פרץ: נשאר במפלגה, נסייע ליחימוביץ’ ככל שנוכל

האיש שסיים שני במרוץ לראשות העבודה, אמר בכנס שחתם את קמפיין הבחירות שלו כי הוא מושיט יד למנצחת וידאג שלא תיגרר לזרועות נתניהו. ח”כ בן-אליעזר אמר כי פרץ הוא המנצח האמיתי: „כבר חשבתי שזמנך עבר, אבל עלית למעלה כמו בולדוזר”
רועי קייס

עמיר פרץ אמנם נחל בשבוע שעבר הפסד ברור בבחירות לראשות מפלגת העבודה, אבל הערב (יום א’) הוא התקבל כמנצח בכנס לסיכום מערכת הבחירות שלו שנערך בסמינר הקיבוצים. כ-300 מתומכיו הרעיפו עליו ועל רעייתו אחלמה חיבוקים ונשיקות. פרץ הדגיש כי אמר כבר מראש שמחנהו נשאר במפלגה, יהיו תוצאות הבחירות אשר יהיו, והסביר: „אנחנו לא משרתים אדם אלא דרך, תפיסה”.

 

הבחירות בעבודה:

 

 

 

פואד דיבר על "האשה שעמדה לצדך כל הזמן" (צילום: מוטי קמחי)
פואד דיבר על „האשה שעמדה לצדך כל הזמן” (צילום: מוטי קמחי)

 

 

פרץ הבטיח בנאומו: „נגרום לכך ששלי יחימוביץ’ לא תיגרר לזרועותיו של בנימין נתניהו, ושמפלגת העבודה תייצג אלטרנטיבה. ח”כ יחימוביץ’ היא ראשונה בין שווים, וכך צריך לראות זאת. מה יקרה אם נשקע במאבקים פנימיים? צריך לעמוד לצדה, ולסייע לה ככל שנוכל. ברור שהדברים תלויים גם בה. חלק מהסכרים נפלו והתמוטטו במפלגה, ועלינו לבנות אותם מחדש. המפלגה צריכה לייצג את כל הקהילות במדינת ישראל”.

 

פרץ פנה ליחימוביץ’ ואמר לה: „נבחרת לעמוד בראשות מפלגת העבודה, ואנחנו מברכים אותך על זה. עכשיו את נושאת באחריות, אבל התוצאות ישליכו על כולנו, ולכן אנחנו מושיטים לה יד. אתם יודעים שלא הוצאתי מילה שלא התכוונתי אליה. הייתי בעימותים, וכשהחלטתי שאני לא בא, לא באתי. לכן אני אומר – ח”כ יחימוביץ’, אנחנו מושיטים לך יד.

 

 

בן-אליעזר, פרץ ואשתו. "לא הוצאתי מילה בלי להתכוון" (צילום: מוטי קמחי)
בן-אליעזר, פרץ ואשתו. „לא הוצאתי מילה בלי להתכוון” (צילום: מוטי קמחי)

 

 

 

„זו שעת כושר חשובה לכולנו, זו שעת כושר חשובה גם למדינה”, הוא הוסיף. „אם תובילי את הדברים בשכל, בפתיחות, תמצאי פרטנרים טובים. משקעים אינם תוכנית עבודה. אני מקווה שתדעי לעשות את הדברים טוב, כדי שהמחנה יעמוד לצדך בכל המאבקים… אנחנו מחנה חברתי, גאה מלוכד – נמשיך בסולידריות הפנימית שלנו שהייתה אצלנו בשעות קשות ושתהיה בשעות טובות למען עתיד טוב יותר למפלגת העבודה ומדינת ישראל”.

 

הוא המשיל את המצב לספורט: „נכנסנו להתמודדות הזאת כמו אותה קבוצה בליגת העל שמתחילה את העונה עם מינוס עשר נקודות מהעונה הקודמת… אם מסכמים את כל הנקודות ולוקחים את המינוס עשר נקודות שהתחלנו איתן, קיבלנו יותר נקודות בסיכום הכללי. אבל צריך לדעת לכבד כללים, וכשנכנסו לזירה ידענו לאן אנחנו הולכים. את צלחת האליפות קיבלה קבוצה אחרת, ואנחנו צריכים לכבד זאת”.

 

 

פרץ אמר כי הוא מקבל את התוצאות באהבה, כיוון שמדובר בחלק מהדמוקרטיה. „תמיד היינו אמיצים לומר את הדברים קודם לכך שמישהו העז לומר זאת. אני בא ואומר לכם שההישג שהשגנו הוא הישג ששום קבוצה פוליטית לא הייתה מצליחה להשיג. אני רוצה להודות לכם על ההקרבה ועל שלא ויתרתם, אבל באמת – תלכו הביתה ותחשבו איפה התחלנו ואיפה אנו נמצאים היום. אנו נמצאים היום במקום אחר לחלוטין, מקום שנותן לנו אפשרות לחלום וגם לעשות”.

 

פואד: רואה סיכוי אדיר שנחזור לשלטון

עם משתתפי הכנס נמנה חבר הכנסת בנימין בן-אליעזר, שנמנע מלהצהיר בפומבי על תמיכתו באחד המועמדים לראשות המפלגה. גם הוא התקבל הערב בתשואות.

 

 

עמרי פרץ אחרי ההפסד בבחירות (צילום: מוטי קמחי)
עמרי פרץ אחרי ההפסד בבחירות (צילום: מוטי קמחי)

 

 

„מה שחשוב לי זה עמיר ואחלמה, האשה שעמדה לצדך כל הזמן”, אמר בן-אליעזר לפרץ. „אני רוצה לומר לך שהייתי מבין אלה שחשבו לפני שנתיים שסיימת את שירותך, והנה – פתאום עלית למעלה כמו בולדוזר, רצת יום ולילה ולא השארת אדם אחד שלא ניגשת אליו. אל תתבלבל – אתה ניצחת… בסך הכל, אתה היום אחת הבשורות הכי גדולות של מפלגת העבודה”. הוא הזכיר כי לפני כמה שנים, היה זה עמיר פרץ שהפך לראשון שמניף את הדגל החברתי.

 

בן-אליעזר קרא לפרץ לשלב כוחות עם יושבת הראש הנבחרת, שלי יחימוביץ’. „אתם חייבים להתחבק ביחד, אתם חייבים לרוץ ביחד. ישראל מעולם לא הייתה במצב כה קשה. בפעם הראשונה אני רואה סיכוי אדיר לכך שמפלגת העבודה תחזור לכס השלטון. דווקא השילוב ביניכם יכול להביא להרמת שני הדגלים – הדגל החברתי ודגל השלום”.

 

בכנס הערב השתתפו גם חברי הכנסת איתן כבל, דניאל בן-סימון וראלב מג’דלה, שהתייצבו מאחורי פרץ במערכת הבחירות לראשות העבודה. גם מזכ”ל „שלום עכשיו”, יריב אופנהיימר, הגיע לכנס. ח”כ כבל אמר ל-ynet: „אני לא רואה שום פילוג

באופק. לוקחים את זה למקום לא נכון. לדעתי קיבלנו במפלגת העבודה אולי מועד ג’, וצריך לחשוב על העתיד לפני הכל ואיך מחליפים את הממשלה והעומד בראשה”.

 

בן-סימון, שהגיע גם לכנס הניצחון של יחימוביץ’ בבית ברל, אמר ל-ynet: „אני מקווה שנשמע פה קולות של פיוס. זו מפלגה שהיא בית של כולם, וצריך להוריד את החומות של החשדנות ולהתחיל לייצב אופוזיציה. זו שעת חסד שאני לא זוכר כמותה. אני לא שומע דיבורים על פילוג, אלא על משפחה אחת”.

 

בינתיים ב”עצמאות”: עקיצות משמחון

במקביל קיימה הערב סיעת העצמאות של אהוד ברק, עם חמשת פורשי העבודה, הרמת כוסית לרגל ראש השנה. שר התמ”ת, שלום שמחון, הקדיש את מרבית נאומו בפני הפעילים למתרחש במפלגת העבודה ועקץ את חבריו: „חברינו למפלגה הקודמת ניסו להגיד לנו שהמנהיג שלנו לא מתאים, שצריך מנהיג חדש, אחד אמר שהוא אהבל.

 

„בוז’י (יצחק הרצוג) טרח לומר לנו שהנה אוטוטו זה קורה והוא ישתלט על הסיעה, ואני פונה מעל הבמה הזאת ביושר לבוז’י ואומר לו – חלפה שנה,

 

במהלכה ביטלתם את חוקת ברק, חוקה שעוד תתגעגעו אליה, שכחתם שבמו ידיכם פירקתם מפלגה ועובדה, לא עשיתם קאמבק, לא קרה איתכם דבר. בוז’י, אתה יודע שהמקום ההוא סיים את דרכו. אני לא יכול לשכוח גם את פואד שכתב לי פתקים על טורבינת השנאה של שלי. אי אוהב את שלי ואני מקווה, פואד, שמעתה לא תשכח לפנות אליה „גברתי יושבת הראש”.