csak tolmácsol és kér az emelvényen, amelyet düchennek neveztek, (innen a műszó düchenolás) az áldást egyedül a Gondviselés bocsátja ránk.
Felsorolják a fejedelmek avatási felajánlását, amely Chanukakor az újraavatás ünnepén is felolvasásra kerül.
A találkozás sátra most kapta meg igazi funkcióját, az Örökkévaló szavait már nem a Szináj hegyén, hanem a sátorban, a két kerub intézte Mózeshez.
(Deutsch Gábor írása nyomán)