Kelet-Közép-Európa zsinagógáit bemutató vándorkiállítás nyílik Lendván
A kelet-közép-európai térség ma is templomként használatos vagy leromlott állapotú zsinagógáit mutatja be a Magyar Külgazdasági és Külügyminisztérium vándorkiállítása, amely január 16-tól a szlovéniai Lendván látható – tájékoztat az MTI.
A Kelet-Közép-Európa zsinagógái 1782-1944 című tárlat elsősorban az építészeti örökséget és stílusokat kívánja bemutatni a térség országaiból – mondta el a kiállítást péntek este megnyitó lendvai magyar konzul az MTI-nek. Márky Zoltán úgy fogalmazott: Maribortól Ukrajnáig számos magyarországi és azon kívüli zsidó építészeti kincset mutatnak be, s a tárlat a ma is zsinagógaként használatos felújított imahelyekről, illetve a pusztulóban lévő, de romjaiban is lenyűgöző műemlékekről egyaránt képet ad.
Mint a kiállítás katalógusában is szerepel: Kelet-Közép-Európában, különösen a 19. század közepétől a zsidóság erősödő asszimilációja és a társadalmi modernizációban való részvétele a zsinagógaépítészetben is nyomon követhető. A kiállítás ezért egyfajta tér- és időutazás, megmutatja, hogy ebben a soknemzetiségű régióban a zsidóság életmódja megváltozott, társadalmi, gazdasági, kulturális és szellemi fejlődéshez való hozzájárulása felgyorsult.
A tárlat nemcsak a zsidó emancipáció lépcsőfokait szemlélteti, de azt a változatos elfogadást és toleranciát is, ahogy Kelet-Közép-Európa népei a zsidókat fogadták és befogadták, és ahogy a zsidóság is tiszteletben tartotta a befogadó nemzetek elvárásait és hagyományait.
Márky Zoltán elmondta még: a külügyi és külgazdasági tárca kiállítása – amely a ma kiállítóteremként használatos lendvai zsinagóga épületében nyílik – egyebek közt Tel-Avivban, Szabadkán, Belgrádban, Los Angelesben, Rigában, Helsinkiben és Stockholmban volt már látható.
Magyar Kurír