ש”ס נגד נתניהו: „ניתן לפרוץ מסגרת התקציב”

ראש הממשלה הגיב לתלונות על יוקר המחיה ואמר כי „המסים נחוצים כדי לקנות עוד כיפות ברזל, אבל אנחנו יכולים לנסות ולהקל על מצוקות האזרחים”. שטייניץ התגונן: „לא החלטנו ב-19:50, אז רק הודענו”. ישי כינס את שרי ש”ס והבהיר: „פריצה לא גדולה של המסגרת לא תגרום לשום זעזוע”
עומרי אפרים וקובי נחשוני

המערכת הפוליטית מתחממת: ש”ס וקדימה תוקפות את ראש הממשלה, וזה מגיב בהתקפה נגדית ממוקדת. תלונות הציבור על יוקר המחיה והכעס הנאסף ברחובות, שעשויים להוביל למחאה חברתית גם בקיץ הקרוב, מתחילים לחלחל למסדרונות ולחדרי ישיבות השרים וחברי הכנסת. „מחיר הדלק העולמי איננו תלוי בנו, אבל אנחנו יכולים לנסות ולהקל בצורה מדודה ואחראית על מצוקות האזרחים”, אמר הבוקר (יום א’) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, „אנו צריכים את המסים כדי לקנות עוד ‘כיפות ברזל'”.

 

עוד בערוץ החדשות:

 

בפתח ישיבת הממשלה, הדגיש נתניהו כי „המס בישראל קטן יותר מברוב מדינות אירופה. איננו שולטים במחיר הדלק העולמי. מי שאומר שאפשר להוריד מסים ולהרחיב הוצאות על חשבון הגירעון הוא נעדר אחריות וידע כלכלי”. הוא ציין בדבריו גם את סלילת הגדר בגבול מצרים והתוכנית למימון חינוך חינם מגיל שלוש כדוגמאות לשימוש ממשלתי נחוץ בכספי המסים. „כלכלת ישראל יציבה יותר ובטוחה יותר כמעט מכל מדינות העולם המפותח”, הצהיר.

 

בכך, הגיב נתניהו לביקורת שהטיחו בו חברי סיעת קדימה, בראשות היו”ר החדש, שאול מופז. ח”כים מהסיעה השתתפו בהפגנת המחאה בתל אביב, והסבירו שהפיקו לקחים מהמחאה בקיץ האחרון. מופז עצמו אמר בתגובה לעליית מחיר הדלק כי „מדיניות ראש הממשלה היא לעג לרש. בבוקר ישלמו אזרחי ישראל שמונה שקלים לליטר. ביבי – זה יקר לנו”.

 

 

 

 

מפגינים נגד יוקר המחיה, אמש בתל אביב (צילום: בן קלמר)
מפגינים נגד יוקר המחיה, אמש בתל אביב (צילום: בן קלמר)

 

 

נתניהו בירך בישיבה את שר האוצר, יובל שטייניץ, ומשרדו, „על הדרך האחראית שבה הביאו לפתרון המשבר”. שטייניץ עצמו התייחס לנושא ההודעה על הורדת המס, שנמסרה מעט לפני תחילת מהדורות החדשות בטלוויזיה, ואמר כי „ההחלטה לא התקבלה בעשרה לשמונה, ההודעה יצאה בעשרה לשמונה. ומדובר בהחלטה מושכלת לאחר שבוע שלם של דיונים בין אנשי האוצר לאנשי משרד ראש הממשלה”.

 

שטייניץ טען כי „ממשלת נתניהו מנהלת קרב מגן על כלכלת ישראל ומשקיעה יותר מכל ממשלה אחרת בהקטנת העוני”, והדגיש כי „נמשיך לשים את הצמיחה וההשקעות בראש מעיינינו כי זו חובתנו כממשלה”.

 

ש”ס מתעוררת: „תוצאה של ממשלת שרון”

„ש”ס לא תתעלם מקריאת אזרחי המדינה המתמודדים יום יום עם עליית המחירים”, הוסיף שר הפנים, אלי ישי. „הממשלה חייבת לעשות צעדים מיידיים ודרסטיים על מנת להתמודד עם יוקר המחיה”, הדגיש, תוך שהוא קורא ליצירת מנגנון של תעריף חשמל משתנה, שעל פיו מי שצורך יותר – משלם יותר. „התעריף יגרום לכך שאזרחים מעוטי יכולת שצורכים פחות חשמל ייפגעו פחות מההתייקרות”.

 

ישי כינס את שרי הסיעה, ואמר כי „כנבחרי ציבור, אנו צריכים להיות יותר קשובים. מה שמתפרץ זה תוצאה של קיצוצים דרמטיים במיוחד בממשלת שרון השנייה. המצב בלתי נסבל ולא יאה למדינת ישראל. צריך לשנות את סדרי העדיפויות כך שהציבור ישלם פחות”. לדבריו, „אם תהיה פריצה לא גדולה של מסגרת התקציב – היא לא תגרום לשום זעזוע”.

 

 

כיפת ברזל בפעולה. "זקוקים למסים" (צילום: EPA)
כיפת ברזל בפעולה. „זקוקים למסים” (צילום: EPA)

 

בחצות עלה מחיר החשמל ב-8.3% ומחירו של קילו-ואט לשעה עומד כעת על 58.96 אגורות. גם הדלק יקר יותר, ומחיר ליטר בנזין 95 עלה ל-8 שקלים. ראש הממשלה ושר האוצר הפחיתו ברגע האחרון את מס הבלו על הדלק ב-15 אגורות ומנעו

 

התייקרות גדולה עוד יותר, אבל אזרחים רבים לא התרשמו.

 

מאות בני אדם צעדו אמש בתל אביב תחת הסיסמה „יוצאים מעבדות לחירות”, בהפגנה שמחתה נגד „עשר המכות שמנחיתה ממשלת ישראל על אזרחיה”, כהגדרתם. „הממשלה שלחה לנו הבטחות סרק”, אמר אחד ממארגני האירוע. „היום, לעומת המחאה בקיץ, אנשים יותר ממורמרים ומתוסכלים, המחאה הקרובה הולכת להיות שונה ומסיבית יותר”.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי