„A zsidók beleszületnek a vallásba”
Számos program várta Dombóváron az izraeli nagykövetet. Ilan Mor majdnem egy egész napot töltött a városban. Előadást tartott az Illyés Gyula Gimnáziumban, koszorúzott a Holokauszt Emlékműnél, megnyitotta a zsidók menekülését a háborús időkben segítő diplomatákról szóló kiállítást, találkozott a város, az egyházak, a cigány kisebbség és a civil szervezetek vezetőivel. Sajtótájékoztatót is tartott, melyen – egyebek között – hitéleti kérdésekre is válaszolt.
– A Magyarországról Izraelbe áttelepült író, Efrájim Kishon visszaemlékezésében olvasható, hogy eleinte milyen nehezére esett a rendszeres hitgyakorlás. Zsidó volt ő Budapesten is, de Jeruzsálemben ugye egészen más zsidónak lenni?
– A zsidók beleszületnek a vallásba. Itt nem arról van szó, hogy valaki vagy megtér, vagy nem. Arról viszont lehet szó, hogy ki, hogyan értelmezi az ószövetséget. Többféle irányzat van, az egészen konzervatívtól a modernebbig. Mindennapos hitgyakorló én sem vagyok, de ettől még teljes mértékben zsidónak érzem magam. Annak születtem.
– A humort szereti? Mert Kishonnak ez volt az erőssége…
– Természetesen szeretem. Ez segít a mindennapok nehézségeit elviselni. Nem tartozom azok közé a diplomaták közé, akik állandóan komoly, gondterhelt arccal járnak-kelnek a világban.
– A magyarországi zsidók helyzetét milyennek látja?
– A közösség nagy része nem vallásgyakorló. Az asszimilációra törekednek, nem az elkülönülésre. Vannak gondjaik, mert az utóbbi időben felszínre kerülnek olyan problémák, amelyek körül, a rendszerváltás előtt nagy volt a csend.
– Hogyan lehetne oldani a feszültséget?
– A békesség megteremtésére, a másként élők, gondolkodók elfogadására kell fektetni a hangsúlyt. Ezért is örülök, hogy dombóvári programomban szerepelt a különböző felekezetek lelkészeivel és a roma kisebbségi vezetőkkel való találkozás. Összességében pedig azért dolgozom, hogy Izrael mosolygósabb arcát is megismerjék a magyarok, megismerje a világ. Ne csak az arab-izraeli konfliktusok kapcsán emlegessék, hanem tudjanak a kultúrában, a tudományban, a sportban elért eredményeiről is!
– Megítélése szerint milyen erkölcsi állapotban van ma a világ? A Holokauszt kapcsán szokták mondani: azért kell gyakran emlegetni, hogy ne ismétlődjön meg. Megismétlődhetne?
– Ezen a földrészen nem fog megismétlődni. De nem ülhetünk karba tett kézzel, mert megint ébredeznek olyan erők, néhány országban, amelyek mindenkire nézve veszélyesek. Ellenségeskedők, tagadják a Holokausztot. Ha hajlandók meghallgatni bennünket, meg kell ismertetnünk velük az előítélet, a gyűlölet az antiszemitizmus, a romaellenesség következményeit. Ebben az egyházak is sokat segíthetnek, hisz mindegyik a békét hirdeti.
Több földrészen teljesített diplomáciai szolgálatot
Ilan Mor tavaly szeptember óta Izrael budapesti nagykövete. Korábban számos helyen teljesített diplomáciai szolgálatot: Németországban, Afrikában, Kínában és Amerikában is. Magyarországon jól érzi magát. Édesapja Romániában, édesanyja Lengyelországban született. Úgy érzi, megtalálja a hangot az e térségben élőkkel. Szeretné, ha Izrael más arcát is megismernék a magyarok – a tudományt, a kultúrát, a sportot –, s nemcsak a közel-keleti konfliktusok kapcsán emlegetnék.
F:teol.hu/tolna/kozelet/a-zsidok-beleszuletnek-a-vallasba-444075