„אבו מאזן, בוא ניפגש עכשיו. בוא נדבר דוגרי”

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר הערב (ו’) במהלך נאומו בעצרת האו”ם בניו-יורק כי „ישראל הושיטה את ידה לשלום מאז שקמה ואנו מושיטים שוב את היד הזאת לשלום לעם המצרי והירדני –

שכנים שעימם כבר עשינו שלום – לידידות חדשה. אני מושיט את היד הזאת גם לעם הטורקי ולעמים בלוב ובתוניסה עם הערצה והערכה לאנשים שמנסים לבנות עתיד דמוקרטי, אני מושיט את היד גם לעמים בחצי האי ערב בסוריה בלבנון עירק. אך במיוחד אני מושיט את ידי לעם הפלסטיני – עם שעימו אנו רוצים להגיע לשלום צודק ואמיתי”.

נתניהו באו

נתניהו באו”ם: „ישראל חייבת לשמור על נוכחות במוקדים אסטרטגיים” צילום: אי -פי

„באומות המאוחדות רוב אוטומטי יכול להחליט הכל. הוא יכול להחליט שהשמש זורחת במערב. הם גם יכולים להחליט והם החליטו שהכותל בירושלים – המקום הקדוש ליהודת שהוא איזור כבוש. ולמרות זאת אפילו כאן בעצרת האו”ם האמת יכולה לחלחל.

ב-1984 כאשר הלכתי לשגריר ישראל באו”ם ביקרתי את הרבי מילובביץ’. הוא אמר לי ‘תזכור שגם במקום החשוך ביותר האור של נר אחד יכול להיראות ממרחק’. היום אני מקווה שהאור של האמת יזרח. אולי אפילו לדקות קרובות. כרה”מ של ישראל לא באתי לקבל תשואות אלא להגיד את האמת”.

„האמת היא שישראל רוצה שלום. האמת היא שאני רוצה שלום. האמת היא שבמזרח התיכון בכל הזמנים, ובמיוחד בימים האלו, שלום חייב להיות מעוגן בביטחון. האמת היא שאפשר להשיג שלום במשא ומתן. עד כה הפלסטינים סירבו לנהל משא ומתן. האמת שהישראל רוצה שלום עם המדינה הפלסטינית אבל הפלסטינים רוצים מדינה, לא שלום. והאמת היא שאסור לכם לתת לזה לקרות.

„כאשר הגעתי לראשונה לפוליטיקה, העולם היה מפולג בין מזרח ומערב. הדבר המדהים הוא שעד עכשיו השינוי ההיסטורי אירע בצורה שקטה ודורשת שלום. אבל יש עדיין נגע שמאיים על השלום, נגע שמאיים לא לשחרר אלא לשעבד. לא לבנות אלא להרוס. והעניין הממאיר הזה הוא האיסלאם הרדיקלי. בשם אמונה גדולה הוא מאיים לרצוח מוסלמים יהודים ונוצרים”.

„האביב הערבי יכול להפוך לחורף האיראני”

„ב-11 בספטמבר הוא הרג אלפי אמריקאים והשאיר את מגדלי התאומים להריסות מעשנות. אתמול בליה הנחתי זר במקום וזה היה מרגש מאד. כאשר נסעתי לשם דבר אחד הדהד במוחי. דברים מעוררי הזעם של נשיא איראן אתמול על הדוכן הזה . הוא רמז שה-11 בספטמבר היתה קונספירציה אמריקנית. כמה מכם עזבו את העולם, אבל כולכם הייתם צריכים לעזוב”.

„אני מאמין שהאיום הגדול ביותר שנשקף לעולמנו הוא איום בנשק גרעיני וזה בדיוק מה שאיראן מנסה לעשות. אתם יכולים לדמין את אחמדניג’אד עם נשק גרעיני. הקהילה הבינלאומית חייבת לעצור את איראן. אם לא, כולנו נעמוד בפני חזיון האימה של טרוריזם גרעיני והאביב הערבי יכול להפוך לחורף האיראני.

„כרה”מ ישראל אני לא יכול לסכן את קיומה של מדינת ישראל על בסיס של חשיבה המלווה בתקווה. מנהיגים צריכיים לראות את המציאות כפי שהיא. אסור לנו לדחות את הסכנות של ההוה. האזור מסביב לישראל הופך ליותר מסוכן. איסלם מילטנטי השתלט על לבנון ועזה והוא נחוש לחסל את הסכמי השלום עם ישראל ומצרים. הוא הרעיל מוחותיהם של ערבים רבים נגד ישראל, המערב וארה”ב. הוא מתנגד לעצם קיומה של ישראל.

„יש כאלו שטוענים שישראל צריכה לעשות ויתורים ולעשות פשרות. זה נשמע פשוט. זה נשמע כהה – תעזבו את השטחים – השלום יתחזק, המתונים יתחזקו, הרדיקלים ירוסנו. האנשים האלה אומרים לי כל הזמן: ‘רק תציע הצעה גורפת והכל יסתדר. יש רק בעיה אחת בתיאוריה הזו – ניסינו את זה וזה לא עבד’.

„בשנת אלפיים ישראל

הציעה הצעת שלום גורפת שענתה על כל הדרישות הפלסטיניות ועראפת דחה את זה ואז הפלסטינים פתחו במתקפת טרור שאחראית למותם של אלפי ישראלים. אולמרט הציע ב-2008 הצעה יותר מרחיקה לכת והנשיא עבאס לא הגיב. אבל ישראל לא רק הציעה. אנחנו ממש עזבנו שטחים. נסגנו מלבנון ב-2000, מכל סנטימטר של רצועת עזה ב-2005. זה לא הרגיע את הסופה האיסלמית, זה רק הביא את הסופה הזו קרוב יותר והפך אותה לחזקה יותר.

„חיזבאללה וחמאס ירו אלפי טילים על ערינו. לא הקפאנו את ההתנחלויות בעזה, עקרנו אותם. עשינו בדיוק את מה שהתאוריה אומרת ואני לא חושב שאנשים זוכרים כמה רחוק הלכנו להשיג שלום. עקרנו אנשים מבתיהם, הוצאנו ילדים מהגנים ובתי הספר, הרסנו בבולדוזרים בתי כנסת, אפילו פינינו בתי קברות. ואז לאחר שעשינו את כל זה נתנו את המפתחות של עזה לנשיא עבאס.

„התאוריה אומרת שזה אמור להסתדר ושהרשות יכולה לבנות מדינה. כל העולם הריע לנסיגה שלנו כמעשה של מדיניות. כמעשה נועז של שלום. אבל גבירותיי ורבותיי לא קיבלנו שלום. קיבלנו מלחמה. קיבלנו את איראן: הרשות התמוטטה ביום אחד ועשרת אלפים טילים הועברו על ידי אירן שלא לדבר על הנהר של כלי הנשק שזורמים מסיני לעזה. מדוע שזה לא יקרה שוב בגדה המערבית? רוב הערים המרכזיות שלנו בדרום המדינה הם בטווח של תריסר קילומטרים מעזה, אבל במרכז המדינה – חלק מהערים הפלסטיניות הן כמה קילומטרים מהקצה של הגדה המערבית. מישהו מכם יביא סכנה כל כך קרובה לערים שלכם?

 

„כל אומה צריכה לבקש את שחרורו של גלעד שליט”

„ישראל מוכנה למדינה פלסטינית בגדה המערבית אבל אנו לא מוכנים לעוד רצועת עזה ולכן אנו רוצים סידורי בטחון אמיתיים, אבל הפלסטינים מסרבים למשא ומתן. איך מגינים על מדינה כה זעירה שמוקפת על ידי אנשים שנשבעו להשמיד  אותה וחמושים על ידי טילי גראד. אי אפשר להגן עליה רק מהרצועה הקטנה. ישראל צריכה עומק אסטרטגי וזו הסיבה למה החלטה 242 לא דרשה מישראל לעזוב את כל השטחים ב-67′ אלא דיברה על נסיגה משטחים לגבולות שניתן להגן עליהם.

„כדי להגן על עצמה ישראל חייבת לשמור על נוכחות צבאית במוקדים אסטרטגיים חשובים בגדה המערבית. הסברתי את זה לאבו מאזן. הוא ענה שאם פלסטין תהיה מדינה עצמאית היא לא תוכל לקבל את ההסכם הזה. למה לא? לארה”ב יש לוחמים ביפן, לבריטניה יש בסיסים בקפריסין ואף אחד לא טוען שהן לא ריבוניות. הפלסטינים חייבים קודם להשיג שלום עם ישראל ואז לקבל את מדינתם. לאחר שהסכם שלום ייחתם,  אנו נהיה הראשונים שנקדם את הפלסטינים באומות המאוחדות.

„ראש הממשלה התייחס גם לסוגיית החייל החטוף גלעד שליט ואמר כי „חמאס הפר את החוק הבינלאומי בהחזקה את גלעד שליט. כבר למעלה מחמש שנים הוא בצינוק חשוך בניגוד לכל נורמה. גלעד שליט הוא הבן של גלעד אביב שליט, הוא הנכד של צבי שליט שנמלט מהשואה כאשר הגיע לישראל, גלעד שליט הוא הבן של כל משפחה ישראלית. כל אומה שניצבת כאון צריכה לדרוש את שחרורו המיידי. אם אתם רוצים להעביר החלטה לגבי מזרח התיכון זו ההחלטה שאתם צריכים להעביר.

„בשנה שעברה בישראל באוניברסיטת בר אילן, והשנה בכנסת וגם בפני הקונגרס, הצגתי את החזון שלי לשלום, כדי להגיע למדינה  פלסטינית מפורזת המכירה במדינה יהודית. אחרי הכל זה הגוף שהכיר במדינה יהודית. המדינה היודית של ישראל תגן תמיד על כל אזרחיה. הייתי רוצה להגיד אותו לדבר על מדינה פלסטינית. כי בכירים פלסטינים אמרו שלא ירשו שום יהודי במדינתם, שהיא תהיה נקייה מיהודים. יש חוקים ברמאללה שאומרים שמכירת קרקע ליהודים עונשה מוות.

„הנשיא עבאס עמד כאן ואמר שהליבה של הסכסוך הוא ההתנחלויות. זה מוזר. הסכסוך בין הצדדים התרחש כבר כמעט חצי מאה לפני שהיתה התנחלות אחת. אז אם מה שהנשיא עבאס אמר היה נכון ההתנחלויות שהוא מדבר עליהו הו אולי ת”א חיפה, ב”ש? אולי לכך הוא התכוון שישראל כובשת אדמה פלסטינית 63 שנים. הוא לא אמר מ-67′. אני מקווה שמישהו ישאל אותו כי היא מדגימה את האמת הפשוטה – לב הסכסוך הוא אינו ההתנחלויות. הן תוצאה של העימות. זה נושא שחייבים לפתור אותו. הליבה של הסכסוך היתה ונשארה סירוב המדינה הפלסטינית להכיר במדינה יהודית בכל גבול. הגיע הזמן שההנהגה הפלסטינית תכיר במה שכל מנהיג בינלאומי הכיר בו – שישראל היא המדינה היהודית.

ראש הממשלה פנה ישירות ליו”ר הרשות וביקש: „תפסיק להלך סביב הנושא הזה. תכיר בישראל כמדינה יהודית. תעשה עם ישראל שלום. בשלום אמיתי כזה ישראל מוכנה לעשות פשרות כואבות. אנו מאמינים שהפלסטינים צריכים לחיות במדינה משל עצמם, אבל הם צריכים להיות נכונים לפשרה ואנו נדע שהם נכונים לפשרה כשהם יתחילו להתייחס לבעיות הבטחון של ישראל ברצינות ויפסיקו להכחיש את הקשר שלנו למולדתנו ההיסטורית.

„כרה”מ ישראל אני מדבר בשמם של מאה דורות של יהודים שסולקו מהארץ שסבלו מכל רוע אך מעולם לא ויתרו על התקווה להחזיר את חייהם בארץ היהודית היחידה בעולם. אני ממשיך לקוות שהנשיא עבאס יהיה הפרטנר שלי לשלום. עבדתי קשה לקדם את השלום. ביום שבו נכנסתי לתפקידי קראתי למו”מ ישיר ללא תנאים מוקדמים. הנשא עבאס לא הגיב. הצבתי חזון של שלום על בסיס שתי מדינות, הוא עדיין לא הגיב. הסרתי מאות מחסומים להקל על התנועה של פלסטינים והוא לא הגיב. נתתי צעד תקדימי של הקפאת התנחלויות לעשר חודשים, לא עשו זאת לפניי, אבל לא היתה שום תגובה.

„בשבועות האחרונים, בכירים אמריקאים הציבו רעיונות לחידוש תהליך השלום, היו דברים ברעיונות האלו לגבי גבולות שלא אהבתי. היו דברים לגבי המדינה היהודית שאני בטוח שהפלסטינים לא כל כך אהבו אבל למרות הסתייגויותיי הייתי מוכן לנוע קדימה עם הרעיונות האמריקאים.

„אי אפשר למחוא כפיים עם יד אחת”

נתניהו הפתיע בהצעה לאבו מאזן כשהוא קורא לו „להפסיק לנהל משא ומתן על המשא ומתן, בואו ננהל משא ומתן על השלום. הגנתי על ישראל במשך שנים בשדה הקרב ועשרות שנים בחזית ההסברה. הנשיא עבאס, הקדשת את חייך לקדם את רעיון המדינה הפלסטינית, האם הסכוסך הזה חייב להמשיך במשך דורות? בשנתיים וחצי נפגשנו בירושלים רק פעם אחת למרות שדלתי היתה פתוחה, אם אתה רוצה אני מוכן לבוא לרמאללה. יש לי הצעה יותר טובה. אנו כרגע טסנו אלפי מיילים בניו יורק, אנו באותה עיר, באותו בניין. אז בוא ניפגש היום באו”ם.

„מי יעצור אותנו? מה יכול לעצור אותנו? אם אנו באמת רוצים שלום מה יכול לעצור אותנו להיפגש שלום ולהתחיל משא ומתן. אני מציע שנדבר בצורה פתוחה ובכנות, בוא נדבר דוגרי. אני אגיד לך את הצרכים שלי. תאמר לי את שלך. ובעזרת השם נמצא את הקרקע המשותפת לשלום. יש אימרה ערבית ידועה ש’אי אפשר למחוא כפיים עם יד אחת. אותו דבר נכון לשלום. אני לא יכול לעשות שלום בלעדיך. הנשיא עבאס, אני מושיט את ידי ואת ידה של ישראל לשלום ואני מקווה שתיקח אותה. שנינו בני אברהם. העם שלי קוראים לו אברהם שלך קורא לו איברהים. אנו יושבים באותה ארץ. הגורל שלנו קשור. הליבה של הסכסוך היתה ונשארה סירוב המדינה הפלסטינית להכיר במדינה יהודית בכל גבול”.

צילוםף אי-פי-אי

חגיגות ברמאללה בזמן נאומו של אבו מאזן באו”ם צילוםף אי-פי-א