Tóbiás József: a rendszerváltás ideái nem elvesztek, csak meggyengültek
„A szabadság, a jog, a demokrácia intézményeit és működését Magyarországon a Magyar Szocialista Párt nélkül nem lehetett volna megteremteni” – mondta Tóbiás József, hozzátéve: nemcsak Horn Gyula öröksége okán, de az MSZP értékeiből adódóan is hitet kell tenni az európaiság, a szabadság, a demokrácia és a jogállamiság mellett.
Senki nem volt olyan bátor 1989-ben, hogy hitet tegyen az euroatlanti integráció, a NATO-csatlakozás és az európai Magyarország megteremtése mellett, mint ő és a társai – jegyezte meg a politikus, aki arra is kitért, hogy az egykori pártelnök-miniszterelnök politikai örökségét a szocialista pártnak vállalnia kell a következő években.
Mint mondta, egy mélyen baloldali, de a liberális demokráciát természetes alapként kezelő, dialógusokat folytató, a szakmát elismerő, a tömegek szolgálatán alapuló politika lehet csak eredményes.
„Nekünk akkor lesz képességünk és lehetőségünk Horn Gyula nyomdokaiba lépve újra rendbe tenni az ország dolgait, ha nem csupán a társadalom ellenfeleként működő kormány és a vele egylényegű, ellenzékinek nevezett szélsőjobboldali párt hibáira mutatunk rá, hanem tömegeket szervezve, összefogva velük, képesek leszünk cselekedni a változásért” – jelentette ki Tóbiás József.
„Horn Gyula nélkül nem lett volna története az MSZP-nek” – mondta Szekeres Imre, a párt egykori alelnöke, aki úgy emlékezett Horn Gyulára, mint aki „szabad utat engedett a kezdeményezéseknek, de uralni is akarta őket”, és beengedte a fiatal nemzedéket a párt vezetésébe.
Türelmes vezetőként mindig kivárta a cselekvésre alkalmas pillanatot, és tudta azt is, egyedül nem lehet sikeres – emlékezett Szekeres Imre, hozzátéve: a pártelnökség nem állás volt számára, és a politikai pályát nem pusztán karriernek tekintette.
Földes György történész azt emelte ki: Horn Gyula képes volt arra, hogy szociáldemokratává váljon, eközben pedig benne a magyar társadalom jelentős része önmagára ismerhetett. Ugyanakkor – tette hozzá – lényeges szerepe volt a kilencvenes évek gazdasági válságkezelésében, a rendszerváltás lezárásában és az ország euroatlanti integrációra való felkészítésében.
A konferenciát az Internitás Alapítvány, a Reformkörök Alapítvány, a Politikatörténeti Alapítvány, az MSZP Szocialista Platform, az MSZP Nőtagozat, az MSZP Ifjúsági Tagozat, a Societas baloldali ifjúsági mozgalom, valamint a fórumnak helyet adó Villányi úti Konferenciaközpont és Szabadegyetem Alapítvány szervezte.
MTI Fotó: Szigetváry Zsolt