תוצאות ראשוניו&…

שעות ספורות לאחר סגירת הקלפיות מתפרסמות תוצאות ספירת 75 אחוזים מהקולות. מפלגת השלטון מובילה בהפרש ניכר, אך לא זכתה לרוב הדרוש לשינויים בחוקה ללא משאל. מפלגת השמאל החילונית זוכה למעלסוכנויות הידיעות

 


תוצאות ראשוניות בטורקיה: מעל 50% לארדואן
שעות ספורות לאחר סגירת הקלפיות מתפרסמות תוצאות ספירת 75 אחוזים מהקולות. מפלגת השלטון מובילה בהפרש ניכר, אך לא זכתה לרוב הדרוש לשינויים בחוקה ללא משאל. מפלגת השמאל החילונית זוכה למעל 20 אחוזי תמיכה והמפלגה הלאומנית הבטיחה את כניסתה לבית המחוקקים

סוכנויות הידיעות

לאחר ספירת שלושה רבעים מהקולות בבחירות לפרלמנט בטורקיה, אין הפתעות גדולות. רשת CNN בטורקית דיווחה הערב (יום א’) כי מפלגת הצדק והפיתוח בראשות ראש הממשלה רג’פ טאיפ ארדואן זכתה עד כה ל-51.3 אחוזים מקולות הבוחרים. מדובר בניצחון בהפרש ניכר ממתחרותיה, אך לא כזה שמעניק לה את הרוב הנכסף להעברת תיקונים בחוקה ללא משאל עם. המפלגה הלאומנית (MHP) עברה את אחוז החסימה.

 

בחירות בטורקיה, סיקור מלא ב-ynet:

מיוחד מרחובות טורקיה: „ארדואן יקים דיקטטורה דתית”

ארדואן או קיליצ’דראולו, היהודים רוצים שקט

שלושת המבחנים של ראש הממשלה

ביד אחת מחשב, בשנייה קוראן, סוד הארדואניזם

קלטות המין שהכתימו את הימין

 

על פי הדיווח שפורסם פחות משלוש שעות לאחר סגירת הקלפיות, נספרו עד כה 75 אחוזים מהקולות. מפלגת העם הרפובליקנית, מפלגת השמאל-מרכז החילונית בראשות כמאל קיליצ’דראולו, עומדת על 24.8 אחוזי תמיכה. מפלגת הימין, המפלגה הלאומנית בראשות דבלט בהצ’לי, זכתה ל-13.4 אחוזים והבטיחה בכך את כניסתה לפרלמנט.

 

במרכז ההתמודדות לא עמדה יכולתה של „מפלגת הצדק ופיתוח” (AKP) שבהנהגת ארדואן לנצח שוב, אלא השאלה אם תצליח להשיג את הרוב הדרוש לרפורמה חוקתית מבלי להזדקק למשאל עם. לשם כך נזקק ארדואן לרוב של שני שלישים מחברי הפרלמנט המונה 550 צירים. כיום מחזיקה המפלגה ב-341 נציגים.

תומכיו של ארדואן כבר חוגגים ברחובות אנקרה (רויטרס)

 

במפלגת השלטון לטשו עיניים לעבר שני „מספרי קסם”: 330 – מספר הצירים הדרושים כדי להביא רפורמה חוקתית למשאל עם, ו-367 – מספר הצירים הדרושים

כדי לאשר את הרפורמה בפרלמנט מבלי להזדקק כלל למשאל. בבחירות התמודדו כ-15 מפלגות ו-200 מועמדים עצמאיים, ביניהם נציגי הכורדים שנמנעו מלרוץ כמפלגה בשל אחוז החסימה הגבוה.

 

הקלפיות נפתחו במזרח טורקיה ב-07:00 ושעה לאחר מכן גם במערבה. יותר מ-50 מיליון טורקים הם בעלי זכות הצבעה. לראשונה שלשלו המצביעים את פתקיהם לתוך תיבות פלסטיק שקופות, כך שניתן לראות את המעטפות הצהובות נערמות. הצעד נועד למנוע חשד להונאה.