A szír helyzet már hónapok óta egyre feszültebbé válik – a nemzetközi sajtó képviselői sem mozoghatnak szabadon. Az ENSZ szerint a hétvége óta tartó erőszak során több ezer palesztin menekültet kényszerítettek a menekülésre a damaszkuszi rezsim csapatai.
Az ENSZ palesztin menekültekkel foglalkozó szervezete (UNRWA) szerint a latakiai tábort is támadás érte, a tenger és a szárazföld felől egyaránt.
Washingtonban szintén úgy vélekednek, hogy Basár el-Asszad elnöknek azonnal „abba kell hagynia a szisztematikus erőszakot, tömeges letartóztatásokat és a saját népe elleni gyilkosságokat”. Damaszkusz erőszakos fellépése során a becslések szerint már több mint kétezer ember életét vesztette – 30 ezer embert pedig letartóztattak az elmúlt öt hónapban.
Az UNRWA szóvivője azt mondta a BBC-nek, hogy már ötezer palesztin menekült hagyta el a Latakia környéki területeket. A szóvivő a helyzetet „riasztónak” nevezte és felszólította Damaszkuszt: engedje be az ENSZ alkalmazottakat a helyszínre, hogy tisztázhassák, mi folyik ott. A hasonló kéréseket a szír kormány mindeddig nem teljesítette. A helyszínről érkező jelentések szerint a hadsereg tankokat és hadihajókat vetett be a tömeg ellen, a tengerről zúdítva aknavetőtüzet a kikötővárosra. Damaszkusz mindezt cáfolta. A szemtanúk azonban a BBC munkatársainak hozzátették, hogy „nem tudják elhagyni a várost. A kormányellenes erők fosztogatnak és betörnek az emberek házaiba”.
Egy, a helyszínről tudósító brit anglikán lelkész szerint a veszély nagyon nagy. Damaszkusz azonban, és az állami tévé váltig azt állítja, hogy „nem lőttek aknavetőkkel, a biztonsági erők pedig felfegyverzett bandák ellen harcolnak, akik barikádokat állítottak fel és a háztetőkről lövöldöznek”.
„Felfegyverzett bandák ellen küzd a hadsereg, akik barikádokat állítottak fel és a háztetőkről lövöldöznek”.
A véres események miatt az USA szigorú szankciókat vezetett be Damaszkusszal szemben, és Hillary Clinton külügyminiszter más országokat is csatlakozásra buzdított. Szaúd-Arábia, Bahrein és Kuvait szintén nyomást gyakorol Szíriára: visszahívta nagyköveteit. Asszad azonban egyelőre kitart, annál is inkább, mert Irán támogatja a háttérből a damaszkuszi rezsimet: megismételte a politikai reformra vonatkozó ígéreteit, és azt is kijelentette, hogy kormánya tovább fog harcolni a „terrorista csoportok” ellen, akik a zavargásokat okozzák.
atv.hu / BBC/bpi.hu/