מכה למודיעין האמריקני: לפחות 12 סוכני CIA נעצרו באיראן ובלבנון

מכה למודיעין האמריקני: לפחות 12 סוכני CIA נעצרו באיראן ובלבנון
 

סוכנים כפולים שהפעיל חיזבאללה גילו רשת של מודיעים ל-CIA והביאו למעצרם. החשיפה התאפשרה בזכות גילוי מקום המפגש הקבוע של המגייסים – פיצרייה. באיראן נחשפו המרגלים בנפרד דרך האינטרנט. „זה מכה”, אמרו גורמים בארה”ב והאשימו את מגייסי ה-CIA ברשלנות: „התעצלנו וכעת אנחנו הולכים עיוורים במאבק נגד חיזבאללה”

 
 
 
 

פרשיית ריגול חדשה נחשפה. בארצות הברית הודו היום (שני) כי לפחות 12 סוכנים של ה-CIA נחשפו באיראן ובלבנון ונעצרו. לפי ה-ABC הממשל האמריקני חושש כי הסוכנים, שאספו מידע אחר כוונות חיזבאללה נגד ישראל ואחר איראן ותוכנית הגרעין שלה, יוצאו כעת להורג.

 

ציוד האזנה. "חלק מהסיכונים מסתיימים בכישלון"

ציוד האזנה. „חלק מהסיכונים מסתיימים בכישלון”
צילום : flickr cc 2.0 by peter kaminski (אילוסטרציה)

לפי גורמים אמריקניים רשמיים בעבר ובהווה שמקושרים לקהיליית המודיעין, מעצר הסוכנים, ששימשו כמודיעים, נמשך על פני ששת החודשים האחרונים כשבממשל האמריקני אפילו לא יודעים את מספרם המדויק. גורמים שתודרכו על פרטי המקרה סיפרו כי חשיפת הסוכנים התאפשרה בזכות שני סוכנים כפולים שהפעיל חיזבאללה בביירות.

 

על פי אותם גורמים, הסוכנים הכפולים הגיעו למקום המפגש עם המגייסים שלהם ב-CIA וכך למד החיזבאללה שסניף „פיצה האט” בביירות הוא מקום המפגש הקבוע של אותם מגייסים עם שאר הסוכנים שלהם. הסוכנים אף השתמשו במילת הקוד הלא מקורית „פיצה” כדי לעדכן על מקום המפגש. עם זאת, גורם רשמי בארצות הברית הכחיש כי זהו אכן היה מקום המפגש.

 

חשיפת הרשת באיראן התרחשה במקביל אך בנפרד לרשת שבלבנון. שם, חשפו סוכני המודיעין האיראניים רשת קשר חשאית דרך האינטרנט שאנשי ה-CIA עשו בה שימוש. בארצות הברית מודים בכשלון ואומרים שמדוברים במכה למאמצים האמריקניים לעקוב אחר איראן וחיזבאללה: „ריגול הוא עסק מסוכן”. כך אמר ל-ABC גורם רשמי אמריקני. „יש המון סיכונים שחלקם נוחלים הצלחה אך חלקם מסתיימים בכשלונות”, הוסיף.

 

 
נסראללה. הפעיל סוכנים כפולים

נסראללה. הפעיל סוכנים כפולים צילום : רויטרס
 

 

עם זאת, אחרים מאשימים את הסוכנות ברשלנות בהפעלת המרגלים ובהסוואת פעילותם. לדברי בכיר לשעבר בממשל האמריקני, המגייסים התעלמו מהאזרות על כך ששימוש קבוע באותו מקום מפגש הוא מסוכן. „התעצלנו וכעת אנחנו הולכים עיוורים במאבק נגד חיזבאללה”, אמר הבכיר לשעבר. „איבדנו את מסורת הריגול, מגייסים עושים קיצורי דרך ואף אחד לא נושא באחריות”, אמר גורם אחר.

 

בחיזבאללה ובאיראן חוגגים את המעצרים ואת חשיפת פרשיית הריגול ומסקרים בהרחבה בתקשורת את הפרשה. הם מציגים את אתרי האינטרנט בהם נעשה שימוש באיראן. לדברי גורמים אמריקניים רשמיים, חלק מהמידע שמפורסם אמיתי.