יום האדמה: כוננות גם בלבנון, מסר מרגיע מסוריה

כדי למנוע הישנות המראות שליוו את יום הנכבה, הודיעה לבנון על העלאת הכוננות בדרום המדינה לקראת צעדתם של אלפים בשטחה. גם בסוריה הצועדים לא צפויים להתקרב לגבול. ראש ממשלת חמאס אמר: הצעדות מבשרות את השחרור הקרוב של מסגד אל-אקצה מטומאת הכיבוש
אליאור לוי ורועי קייס

כוננות – לא רק בישראל: העיתון הלבנוני „דיילי סטאר” דיווח הבוקר (ו’) כי רמת הכוננות במדינה הועלתה על רקע צעדת יום האדמה שתכננו פעילים פלסטינים בשטחה. מוקדם יותר השבוע דיווח העיתון כי 30 אלף בני אדם צפויים להשתתף בצעדות בלבנון. לקראת הצעדות קיים הרמטכ”ל, רב-אלוף בני גנץ, ישיבות הערכות מצב עם מפקדי האוגדות והפיקודים ביהודה ושומרון ולאורך הגבולות עם לבנון, ירדן וסוריה. באזור גבול הצפון נערכו משעות הבוקר כוחות מתוגברים של משטרה ומשמר הגבול. הכוחות התפרסו במחסומים באזור אביבים, דולב, ברעם ויראון, הסמוכים לכביש הצפון שליד גבול לבנון.

 

 

 

יום האדמה – כותרות נוספות ב-ynet:

כוננות ליום האדמה: צלפים בעזה, סגר בגדהדמה

כוננות בגבולות: צה”ל נערך ל”צעדה לירושלים”

צפו: צעדה ושריפת דגל ישראל במרוקו. הנציג חולץ

 

על פי הדיווח, צבא לבנון הציב שתי נקודות ביקורת מרכזיות בכביש הראשי של הכפר זהראני וכן ברצועת החוף הפנימית שמובילה לדרום לבנון, בעוד כוחותיו מגבירים

36 שנה אחרי
 
מה זה יום האדמה?
 
יום האדמה, נוסד תחילה כיום זיכרון שנתי לאירועי ה-30 במרס 1976, ומאבקם של ערביי הגליל נגד הפקעת הקרקעות. במהלך השנים הפך למועד בו מציינים ערביי ישראל את זהותם הלאומית ודרישתם לשיוויון זכויות במדינת ישראל
עוד על יום האדמה באנציקלופדיה של ynet
 

את האבטחה בכניסה למוצב הבופור. עוד נמסר כי מכוניות רבות נבדקו ביסודיות על מנת להבטיח שבצעדת יום האדמה מלבנון לא יחזרו מראות מהעבר, כאלו שנראו ביום הנכבה בשנה שעברה, ובהם עימותים בגבול בין הפליטים הפלסטינים לבין חיילי צה”ל שאף גבו קורבנות בנפש.

 

במקביל, העיתון הלבנוני א-נהאר דיווח מפי מקור ביטחוני כי הצבא וכוחות הביטחון באזור בינת ג’בייל בדרום לבנון הגבירו את אמצעי האבטחה. על פי הדיווח, הכוחות הצטרפו לחטיבה 8, שמהווה חלק מכוחות הקומנדו הלבנוניים. כמו כן ננקטו אמצעי ביטחון במחסומים של הצבא בכפרים שבאזור בינת ג’בייל.

 

ואילו מסוריה הגיע מסר מרגיע קצת יותר, כשמזכ”ל חזית המאבק של העם הפלסטיני וראש הוועדה האמונה על ההכנות לצעדת ירושלים בסוריה, חאלד עבד אל-מג’יד, אמר לסוכנות הידיעות הרוסית כי אין בכוונתם של מארגני התהלוכה להגיע לגולן.

 

 

גבול ישראל-סוריה (צילום: רויטרס)
גבול ישראל-סוריה (צילום: רויטרס)

 

 

 

נערכים במצפה אביבים (צילום: אביהו שפירא)
נערכים במצפה אביבים (צילום: אביהו שפירא)

 

הוא סיפר כי במסגרת הצעדה צפויים להתכנס באחד מהכיכרות בדמשק משתתפים מ-15 מדינות. בראיון לאחד מאתרי חיזבאללה סיפר אל-מג’יד כי היו מי שניסו לגרום לכך שסוריה לא תשתתף בפעילויות של יום האדמה, אך הניסיונות האלה כשלו. הוא גם אמר כי ממשלת סוריה העניקה להם את כל ההקלות הדרושות כדי להביא להצלחתן של הפעילויות וכי ההנהגה הסורית בירכה על הגעתן של המשלחות מחוץ לסוריה כדי ליטול חלק בצעדה.

 

 

הפלסטינים: להשתחרר מטומאת הכיבוש

ראש ממשלת חמאס, איסמאעיל הנייה, הסביר כי „הצעדות מבשרות את השחרור הקרוב של מסגד אל-אקצה מטומאת הכיבוש”. הוא ביקש ממדינות העולם הערבי והאיסלאמי להכין תוכנית שתשמור על ירושלים בלבם של המוסלמים. כמו כן קרא להפנות תשומת לב תקשורתית גדולה „כדי לחשוף את תהליך הייהוד המתמשך שירושלים חשופה לו מצדה של ישראל”, ואף הדגיש את הצורך באחדות ערבית ואיסלאמית בנוגע לעיר. הנייה ביקש לפעול לשחרורה בכל הדרכים והאפשרויות.

 

ראש ממשלת חמאס הוסיף: „היום הזה הוא יום היסטורי שנושא מסר חזק לישראל בנוגע לכך שפעולות הייהוד של העיר והרחבת ההתנחלויות, לא יוכלו לשנות את מקומה בלבבותיהם של המוסלמים ובני העם הפלסטיני”. הנייה ציין בדבריו כי ישראל חוששת מהצעדות, אך הסביר כי הן יישאו אופי מכובד, לא אלים ונטול אג’נדה מפלגתית.

 

 

הוועד הפועל של אש”ף פרסם הודעה לרגל יום האדמה שבה נכתב כי האדמה הייתה ועודנה לב הסכסוך בין ישראל לפלסטינים. הוועד טען לזכותו של העם הפלסטיני „לאדמה של הסבים והבנים”, וכן כי ” על העולם לזכור שהמאבק הבסיסי של העם הפלסטיני הוא על האדמה”.

 

הוועד התייחס לפעילות העממית המתמשכת שנועדה להחיות את יום האדמה, ואת מעורבותו בענייני הפלסטינים, הערבים והכוחות שתומכים בשלום. „המשך המדיניות הישראלית שמתנכרת לזכויות העם הפלסטיני ומשמידה את בסיס פתרון שתי המדינות, תוביל לתוצאות הרות אסון שהאזור והעולם לא יהיו חסינים לו”, נמסר.

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, מאור בוכניק וחסן שעלאן