הישראלי פרופ’ דן שכטמן זכה בפרס נובל בכימיהIzraeli professzor Dan Shechtman elnyerte a kémiai Nobel-díjat

הישראלי פרופ’ דן שכטמן זכה בפרס נובל בכימיה

שנתיים אחרי פרופ’ עדה יונת, ישראלי עושה זאת שוב: פרופ’ דן שכטמן מהטכניון זכה בפרס נובל בכימיה. כשהתבונן במיקרוסקופ לפני 30 שנה לא האמין למראה עיניו. ועדת הפרס הסבירה כי מחקרו מעורר המחלוקת „כפה על המדענים לשנות תפיסתם בנוגע לעצם טבעו של החומר”. שכטמן: „זה מרגיש נפלא”
שי זמיר ואביאל מגנזי

הישג כביר נוסף וגאווה למדע הישראלי. לאחר עשרות שנים של עבודה מעוררת מחלוקת, כשגדולי המוחות בתחומו חלקו עליו, הודיעה היום (יום ד’) ועדת פרס נובל לכימיה כי הזוכה בפרס לשנת 2011 הוא הישראלי פרופ’ דן שכטמן מהטכניון. הפרס הוענק לו על מחקרו פורץ הדרך בתחום הגבישים. לפני שנתיים זכתה בפרס פרופ’ עדה יונת ממכון ויצמן ברחובות. „זה מרגיש נפלא”, אמר שכטמן לסוכנות הידיעות AP.

 

 

צפו בפרופ’ דן שכטמן מדבר על תגליותיו

 

גילוי החומרים הכמו-מחזוריים יצר ענף מדעי חדש. בעבודתו המדעית חקר שכטמן והסביר את מבנה החומרים האלה. הממצאים הצביעו על כך שהידע בדבר הסדר האטומי בחומרים גבישיים אינו שלם ודורש שינוי והרחבה. לאור תגליתו שונתה ההגדרה המדעית של הגביש, והידע שפיתח הביא לידי הבנה חדשה של מבנה החומרים המוצקים. כיום יש לקוואזי- גבישים כמה יישומים תעשייתיים, ובזכות תכונותיהם הפיזיקליות יוצאות-הדופן יש להם פוטנציאל תעשייתי רב.

 

 

בזכות מחקריו הוא מוּכר בעולם כ”אבי מדע החומרים הכמו-מחזוריים”.

 

את עבודתו בטכניון הוא מייחד לחומרים שגילה ומבקש למצוא להם שימושים טכנולוגיים. תוצאות מחקריו פורסמו בעשרות מאמרים והוצגו בכינוסים בינלאומיים רבים.

 

 

המחקרים והגילויים המדעיים זיכו אותו בפרסים רבים, ביניהם פרס ישראל, פרס וולף, פרס א.מ.ת, ופרסים נוספים ביניהם פרס IMRS ופרס מטעם האקדמיה המלכותית השבדית למדעים. הוא חבר האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, הוא חבר האקדמיה להנדסה של ארצות-הברית וחבר כבוד באגודות מדעיות רבות ברחבי העולם.

 

בהכנת הידיעה השתתף תומר ולמר