Rogán Antal a bankok elszámoltatásáról tartott gazdasági bizottsági ülésen.

Az élő hitelszerződések 77 százalékánál a törlesztőrészletek egyértelműen csökkentek, vagy nem változtak – mutatott rá Rogán Antal a bankok elszámoltatásáról tartott gazdasági bizottsági ülésen.

Összesen 744 milliárd forintot kapnak vissza az emberek a devizahitelek elszámoltatásának szakaszában, ebből 181 milliárdot kézhez kaptak az ügyfelek, és 563 milliárdot számoltak el tartozásra vonatkozóan. A banki elszámoltatásról megszavazott törvény előtt a Legfelsőbb Bíróság azt a döntést hozta, hogy az árfolyamváltozásból eredő hatásokat nem lehet a bankokra kiróni, ezt az ügyfeleknek kell viselniük – emlékeztetett Rogán Antal. Elszámolást egyedül a tisztességtelenül felszámított díjaknál és kamatoknál lehet elérni – fejtette ki.

„AZ ALAPVETŐ CÉLT, A TÖRLESZTŐ RÉSZLETEK CSÖKKENTÉSÉT ELÉRTÉK: A JELENLEG MEGLÉVŐ DEVIZAHITELEK 77 SZÁZALÉKÁNÁL CSÖKKENTEK, ILLETVE VÁLTOZATLANOK MARADTAK.”

A bizottság elnöke hozzátette, az alapvető célt, a törlesztőrészletek csökkentését elérték: ezek a jelenleg meglévő devizahitelek 77 százalékánál csökkentek, illetve változatlanok maradtak.

Rogán Antal szerint az árfolyamgátasok az elmúlt időszak legnagyobb nyertesei, hiszen ők évek óta alacsony törlesztőrészleteket fizetnek.

Az eredetileg mintegy 172.000 gyűjtőszámla közül közel 147.000 szűnt meg, hozzávetőleg 25.000 esetben pedig a gyűjtőszámla jelentősen csökkent, törlesztőrészletük pedig továbbra is változatlan – sorolta.

A nagy kérdés, hogy azon devizahitelesek 23 százaléka, akiknél a törlesztőrészlet változási iránya bizonytalan, kikből adódik össze – mondta, hozzátéve: jelentős részüknek 90 napon túli tartozásállománya van, vagy valamilyen kombinált konstrukciót vett fel.

Rogán Antal aláhúzta, náluk más megoldásokat kell kidolgozni, mert lakásuk megmentése a cél. Ezzel az Országgyűlésnek a nyári ülésszakot megelőzően, vagy közvetlenül utána lesz módja foglalkozni – ismertette.

A bizottsági ülésen Rogán Antal hangsúlyozta, a devizahitelesek 77 százaléka a bankok elszámoltatásának eredményeként határozottan jobban járt. Az adatok alapján a forintosítás eredményeképpen a devizahitelesek több mint 90 százalékánál a nyilvántartott tőketartozás összege a januári állapothoz képest csökkent.

Fotó: fidesz.hu

Zárszóként megjegyezte, 30 napig mindenki fordulhat bankjához, majd az MNB-hez problémáival, a kérdéseket pedig megvizsgálják, elemzik.

Windisch László, A Magyar Nemzeti bank alelnöke az ülésen az első fontosabb adatok birtokában elmondta, az árfolyamrés alkalmazása és az egyoldalú kamatdíj és költségemelés alapján jár vissza az érintett devizahiteles ügyfeleknek 744 milliárd forint. A jövőben az árfolyamkockázatot a forintosítás megszünteti – emlékeztetett.