Tripolit Ostromolják, a magyar követség kitart

A líbiai főváros központjához közel, több kerületben is összecsaptak vasárnapra virradóra a lázadók és a kormánypárti erők, és ostrom alatt áll a Mitiga légitámaszpont is. Kadhafi eőbb az állami televízión keresztül felszólította híveit, vonuljanak fel „milliószámra” a lázadás által „lerombolt városok felszabadítására”, majd állítólag elmenekült.

 

 

 

 

 

Robbanások döreje és fegyverropogás hallatszott szombat éjszaka Tripoliban, miután Moammer el-Kadhafi líbiai vezető csapatai a kormányellenes lázadóktól az elmúlt napokban elszenvedett vereségek után egyre inkább a fővárosba szorulnak vissza.

Tripoli lakosok arról számoltak be nyugati hírügynökségeknek, hogy több helyütt kézifegyverekből leadott lövéseket hallottak, s Kadhafi-ellenes tüntetők vonultak az utcára. A Reuters brit hírügynökség tudósítója több robbanást hallott, s légvédelmi fegyverek tüzét látta.
Az újabb harcok azután törtek ki, hogy Moammer el-Kadhafi líbiai vezető csapatai a kormányellenes lázadóktól az elmúlt napokban elszenvedett vereségek után egyre inkább visszaszorulnak a fővárosba.

A kormányszóvivő megerősítette

Musza Ibrahim líbiai kormányszóvivő elismerte, hogy a városközponttól nem messze, több kerületben harcok voltak, de állítása szerint a kormányerők félórás tűzharcban legyőzték a lázadókat. Állítása szerint többeket őrizetbe vettek, köztük algériai, tunéziai és egyiptomi állampolgárokat. A kormányerők ellenőrzés alatt tartják a helyzetet – hangoztatta az állami televízióban sugárzott nyilatkozatában.

A lázadókat vezető Átmeneti Nemzeti Tanács elnöke egy tévécsatornának nyilatkozva viszont közölte, hogy a NATO-val együttműködve szombat este megkezdték első támadásukat Tripoli ellen. Egy ellenzéki aktivista Tripoliban úgy nyilatkozott, hogy a lázadók körbezárták a fővárosi Mitiga légitámaszpontot és annak ellenőrzéséért továbbra is harcokat vívnak a kormányerőkkel.

Az Átmeneti Nemzeti Tanács alelnöke, Abdel Hafiz Goga azt is hangoztatta, hogy a Tripoliban lévő lázadók a fővároshoz kelet, dél és nyugat felől közeledő felkelőkkel egyeztetve, előre megbeszélt terv alapján lendültek akcióba.

A szembenálló felek állításait független forrásból egyelőre nem lehetett ellenőrizni. Amennyiben az ellenzék mégis megkezdte a Tripoli elleni támadást, úgy ez az első ilyen hadművelete a kormányellenes lázadás fél évvel ezelőtti kitörése óta.

„Forradalom” Tripoliban, Kadhafi mozgósít

A CNN arról számolt be, hogy a líbiai lázadók szerint immár „forradalom” van Tripoliban. Korábban twitterezők azt terjesztették, hogy Kadhafi már elhagyni készül Líbiát, vagy már el is hagyta az országot. Ám ezt azóta sem erősítette meg semmilyen hivatalos forrás.

Az ellenzéki nyilatkozatok elhangzása után néhány órával Kadhafi a líbiai állami televízióban sugárzott hangfelvételén felszólította híveit, vonuljanak fel „milliószámra” a lázadás által „lerombolt városok felszabadítására”. Kadhafi a felkelőket „ügynököknek, árulóknak és patkányoknak” titulálta, s azt állította, hogy Nicolas Sarkozy francia elnök líbiai „ügynökei” – vagyis a lázadók – révén szeretné megszerezni a líbiai olajkincs feletti ellenőrzést.

Tunézia a lázadók mellett

Tunézia a líbiai kormányellenes lázadókat irányító Átmeneti Nemzeti Tanácsot ismeri el a líbiai nép egyetlen törvényes képviselőjeként – közölte a tuniszi külügyminisztérium. A lépés jelentős fordulat Líbia nyugati szomszédjának politikájában, Tunézia ugyanis a több hónapja tartó líbiai kormányellenes lázadás során mindeddig semlegesen viselkedett Moammer el-Kadhafi líbiai vezető rendszerével és annak ellenzékével szemben.

A Bengáziban székelő ÁNT-t Franciaország és Olaszország az elsők között ismerte el Líbia törvényes kormányaként, később az Egyesült Államok is követte példájukat.

Kadhafi menekül?

Moammer Kadhafi líbiai vezető elmenekült a harcok sújtotta líbiai fővárosból – jelentette vasárnap „jól értesült tripoli körökre” hivatkozva a dpa német hírügynökség. Az értesülés szerint Kadhafi családjával együtt az algériai határ felé menekült, és jelenleg Líbia egyik Algériával szomszédos régiójában tartózkodik.

A kormányellenes lázadók még nem erősítették meg a vezető távozását.

Líbia korábbi második számú vezetője, Abdesz-Szalám Dzsallúd, aki pénteken elszökött az országból, az al-Dzsazíra katari hírtévé vasárnapi műsorában nyilatkozva felszólította Moammer Kadhafi líbiai vezető törzsét, hogy tagadja meg „ezt a zsarnokot”.

„Önök egy tiszteletreméltó törzs. (…) Meg kell őrizniük a történelmüket és a becsületüket. (…) Tagadják meg ez a zsarnokot, mert ő távozni fog, önöknek meg viselniük kell majd az örökségét – fordult Dzsallúd a kadadfa törzshöz. – Szorul a hurok a nyaka körül. Ha Tripoliban van, nehéz lesz elmennie onnan, mert minden utat a forradalmárok ellenőriznek.”

Kadhafi egykori útitársa a továbbiakban felszólította a főváros lakóit, hogy csatlakozzanak a felkeléshez. „Tripoli lakóinak, akik Líbia lakosságának negyedét alkotják, tömegesen fel kell kelniük. Itt az idő (…) ne féljetek” – mondta Dzsallúd az al-Dzsazírában.

Magyarok az ostrom közepén

Miközben zajlik a város ostroma, a magyar nagykövetség kitart. „Jól vagyunk itt a követségen, köszönjük szépen”, mondta az origo.hunak a Tripoli magyar nagykövetségén dolgozó ügyvivő. A magyar nagykövetség munkatársa hozzátette, nincs idejük a sajtókommunikációra, de az eseményekről folyamatosan tájékoztatják a Külügyminisztériumot.

A Külügyminisztérium sajtófőosztályának helyettes vezetője, Szűcs Gabriella az origo.hunak megerősítette: a tripoli nagykövetség őket is arról tájékoztatta, hogy az ott dolgozók jól vannak, nem esett bántódásuk. A helyzet ugyan súlyosbodott, de az elmúlt néhány napban sem magyar, sem más ország állampolgára nem kért segítséget a követségtől.

A helyzet folyamatosan változik – mondta kérdésünkre a szóvivő, aki nem tudott tájékoztatást adni arról, hogy a líbiai fővárosban jelenleg dúlnak-e harcok, fenyegeti-e közvetlen veszély a nagykövetség épületét. Hozzátette, ha a Külügyminisztérium indokoltnak látja, megteszi a „szükséges intézkedéseket” a követségi dolgozók védelmében, de egyelőre nincs napirenden például az épület kiürítése vagy a követség bezárása.

Golyózápor a hajóra

Közben más külföldieket egy máltai hajó próbált evakuálni, de sikertelenül, idézi a News24 dél-afrikai hírportált origo.hu. A líbiai fővárosból egy máltai hajóval próbáltak kimenteni kilenc brit állampolgárt és több másik ország polgárait is. A hajót azonban Tripoli közelében tűz alá vették, ezért kénytelen volt visszafordulni, és elhagyni a líbiai partokat.

A hajó a britek mellett egy lengyel nőt és három gyerekét is Máltára szállítaná. korábban a brit kormány is jelezte, hogy ezzel az akcióval menekítenék ki az fővárosban maradt utolsó briteket. Az a híradásokból egyelőre nem egyértelmű, hogy a máltai mentőhajóra a kormányerők vagy a lázadók lőttek-e rá. A lengyel kormány szerint jelenleg a líbiai lázadókkal tárgyalnak arról, hogy engedjék be a hajót a kikötőbe.

atv.hu/MTI/hír24/hvg.hu/origo.hu/bpi.hu/breuerpress.com