Egyiptomi miniszterelnök: az Izraellel kötött béke „nem szent”
Esszám Saraf egyiptomi miniszterelnök egy török televíziónak (amit az egyiptomi állami televízió is közvetített) adott interjúban elhangzott kijelentései az eddigi legerőteljesebb állásfoglalások a Hoszni Mubarak volt elnök bukását követő új kormány hatalomátvétele óta. „A Camp David-i megállapodás nem egy szent dolog, mindig a térség javát szolgáló vita tárgyát képezi, és a térség békéje érdekében módosítható” – közölte az interjúban Saraf.
Saraf kijelentésével kapcsolatban Mark Regev izraeli szóvivő elmondta, hogy Benjamin Netanjahu miniszterelnök az utóbbi időben legalább két alkalommal fejezte ki a békeszerződéshez fűződő elkötelezettségét, és a térség stabilitásának alappilléreként beszélt róla.
A múlt hónapban azonban az egyiptomi határ felől indított véres palesztin terrortámadások miatt felerősödtek a két ország között a feszültségek. Kairó öt egyiptomi határőr lelövésével vádolja az izraeli hadsereget. Az esetre nyolc izraeli állampolgár meggyilkolásáért felelős palesztin fegyveresek és az izraeli védelmi erők között kialakult tűzharcban került sor. (Izrael a támadást követően bocsánatot kért és hangfelvételek közölt, amelyek bizonyították, hogy sajnálatos balesetről volt szó.) Egyiptom kezdetben izraeli nagykövetének visszahívásával fenyegetőzött, amire végül nem került sor, ez pedig sok, a kemény válaszra számító egyiptomit feldühített. Hamarosan a zsidó állam nagykövetségét is megostromolta a tömeg Kairóban, a diplomatákat pedig az izraeli légierőnek kellett kimenekítenie az országból.
Saraf hadsereg által támogatott kormánya igyekezett visszafogni a határincidens miatti népharagot. A két ország pedig kijelentette: vissza akarják állítani a diplomáciai kapcsolatot. Egyiptom – Izrael és az Egyesült Államok követelésére – ígéretet tett a nagykövetség megvédésére. Sok egyiptomi szerint azonban Kairónak sokkal „öntudatosabb”, „Törökországhoz hasonló” válaszlépést kellett volna tennie. Mint ismeretes, tavaly a Gázai-övezet felé haladó flottilla vezérhajóján 9 török állampolgár vesztette életét az izraeli kommandósokra támadó iszlamista radikálisok és a katonák közötti tűzharcban. A törökök bocsánatkérést követeltek, amit Izrael visszautasított (hivatkozva többek között arra az ENSZ jelentésre, amely szerint jogos az izraeli blokád), ezért Törökország kiutasította izraeli nagykövetét. A héten Egyiptomba látogató Recep Tajjip Erdogan török miniszterelnököt az egyiptomi tömeg kitörő lelkesedéssel fogadta.
Egy egyiptomi biztonsági vezetőnek a múlt hónapban tett kijelentése szerint a két ország egyetért abban, hogy a Sínai-félszigeten, a határ mentén, Egyiptom növelje katonai jelenlétét. Egyiptom 1979 óta már dollármilliókat kapott amerikai katonai és egyéb segélyek formájában, és most, az Egyesült Államokkal való jó kapcsolat megtartása érdekében „vissza kell fognia” magát, habár az egyiptomiak Izraellel szemben keményebb bánásmódot követelnek.
Anne Pattersonnak, az USA kairói nagykövetének egy csütörtöki üzleti fórumon elhangzott véleménye szerint Egyiptom és Izrael egyaránt elkötelezett a térség békéje iránt, igyekeznek túllépni a múlt heti incidensen, és helyreállítani a két ország közötti kapcsolatot.