Rio+20

A fenntartható fejlődés előmozdításához elengedhetetlen a nemzetközi közösség összefogása – hangsúlyozták az ENSZ fenntartható fejlődésről szóló Rio+20 tanácskozásának első napján felszólaló állam- és kormányfők Brazíliában.

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a konferencia második plenáris ülésén tartott beszédében üdvözölte, hogy az országok megegyeztek abban, hogy kidolgozzák az úgynevezett fenntartható fejlődési célokat.

A fenntartható fejlődési célokat egyebek mellett a szegénység csökkentésért, a fenntartható fejlődés, fogyasztás és termelés megteremtéséért fogalmazzák meg.

A világszervezet főtitkára szerint e célok újabb fontos lépést jelentenek majd az alapvetően a szegénység csökkentését szolgáló millenniumi fejlesztési célok után, amelyek határideje 2015-ben jár le. Úgy vélte, „itt az ideje a tetteknek, hogy a gyermekeinknek és az unokáinknak ne kelljen Rio+40 vagy Rio+60 tanácskozást tartaniuk”. (A Rio+20-at az 1992-es, ugyancsak Rio de Janeiróban rendezett Környezet és fejlődés világkonferenciájának évfordulójára szervezték.)

„Ideje felülemelkedni a nemzeti érdekeken, átfogó, hosszú távú jövőképet kell kialakítani” – hangoztatta az ENSZ főtitkára.

Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő a konferencián mondott beszédében a nemzetközi közösség összefogását sürgette. Hangoztatta, Kína mint az egyik legnagyobb fejlődő ország kész kivenni a részét a fenntartható fejlődés érdekében tett erőfeszítésekből.

Úgy fogalmazott, az országoknak mindenképpen partnerekként kell együttműködniük, „a közös, de megkülönböztetett felelősségvállalás” elve alapján. A fenntartható fejlődés befektetés a jövőbe, lehetőség, hogy „úgy alakítsuk a jövőt, ahogyan szeretnénk” – mutatott rá.

A konferencia házigazdája, Dilma Rousseff brazil államfő arról beszélt, hogy országa is igyekszik elvégezni a feladatát, az elmúlt években mintegy negyvenmillió brazilt emeltek át a szegénységből a középosztályba, és 18 millió munkahelyet teremtettek. Brazília emellett a megújuló energiák területén is vezető szerepet tölt be, teljes energiaszükségletének 45 százalékát megújuló forrásokból fedezi – mutatott rá.