Palesztinokat a tárgyalóasztalhoz ?!

Izrael megpróbál kigondolni egy olyan „formát”, amelyben az izraeli-palesztin béketárgyalások felélesztése érdekében meg tudnak állapodni a közvetítő nagyhatalmak – közölte Ehud Barak izraeli védelmi miniszter, miután tárgyalt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral a világszervezet székhelyén.

Az Egyesült Államok, az ENSZ, az Európai Unió és Oroszország alkotta közel-keleti kvartett diplomatái legutóbbi tanácskozásukon nem tudtak megegyezni abban, hogy milyen alapon volna újraindítható a békefolyamat. Barak nem részletezte, hogy mit ért a szóban forgó kiindulási „forma” alatt.

A béketárgyalások felújításának ügye azért sürgető, mert a palesztinok szeptemberben el akarják ismertetni államukat az ENSZ által. Izrael és az ENSZ Biztonsági Tanácsában vétójoggal rendelkező Egyesült Államok viszont tárgyalásos úton elért békemegállapodás nélkül ellenzi ezt.

A palesztin taktika

Dore Gold, Izrael volt ENSZ-nagykövete és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök tanácsadója a héten Budapesten a témával kapcsolatban arról beszélt, hogy a palesztinok a béketárgyalásokat azzal próbálják megkerülni, hogy az ENSZ Közgyűlés elé vinnék a független palesztin állam ügyét. A testület határozatainak ugyan nincs jogkövetkezménye, ám ha rábólintana egy önálló palesztin államra, akkor a döntés után felpöröghetne az intifáda és magasra csaphatna az erőszak Ciszjordániában is.

Dore Gold felhívta a figyelmet: az oslói megállapodásokban kikötetett, miszerint a végső rendezést megelőzően nem módosítják a határokat, nem hajtanak végre változtatásokat a területek jogi státusában a két érintett fél. (Ez természetesen nem vonatkozik az arab, vagy izraeli településeken zajló építkezésekre.) Azonban ha a palesztinok az esetleges ENSZ-döntés nyomán megváltoztatnák a területek jogi státusát, valamint az ideiglenes vonalakat szabnák meg végleges határokként, akkor megszegnék az Oslóban vállalt kötelezettségeiket.

Gold szerint a palesztinok valójában ezt szeretnék kimondatni az ENSZ-szel, ezért kalapozzák körbe az uniót is támogatásért. Ezzel azonban lényegében azt követelik, hogy az európai közösség szegjen meg egy olyan szerződést, amit maga is szignált Oslóban.

Az EU szerepe

Persze mondhatnák sokan, fejtegette Gold, hogy mit számít az unió, hisz az ENSZ-ben így is többséget szerezhetnek a palesztinok. De Gold szerint a palesztinok nem szimpla, hanem minőségi többséget szeretnének, így nem akarnak kizárólag a harmadik világ államaira hagyatkozni, hanem bíznak az európai támogatásban is. Éppen ezért nyom sokat a latban, hogy miképp szavaznak a tagállamok és az unió.

Mindennek ellenére Gold szerint tárgyalásokkal meg lehet oldani a problémát, ehhez azonban az kell, hogy a diktátumok helyett a párbeszédet válasszák a felek. A diplomata bízik benne, hogy a palesztinok hamarosan visszaülnek a tárgyalóasztal mellé.