Egy kis színház nagy élettel
Sándor Anna, a Spinoza tulajdonosa a színházról és a fesztiválról, a magyar zsidó kultúráról beszélt.
A Szeretetkórház 100 éves születésnapján találkoztunk, az intézmény jótékonysági összejövetelén. Önnek, a Spinoza Étterem, a Spinoza Színház vezetőjének mi a kapcsolata a kórházzal?
Vendégként vagyok itt, rengeteg megható pillanatot élhettem át itt, de egyben sok új információval is gazdagodtam. Nem tudtam eddig azt, hogy ez volt Közép-Európa egyetlen zsidó kórháza. Természetesen nekem is vannak személyes emlékeim, hiszen a nagynéném itt töltö9tte el az utolsó éveit és nagyon jó körülmények között, így nagyon is jól érezte magát. A fiaim külföldön élnek és amikor jöttek haza meglátogatni a nagynénit, aki az ő életükben a nagymama szerepét töltötte be, mindig mondták, hogy jó, jó, de az elhelyezés nem olyan, mint Hollandiában. Erre csak azt tudtam mondani, hogy arra figyeljenek, hogy az embereknek egymással kapcsolatuk van, meg arra is érdemes figyelni, hogy bent milyen intenzív életet élnek. Emlékszem, a nagynéni volt a felelős azért, hogy az újságokat elossza, majd begyűjtse azokat. Jó volt látni, hogy mennyire jól érezte magát a kórházban.
Gondolkodtak már azon, hogy esetleg egy-egy, a Spinozában bemutatott előadás a Szeretetkórházban is látható legyen?
Eddig erről még nem volt szó, azonban lenne értelme, vannak olyan jó és színvonalas darabok, amit érdemes lehet itt is bemutatni. Például a legutóbb bemutatott, ami Herzl Tivadarról és társáról Nordauról szól. Talán kevesen tudják, hogy Max Nordau a Spinoza melletti házban született. Ők voltak azok, akik megálmodták a zsidó államot. A szerepükről talán a zsidók többet tudnak, de nagyon szeretném, ha a nem zsidók számára is világos lenne, hogy Izrael Állam megálmodója ez a két magyar ember, ez a két zsidó ember volt.
A Spinoza Színház nagyon sikeres, azonban szinte mindenki azt mondja, hogy egy baja van, kicsi a befogadóképessége.
Sajnos ez így van, nem volt elegendő pénzünk arra, hogy nagyobbat vegyünk, örülünk annak inkább, hogy ez is van. Én is megkapom a nézőktől, hogy miért is nem nagyobbítjuk meg a színházat, nekik is azt mondom, ha jön valaki, aki ezt kifizeti, akkor boldogan vállalom ezt is.
A Spinoza arról is nevezetes, hogy van egy saját fesztiválja, amit a Zsidó Nyári Fesztivál után kezdődik. Mik lesznek a következő újdonságok?
Még nem állítottuk össze a programot, erre mindig később kerül sor. Egy biztos, az nagy dolog, hogy ennek a két fesztiválnak köszönhetően lesz Budapest évről-évre a zsidó kultúra fővárosa egy hónapon keresztül, ez egy igazi európai unikum. Nekünk, a Spinoza Fesztiválnak az a különlegességünk, hogy egy helyen megtalálható a zsidó kultúra szinte valamennyi szegmense. Film, színház, kiállítás, előadás, zene, opera, dráma.
Köszönöm a beszélgetést.
Breuer Péter