Ferenc pápa „Európa összes polgáráhozˮ szólt az Európai Parlamentben

Ferenc pápa „Európa összes polgáráhozˮ szólt az Európai Parlamentben

 

Európai Parlament Tájékoztatási Irodája Magyarországon

Ferenc pápa „Európa összes polgáráhozˮ szólt az Európai Parlamentben

Az emberi méltóság védelme volt a fő üzenete Ferenc pápa kedden, az Európai Parlamentben elmondott beszédének. A pápa emellett szólt a bevándorlás, a környezetvédelem, az emberi jogok és a demokratikus értékek kérdéséről, miközben felszólított: Európa ismét találjon rá önmaga legjobb oldalára.

Az ünnepélyes ülés megnyitásaként a Parlament elnöke, Martin Schulz megjegyezte: országos és európai szinten is „emberek tömegeiˮ ábrándultak ki a politikából, pedig egyetlen intézmény sem működhet támogatók nélkül. „Tehát mindannyiunknak együtt kell működnünk az elvesztett bizalom visszaszerzésében” – fogalmazott.

Schulz elnök „az Unió és a katolikus egyház közös céljaikéntˮ említette a „tolerancia, a tisztelet, az egyenlőség, a szolidaritás és a béke értékeinekˮ terjesztését, hozzátéve, hogy „az Európai Unió a befogadásról és az együttműködésről szól, nem pedig a kirekesztésről és a szembenállásról.”

Emberi jogok és emberi méltóság

„A remény és a bizakodás üzenetét szeretném elhozni Európa minden polgára számáraˮ – mondta Ferenc pápa a képviselőknek. Az emberi méltóság a második világháború utáni európai újjáépítés alapköve volt, mondta, elismerően szólva arról, hogy „az emberi jogok és az egyén méltósága melletti kiállás uniós politika középpontjában állˮ az Unión belül és a harmadik országokkal folytatott kapcsolatokban egyaránt.

Az Európai Parlament „felelősséggel tartozik azért, hogy megőrizze a demokráciát az európaiak számáraˮ: a demokráciák „nem dőlhetnek össze a multinacionális, de nem univerzális érdekek nyomása alattˮ. Ferenc pápa hozzátette: „Itt az ideje annak, hogy a politikát a munkahelyteremtés szolgálatába állítsuk, de annak még inkább, hogy a megfelelő munkakörülmények biztosításával visszaállítsuk a munka becsületét.”

Környezetvédelem és migráció

„Európa mindig is a környezetvédelem élharcosa voltˮ – hangsúlyozta a pápa. A környezet tiszteletben tartása egyrészt azt jelenti, hogy nem pusztítjuk a természetet, másrészt viszont azt, hogy azt „jó célra hasznosítjukˮ: nem vesztegetjük el értékeit, hanem például élelmiszerrel látjuk el a szűkölködőket.

Ferenc pápa az Unióba érkező bevándorlókról is beszélt. „Nem hagyhatjuk, hogy a Földközi-tenger tömegsírrá váljonˮ – mondta, hozzátéve: a hajókkal érkező menekülteknek „befogadásra és segítségre van szükségeˮ. Európa csak akkor lesz képes szembenézni a bevándorláshoz hasonló problémákkal, „ha képes egyértelműen felvállalni saját kulturális identitásátˮ.

A pápa beszéde videofelvételen vagy az élő Twitter közvetítésből (@EuroParlPress) látható.

Megjegyzés a szerkesztők számára

A pápát az Európai Parlament nevében Martin Schulz elnök hívta meg 2013. október 11-i vatikáni hivatalos látogatása során. Egyházi államfőként legutóbb II. János Pál pápa járt és mondott beszédet a strasbourgi Parlamentben 1988. október 11-én, egy évvel a berlini fal leomlása előtt.

A pápa 10:30-kor érkezett meg az Európai Parlament strasbourgi székhelye elé, ahol Martin Schulz elnök fogadta. A két himnusz és a vatikáni lobogó felvonása után Schulz elnök bemutatta az egyházfőnek a parlamenti Elnökség, illetve az Elnökök Értekezlete tagjait. A pápa a látogatás után az Európa Tanácsba távozott.

Az Európai Parlament az egyetlen közvetlenül választott európai intézmény és egyike a világ legnagyobb demokratikus parlamentjeinek. Ötévente az Európai Unió 28 tagországában megválasztott 751 tagja az Unió 500 millió polgárát képviseli.