בדרך לתקיפה? „לישראל גישה לבסיסי חיל אוויר באזרבייג’ן

בדרך לתקיפה? „לישראל גישה לבסיסי חיל אוויר באזרבייג’ן”
צבא וביטחון

בדרך לתקיפה? „לישראל גישה לבסיסי חיל אוויר באזרבייג’ן”

 
עודכן 07:45 29/03/2012

גורמי מודיעין ודיפלומטים בארצות הברית חוששים שישראל קיבלה אישור לעשות שימוש בארבעה בסיסים נטושים של חיל האוויר של אזרבייג’ן, לצורך תקיפה באיראן. אם הדיווחים נכונים, יציאת כלי טיס ישראלים מאזרבייג’ן יפחיתו את התלות במטוסי תדלוק

 
 
 

האם ישראל מצאה דרך לתקוף באיראן כמעט מבלי להסתייע במטוסי תדלוק? דיפלומטים וגורמי מודיעין אמריקניים אמרו למגזין „פוריין פוליסי” כי ממידע שהגיע לידיהם נראה שישראל הידקה את קשריה עם הממשלה באזרבייג’ן, כדי להיערך לתקיפה נגד תוכנית הגרעין של איראן דרך שטחה.

 

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של חדשות 10 »

 

המתקן הגרעיני בפרצ'ין. תקיפה מקרוב?

המתקן הגרעיני בפרצ’ין. תקיפה מקרוב?
צילום : Google Earth

לטענת הגורמים, ישראל קיבלה רשות מהממשלה בבאקו להשתמש בארבעה בסיסי חיל אוויר נטושים של אזרבייג’ן מהעידן הסובייטי, הסמוכים לגבול איראן. „ארצות הברית עוקבת מקרוב אחר הנעשה באיראן, אולם כעת אנחנו עוקבים אחר מה שישראל עושה באזרבייג’ן, ואיננו מאושרים מזה”, אמר גורם בכיר בוושינגטון למגזין האמריקני.

 

על פי הדיווח, שימוש בבסיסי חיל האוויר באזרבייג’ן יפחית את התלות הישראלית במטוסי תדלוק לצורך תקיפה אפשרית. „הם חסכו לעצמם 800 מיילים של דלק”, טען אחד הגורמים ששוחח עם המגזין. „זה לא אומר שישראל לבטח תתקוף באיראן, אבל זה בהחלט הופך את התוכנית לישימה יותר”. להערכת גורם מודיעין צבאי אמריקני, גם אם מטוסי הקרב הישראלים לא יעשו שימוש בבסיסים ליציאה לתקיפה, יוקם במקום צי מסוקים שיסייע בחילוץ במקרה של תקלות במבצע.

 

 
מטוס F16-I מתכונן להמראה, בארץ. "חיסכון בדלק ל-800 מייל"

מטוס F16-I מתכונן להמראה, בארץ. „חיסכון בדלק ל-800 מייל” צילום : דובר צה”ל
 

פרסומת

 
 

עם זאת, איש CIA לשעבר העריך שישראל לא תשמש בבסיסים באזרבייג’ן לצורך ביצוע התקיפה הראשונה על מתקני הגרעין של איראן, אלא תשתמש באותם בסיסים לצורך נחיתת המטוסים והכנתם לתקיפה נוספת. גורם דיפלומטי ששירת באזור, אף הוסיף: „אינני חושב שלמישהו יש ספק שאם מטוסים ישראלים ירצו לנחות באזרבייג’ן לאחר תקיפה, הם יורשו”.

 

בכתבה מגולל המחבר גם את היחסים המתהדקים בין ישראל לאזרבייג’ן, בעיקר בתחום עסקאות הנשק. בחודש פברואר, מזכיר העיתון, נחתמה עסקת נשק גדולה בין המדינות בהיקף של 1.6 מיליארד דולר, במסגרתה התחייבה ישראל לספק לאזרבייג’ן מטוסים ללא טייס.

 

במקביל, יחסיהן של באקו וטהרן החלו להידרדר משמעותית בחודשים האחרונים, בעיקר לאור מעצרן של חוליות של אזרחים איראנים שעל פי החשד תכננו לבצע מתקפות על מטרות ישראליות באזרבייג’ן. כך למשל, על פי הודעה שפרסם משרד ההגנה האזרי בחודש שעבר, 22 חשודים נעצרו אחרי שהתגלה כי גויסו על ידי איראן בשנת 1999 וקיבלו אימונים ואמצעי לחימה במחנות צבאיים ברפובליקה האסלאמית. עוד נטען כי הם קיבלו הכשרה בתחום איסוף המודיעין ו”אספו והעבירו מידע שעשוי היה לפגוע בביטחונה של אזרבייג’ן”. כמו כן, במדינה ציינו כי לחשודים מיוחסות גם פעולות לגיוס סוכנים לשירותי המודיעין של טהרן.