מורדת-מרגלת: הצעירה שעזרה להפציץ את קדאפי

„נומידיה” היה שם הקוד של המהנדסת בת ה-24, שסיכנה את חייה כשהעבירה מידע מודיעיני מטריפולי הנצורה לנאט”ו. „זזתי ממקום למקום, ציפיתי להיעצר כל רגע, אבל הייתי אופטימית”
ynet

חמושה בשבעה מכשירים סלולריים, 12 כרטיסי סים ואומץ, הסתובבה המהנדסת הלובית הצעירה בטריפולי המנותקת והמדממת במטרה אחת – לרגל אחר כוחותיו של השליט מועמר קדאפי ולדווח לנאט”ו על מטרות צבאיות בזמן אמת.ה”דיילי מייל” הבריטי חושף היום (יום ג’) את פועלה של הצעירה „נומידיה”, שהחלישה את משטרו של הרודן וחמקה מעיניהם של נאמניו גם בזכות היותה אשה.

עוד נשים מפתיעות בלוב:

רוצחת בת 19 בשירות קדאפי. ניסרין מחכה לדין

להאלה יש אקדח: אשת הטלוויזיה שהגנה על קדאפי

עיישה קדאפי. „קלאודיה שיפר של המזה”ת”

 

„לא הייתי על הרדאר שלהם”, סיפרה הצעירה לעיתון, „הם התמקדו יותר בבחורים וזה נראה להם כמעט בלתי אפשרי לחשוב שבחורה עושה את כל זה”. עם זאת, נומידיה עדיין חוששת שנאמניו של קדאפי יפגעו בה או בבני משפחתה.

 

 

הפצצות נאט"ו בטריפולי. "תצפתתי במשך שעות" (צילום: רויטרס)
הפצצות נאט”ו בטריפולי. „תצפתתי במשך שעות” (צילום: רויטרס)

  טריפולי, שבה החלה נומידיה לפעול לפני חמישה חודשים, הייתה עיר מבודדת. קווי הטלפון היו תחת מעקב, רק לאנשי הממשל ולקומץ עיתונאים זריםונצורים הייתה גישה לאינטרנט.

  עוד בערוץ החדשות:

„ארדואן הורה: לא למנוע ירי על מטרות ישראליות”

בין מקס ברנר לנאצים – סערה בפרלמנט האוסטרלי

 נומידיה סיפרה ל”דיילי מייל” כי החליטה לפעול לאחר שחזתה במה שחוללו אנשי קדאפי לבני עמה בבנגזי ובערים נוספות. היא טלפנה לתחנת הטלוויזיה „לוב אל-אהרר”, שבסיסה בקטאר, שתמכה במורדים. המפיקים העלו אותה לשידור, והיא סיפרה על המתחולל בטריפולי.

 

 

מטוס נאט"ו בדרכו ללוב. "צורך במודיעין מדויק"  (צילום: AP)
מטוס נאט”ו בדרכו ללוב. „צורך במודיעין מדויק” (צילום: AP)

  במהרה הפך ערוץ הטלוויזיה לגורם המקשר ברשת הריגול הקטנה. נומידיה התקשרה ומסרה למפיקים מידע על כוחות הצבא של קדאפי, והם העבירו אותו לנאט”ו דרך גורמים במועצת המעבר הלאומית של המורדים.

  נומידיה מסרה מידע מדויק על מיקום טנקים ומאגרי נשק, ששימשו לכוון את מפציצי נאט”ו. „היא עשתה עבודה מופלאה”, העידה אחת המפיקות בפני ה”דיילי מייל”, „זה היה אמיץ מאד. אני מכירה הרבה בחורים שלא היו עושים את זה בטריפולי באותה עת, אז אני גאה בה מאד”.

 

 

מורדים בלוב. "שמחה שחייתי לחזות בתוצאות" (צילום: AP)
מורדים בלוב. „שמחה שחייתי לחזות בתוצאות” (צילום: AP)

 

 

נומידיה נאלצה לנוע ממקום למקום בתכיפות כדי להימנע מלכידה. משפחתה הקרובה, בעלת קשרים בצבא,

 

סייעה לה להשיג מידע מקצינים שהתנגדו לקדאפי ומקורותיה הגיעו עד לבאב אל-עזיזיה. היא סיפרה כי נהגה במכוניתה, הגיעה לאתרים אזרחיים שבהם השתמש המשטר להסתרת נשק ותצפתה עליהם במשך שעות.

 

 

דובר מטעם נאט”ו אמר לעיתון כי אינו יכול למסור פרטים על המודיעים, אך ציין כי הם שיחקו תפקיד חשוב. „ללא ספק משימה כזו של איתור ופגיעה מדויקת נסמכת מאד על מודיעין ויכולות סריקה”.

 

 

„ציפיתי להיעצר בכל רגע”, אמרה נומידיה, שכינויה הוא שמה של ממלכה ברברית עתיקה בצפון אפריקה. „לא פחדתי, הייתי אופטימית והאמנתי שאצליח. שכולם יצליחו. אני מודה לאללה על כך שחייתי לראות את תוצאות עבודתי ועבודתם של אחרים”.