הרבנים הראשיים: הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו

הרבנים הראשיים: הרב יצחק יוסף והרב דוד לאו

Untitled-2.jpg

בתום מירוץ ארוך וממושך, ולאחר שנספרו קולותיהם של 147 חברי האסיפה הבוחרת הוכרזו שמותיהם של הרבנים הראשיים: הראשון לציון הבא הוא הרב יצחק יוסף והרב הראשי האשכנזי: דוד לאו. הרבנים הנבחרים – „נסיכים” שאבותיהם כיהנו כרבנים ראשיים
קובי נחשוניהרב יצחק יוסף עם 68 קולות, הוא הראשון לציון הבא, הרב הראשי הספרדי. הרב דוד לאו הוא הרב האשכנזי. הרב שמואל אליהו והרב דוד סתיו הגיעו למקום השני. כך הכריזו יו”ר האסיפה הבוחרת את הרבנים הראשיים וסגן שר הדתות, מה שסיכם מירוץ ארוך וממושך.

הרבנים הראשיים – הספרדי והאשכנזי – יחליפו את הרב שלמה עמאר והרב יונה מצגר, ויכהנו בעשר השנים הבאות בתפקיד, כפי שהכריעו 147 החברים באספה הבוחרת שהצביעו היום.

 

 

4753145087099408307yes1130.jpg

 

 

<< הכל על העולם היהודי – בפייסבוק של ערוץ היהדות. כנסו  >>

 

 

שישה מתמודדים הגיעו אל הישורת האחרונה: על תפקיד הרב הראשי האשכנזי התמודדו הרב דוד לאו,  הרב דוד סתיו והרב יעקב שפירא – ואילו על תפקיד הראשון לציון, הרב הראשי הספרדי: הרב שמואל אליהו, הרב יצחק יוסף והרב ציון בוארון.

 

את התוצאות מקבלים מרבית המתמודדים בבתיהם. הרב סתיו נסע לביתו שבשהם כדי לצפות משם בהכרזה. גם הרב דוד לאו עזב את המקום לעירו מודיעין, ואילו הרב יעקב שפירא מיהר לחתונה של תלמיד שבה הוא עורך את החופה, וגם הוא לא נמצא במלון בשעת ההכרזה על הרבנים הנבחרים, וכמותם הרב ציון בוארון, שנסע לביתו שבשכונת סנהדריה בבירה.

 

הרב שמואל אליהו צופה בתוצאות מחדר שנשכר עבור מטהו במלון ליאונרדו, שם נערכו הבחירות,  וכעת הוא  שוהה לצד אמו, הרבנית צביה אליהו, בזמן פרסום התוצאות ההצבעה. גם במטהו נמסר על „תחושות מצוינות”.

 

צילום: נחשון פיליפסון

יומם של המועמדיםלכל אורך ההצבעה נעדר המועמד הרב יצחק יוסף מהמקום, וכמוהו כמעט לא נכחו אנשי ש”ס או אנשי מטהו במקום. החמ”ל במחינתם היה בבית האב, הרב עובדיה שם הוא נפגש במהלך אחר הצהריים עם בוחרים רבים – מתוך ניסיון לשכנע אותם לבחור בו. הרב יוסף מקבל את התוצאות בבית אביו.

 

ההצבעה נפתחה בשעה שלוש, כשראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, וראש העיר תל אביב, רון חולדאי, היו מהראשונים להצביע. „אני בעד רב ציוני למדינת ישראל”, אמר ברקת, ובכך רמז למועמדים דוד סתיו ושמואל אליהו. הוא הוסיף כי הוא מאחל הצלחה לכל מי שייבחר, בסופו של דבר. „אנחנו נחבק אותו, ונעבוד יחד”. חולדאי, מצדו, ניצל את המעמד כדי לקרוא לביטול כפל התפקידים ברבנות הראשית, כפי המצב הקיים בעירו, תל אביב, שבה מכהן רב ראשי אחד – הרב ישראל מאיר לאו.

 

„בעזרת ה’ נזכה שהיום יהיה מעמד משמעותי של קידוש כבוד התורה וכבוד שמים לעם ישראל ולמדינת ישראל”, אמר הרב דוד סתיו, עם פתיחת הקלפי. והרב שמואל אליהו, שזכה לקבלת פנים של שירה וריקודי מצד תומכיו, אמר ל-ynet: „מדובר בבחירות מאוד חשובות לעם ישראל. בסופו של דבר, היום נבנה עולם של רבנות ודיינות שלם, וחשוב שהרבנות תלך לפי הראש שלה, ברוח טובה”.

 

לאורך ההצבעה הפגינו מחוץ לבית המלון כמה עשרות פעילים של תנועת „תג מאיר” נגד הרב אליהו, בשל ההתבטאויות השנויות במחלוקת, שבגינן מצא היועמ”ש, יהודה ויינשטיין, את מועמדות כ”בלתי ראויה”. הרב ישראל מאיר לאו, רבה של תל אביב – יפו ואביו של המתמודד על משרת הרב האשכנזי, אמר כי ההפגנות מוכיחות כי הציבור המתעניין ברבנות, והיא רלוונטית למדינת ישראל.