דרעי נגד חולדאי: כשהיפים עזבו, באו עכברושים?

ראש עיריית תל-אביב ייחס את פינוי האוהלים בעיר לסמים ולמפגעי תברואה, אך מנהיג ש”ס בעבר הטיל ספק בתזמון המהלך, שנעשה במקביל לפינוי בחולון. „קודם לא היה לכלוך? חזרנו לאטימות? חשבתי שמשהו השתנה”
ynet

„אני רוצה לשאול – בחודשיים שהמאהלים הללו נמצאים, בזמן שבשדרות רוטשילד היו אלפי אוהלים – אז לא היו עכברושים? לא היו סמים? לא היה לכלוך? לא היה זבל? לא היה אשפה?”. כך שאל-תהה אריה דרעי, שהביע הבוקר (יום ה’) ביקורת חריפה על פינוי המאהלים בתל-אביב, פינוי שנעצר בעקבות צו מניעה של שופטת תורנית.

 

מחאת האוהלים – כותרות אחרונות ב-ynet:

 • יד קשה: כתבי אישום נגד עצורי הפגנת המאהלים

40 עצורים בעיריית ת”א. ליף: קשה לראות אלימות

 • חולדאי: היו סמים במאהל, זמן לשים לזה סוף
 • עימות בחולון: 4 עצורים בפינוי במאהל ג’סי כהן
 •  

  מנהיג ש”ס בעבר, שעשוי להתמודד כראש מפלגה חדשה בבחירות הבאות, הסביר בראיון לגלי צה”ל את החלטתו לא לדבר עד כה על מחאת האוהלים. „הסיבה העיקרית שלא דיברתי היא שהמחאה היתה כל-כך טובה, כל-כך נקייה, כל-כך עממית, כל-כך מושכת את כולם. הם לא היו צריכים אותי ולא רציתי שמישהו יחשוב שאני מנסה לגרוף הון פוליטי. החזקתי להם אצבעות, התפללתי בשבילם ועקבתי אחריהם”.

   

   

  מנקים את שדרות רוטשילד. "המחאה הייתה נקייה" (צילום: בן קלמר)
  מנקים את שדרות רוטשילד. „המחאה הייתה נקייה” (צילום: בן קלמר)

   

   

  דרעי אמר כי חשש כל העת שמחאת מעמד הביניים תשאיר את השכבות החלשות בחוץ: „אי אפשר ליצור ישראלים חדשים ולהשאיר ישראל שנייה”. הוא טען כי פינוי האוהלים בתל-אביב ופינוי הצריפים משכונת ג’סי כהן בחולון מראה שזה בדיוק מה שקרה: „אני מעריך את ראש עיירית תל-אביב ואת ראש עיריית חולון, הם מסורים לתפקיד. אבל אני שואל – מה זה, היפים והאמיצים עזבו את המאהלים, נשארה ישראל השנייה, פתאום באו העכברושים, פתאום באו הסמים?”.

   

   

  ראשי ההפגנה בהפגנה אתמול. "אסור שיסתיים ככה" (צילום: אלי אלגרט)
  ראשי ההפגנה בהפגנה אתמול. „אסור שיסתיים ככה” (צילום: אלי אלגרט)

   

   

  דרעי האשים את רון חולדאי ואת מוטי ששון בתיאום פירוק האוהלים: „מה זה התיאום הזה, כאילו זה איזה מונופול? כאילו אמרו ‘יאללה, בואנ’ה, חלאס, גמרנו, מספיק, עזבו את הנושא’. חזרנו בחזרה לאטימות שהיתה לפני חודשיים? חשבתי שמשהו השתנה”.

   

  „צריך להפעיל את הלב, לא רק המוח”

  דרעי אמר כי ציפה מראשי הערים לרגישות רבה יותר: „אני לא מצפה מהם שיבנו להם בתים, זה לא התפקיד שלהם, אבל כן הייתי מצפה מהם לקצת יותר רגישות. אם אני הייתי ראש עיריית תל-אביב או ראש עיריית חולון, הייתי מסיע אותם במכונית למשרד השיכון, בא לשר ואומר ‘רבותיי, אלה יישארו במאהלים עד שתמצאו להם פתרון דיור’. הייתי הולך איתם ממשרד ממשלתי למשרד ממשלתי, מראה להם שאני מוכן לעזור להם, מראה להם שיש כתובת, שהם לא נשארו לבד”.

   

   

  מפנים פעילים במאהל בחולון. "כבר שנים הם סובלים" (צילום: AFP)
  מפנים פעילים במאהל בחולון. „כבר שנים הם סובלים” (צילום: AFP)

   

   

   

  לדברי דרעי, „אנחנו מתעסקים עכשיו במיקרו ומאקרו, אבל צריך לזכור

   

  שכל מאקרו מורכב אלפי מיקרואים קטנים. זה משפחות, ראיתי את העיניים שלהם, איך שהם בוכים. הם כבר שנים סובלים, אבל עכשיו הכאב הוא פגיעה נוראה, הם מרגישים שכולם נטשו אותם ועכשיו מדביקים להם עכברושים וסמים ואלימות”.

   

   

  „כשאני הייתי שר הפנים ואריק שרון היה שר השיכון, לא קלטנו קרוב למיליון עולים?”, הוא הזכיר, „לא הקמנו קרוואנים? אי אפשר להשתתף בתשלום שכר דירה במשך כמה חודשים, עד שהוועדה תגבש המלצות? חסרים במדינה שלמה פתרונות? צריך להפעיל את הלב, לא רק את המוח, ולמצוא. אני רק אומר – תתעוררו, גלו קצת רגישות, אסור לסיים את המחאה האדירה שעברה על עם ישראל בחודשיים הללו במחזות האלימים האלו. אסור שזה יהיה הסיום של הסרט הזה, אסור בשום אופן”.