העידן שאחרי סטיב ג’ובס: האם אפל תדע כיצד להמשיך הלאה?

גוגל ואנדרואיד מציבות בפני אפל את האיום הגדול ביותר עליה מאז שנות התשעים, אבל גם בלי המנכ”ל האגדי יש לה הרבה מה להציע. בשנים הקרובות תצטרך אפל לעמוד שוב באתגר שסטיב ג’ובס התגבר עליו: להמציא את עצמה מחדש

 

העידן שאחרי סטיב ג'ובס: האם אפל תדע כיצד להמשיך הלאה?

 

סטיב ג’ובס מת מוות אבל

מעבר לאבל על מותו של סטיב ג’ובס ממחלת הסרטן, מיליוני מעריצים, משקיעים ואנליסטים מודאגים מעתידה של אפל לאחר מותו של אחד מי שהיה אחד המנכ”לים הנערצים בעולם בעשרות השנים האחרונות. אפל השכילה לצפות את הדאגה הזאת מראש: היא החליפה את אפל בקוק באלגנטיות, ודאגה להזכיר לכולם שג’ובס ימשיך לפקח על הנעשה בחברה כיו”ר.

עולם הטכנולוגיה נפרד מסטיב ג’ובס – סיקור מיוחד ב”כלכליסט – טכנולוגי”:
פרידה עולמית: המונים מול חנויות אפל, טוויטר קרסה תחת העומס
אובמה מספיד: „אחד הממציאים האמריקאים הגדולים ביותר”
מקינטוש, אייפון וגם „צעצוע של סיפור”: 56 שנים מרתקות
הודעת אפל: „העולם הוא מקום טוב יותר בזכות סטיב”
טים קוק: „מתכננים אירוע שיחגוג את חייו יוצאי הדופן של ג’ובס”
לכל הכתבות בנושא

בטווח הקרוב, רוב האנליסטים מסכימים, מניית אפל לא תרשום שינויים משמעותיים. אפל לא תתרסק: מדובר בחברה הגדולה בעולם מבחינת שווי שוק, המעסיקה עשרות אלפי עובדים, ותפקדה היטב החל מינואר גם בלי שג’ובס עומד במרכזה.

המנכ”ל הנוכחי, טים קוק, אחראי על הניהול בפועל של אפל זה 13 שנים. על התכנון והעיצוב של רבים מהמוצרים אחראים אנשים אחרים ולא ג’ובס, כמו פיל שילר או ג’ון איווי. רבים מההצלחות ששייכנו לג’ובס כצופים מהצד הם בעצם התוצאה של עבודה קשה מצד המועסקים הרבים באפל. כפי שרבים אוהבים להזכיר – אפל היא יותר מאדם אחד, היא יותר מרק סטיב ג’ובס.

והאמת? הם צודקים. משקיעים שימהרו למכור את מניית אפל יעשו טעות. למרות שווי השוק העצום שלה, אפל צריכה להיות שווה אפילו יותר: כשמחשבים פנימה את כמות המזומן הנזיל של החברה, שולי הרווח וכמות ההכנסות, יחד עם מכפיל הרווחים המקובל בשוק, אפל מוערכת ב-10% עד 30% פחות מהשווי „המגיע” לה. במילים אחרות, אפשר להגיד שמאז שדבר מחלתו של ג’ובס נודע לציבור ב-2004, המשקיעים כבר שקללו פנימה את מצבו הבריאותי.

בנוסף, השפעתו של ג’ובס לא תעלם בין רגע. המדיניות הארגונית שלו, החזון שלו, הפטנטים שיצר, המוצרים שבפיתוחם היה מעורב, האנשים ששכר ומיקם בתפקידי מפתח, החוזים הבלעדיים שהשיג לייצור ואספקת רכיבים אלקטרוניים – הם ישארו וישפיעו על אפל בשנים הקרובות. לא משנה מה יקרה, לאפל ימשיך להיות יתרון משמעותי על המתחרות בעלות ייצור, כמויות, איכות, מהירות אספקה ושולי רווח.

אפל תאבד חלק מהזוהר

השאלה הגדולה היא להיכן פניה של אפל מועדות. החברה עומדת כיום בפני האיום הגדול ביותר שלה מאז המונופול של אינטל ומיקרוסופט בשנות התשעים, שכמעט גרם לקריסתה של אפל והכריח את הדירקטוריון לשכור מחדש את ג’ובס. בימים אלו אנדרואיד ממשיכה לזנק קדימה, והשקת האייפון 4S מראה שכרגע לאפל אין תשובה טובה לאיום מצד גוגל. ללא ספק, מותו של ג’ובס בסמיכות כה רבה להשקה שנחשבת לגרועה ולמאכזבת ביותר של אפל עד כה מעלה הרבה ספקות לגבי חסינותו של המותג האגדי של התפוח.

ייתכן גם שללא „שדה עיוות המציאות” המפורסם של סטיב ג’ובס, אפל תתקשה יותר להתמודד מול חקירות ההגבלים העסקיים המתנהלות כנגדה מסביב לעולם. אפל היא חברה גדולה מדי – בתחום המוזיקה, בתחום שירותי האינטרנט, בתחום החומרה, הפרסום הסלולרי והדפדפנים – והיא מושכת הרבה אש. ועכשיו ג’ובס, אדם בעל יכולות רטוריות מרשימות שהיה מקושר היטב בצמרת השלטון האמריקאי, לא יוכל להגן על אפל יותר.

אבל אפל לא תקרוס בגלל גוגל, או אנדרואיד. היא גם לא תקרוס בגלל חקירות משפטיות. אייפון 4S ודאי יהיה הטלפון החכם הנמכר בעולם, ואפל תמשיך להרוויח יותר כסף מגוגל, לא משנה כמה מכשירי אנדרואיד יימכרו. החברה תמשיך להשיק מוצרים מהפכניים ומיוחדים – ולו רק בגלל שהחזון של סטיב ג’ובס והמוצרים שהוא עבד עליהם ימשיכו ללוות את כולנו בעתיד הקרוב.

בטווח של כמה שנים, אפל תאבד חלק מהזוהר שלה. נתח השוק שלה ימשיך לרדת, גם אם היקף המכירות האבסלוטי יעלה. טים קוק הוא אולי יותר כריזמטי ממה שחשבנו במקור, כפי שהוכיח במסיבת העיתונאים האחרונה, אבל יש סיבה מדוע כולם – ללא יוצא מהכלל, כולל המתחרים ואנשי הקוד הפתוח – העריצו את ג’ובס והשוו אותו להנרי פורד כמנכ”ל הטוב ביותר אי פעם.

תמציא את עצמה מחדש

ג’ובס היה הפנים של אפל. הגורו של כת המעריצים הנרחבת שלה, והשראה למיליוני אנשים ברחבי העולם גם מחוץ לכת הזאת. בזכותו אפל נתפסה כחברה מהפכנית, מושכת, יוצאת דופן. זה משהו שהיא לעולם לא תוכל לשחזר בצורה מלאה, ומשהו אינטגרלי למהות שלה כחברה. בטווח הבינוני, בעוד כשנה-שנתיים, אפשר להניח שאפל תתחיל לאבד חלק מכוחה.

אך אפל תמציא את עצמה מחדש לבסוף, בזה אין כמעט ספק: חברות ענק בעולם הטכנולוגיה, כמו IBM, כבר הצליחו לקום ממצבים קשים יותר, וגם אפל ידעה להשתנות פעמים רבות בעבר, כמו בתחילת האלף הנוכחי. היא תמתג את עצמה מחדש, בלי המנכ”ל האגדי. אולי היא תהפוך לחברה גדולה, מהפכנית וחשובה אף יותר מכפי שהיא היום.

מצד שני, בימים אלו אפשר גם לראות כיצד חברות ענק לשעבר, כגון מוטורולה ו-HP, יכולות לאבד גובה במהירות ובצורה מסחררת. כל חברת ענק פינתה לבסוף את מקומה לחברה הבאה בתור, וגם אפל לא חסינה מהגורל הזה. השאלה היא רק מתי, ואילו מוצרים היא תביא לחנויות עד אז.