נתניהו לאבו-מאזן: „בוא למשא ומתן ישיר בניו-יורק”

בהודעה מיוחדת מטעמו, קרא ראש הממשלה ליו”ר הרשות לחזור בו ברגע האחרון מכוונתו לבקש את הכרת האו”ם במדינה פלסטינית עצמאית ולנצל את הימצאו שם כדי לפתוח עמו בשיחות ישירות, שלדבריו „יימשכו בירושלים וברמאללה”

 

נתניהו, אבו-מאזן ואובמה. צ'אנס אחרון? (צילום: רויטרס)

 
נתניהו, אבו-מאזן ואובמה. צ’אנס אחרון?
צילום׃ רויטרס

ארבעה ימים לפני הדיון בבקשת הפלסטינים לקבל הכרה חד-צדדית בעצמאותם באו”ם, קורא הערב ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ליו”ר הרשות, אבו-מאזן, להיענות לקריאותיו ולהיפגש עמו כדי לחדש את המגעים המדיניים. 

„אני קורא לו לפתוח במשא-ומתן ישיר בניו יורק, שיימשך בירושלים וברמאללה”, אמר נתניהו – שכינה את אבו-מאזן בתואר „הנשיא עבאס”. עוד הוסיף ראש הממשלה בהודעה מטעמו, כי הוא מציע לאבו מאזן „להתחיל במשא-ומתן לשלום במקום לבזבז זמן בצעדים חד-צדדים חסרי תוחלת”.

בסיום, הדגיש ראש הממשלה כי „מהלך חד-צדדי הוא לא הדרך לקדם את השלום בינינו. הדרך להשיג שלום היא באמצעות משא-ומתן ישיר – ולא ע”י הצהרות באו”ם”.

אבו-מאזן: נתניהו הוא האשם במצב שנוצר

 

הבוקר נחת אבו-מאזן בניו יורק לקראת הבקשה הפלסטינית להכרה במדינה עצמאית וכבר הספיק להיפגש עם מזכ”ל האו”ם באן קי-מון ולפזר חיוכים לכל עבר. יו”ר הרשות הודיע למזכ”ל האו”ם באופן אישי על כוונתו להגיש את הבקשה להכיר במדינה עצמאית. 

אבל עוד לפני כן, בעודו במטוס לארצות הברית העניק היו”ר ריאיון מיוחד לרשת החדשות האמריקנית „פוקס” בו התייחס למהלך שבכוונתו לקדם באו”ם. כבעבר, הוא גלגל את האחריות לקיפאון במגעים בינו לבין ישראל לפתחו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אך שב והצהיר כי יהיה נכון לשוב בכל עת לשולחן הדיונים.

כשנשאל מדוע הוא מתעקש לבקש הכרה חד-צדדית בעצמאות הפלסטינית, למרות שהדבר „מנוגד לעמדת הנשיא האמריקני”, כלשון המראיינת, השיב יו”ר הרשות: „אני לא יודע מדוע הוא (אובמה) מתנגד למהלך, אבל החלטתי לגשת למועצת הביטחון של האו”ם באה בעקבות התחושה שאין שום סיכוי למשא-ומתן”.

 

אבו מאזן עם מזכ"ל האו"ם, היום (צילום: AP)

 
אבו מאזן עם מזכ”ל האו”ם, היום
צילום׃ AP

 

אבו-מאזן עקץ את אובמה והסביר כי בין הסיבות שהובילו אותו לנקוט בצעד, גם „הכישלון של ההנהגה האמריקנית ושל הנשיא אובמה עצמו בכל המאמצים שהשקיעו להביא את נתניהו אל שולחן המשא-ומתן”.

יו”ר הרשות הודיע שוב כי לא יתנגד לחדש את המגעים עם ישראל והוסיף: „אני מוכן להיפגש איתם (עם ראשי ההנהגה בישראל) בכל זמן. את הנשיא שמעון פרס פגשתי שלוש פעמים ואת שר הביטחון (אהוד ברק) פעמיים. אפגוש כל נציג ישראלי בכל עת שרק יחפוץ”.

בהכנת הידיעה השתתפו אודי סגל, ערד ניר ואהרון ברנע