נא להדק חגורות: מ&#…

חצאיות עפרון, כומתות, מטפחות ועקבים: לרגל יום העצמאות נזכרנו באבולוציית המדים של החברה הישראלית עם הכי הרבה סטייל. קפה או תה?


נא להדק חגורות: מדי דיילות אל על לאורך השנים

עודכן 20:10 09/05/2011 אינה שנדר

חצאיות עפרון, כומתות, מטפחות ועקבים: לרגל יום העצמאות נזכרנו באבולוציית המדים של החברה הישראלית עם הכי הרבה סטייל. קפה או תה?

פרסום

כובע טמבל, פלאפל ואל על. אמנם בשנת 2011, ה-ישראלי, כבר לא כל כך פשוט להגדרה אבל עדיין יש סמלים מקומיים המבטאים את אופייה ופניה של הארץ הצעירה והפרועה הזאת. בשנת 1948 הוכרז על הקמת המדינה ועל הקמתה של חברת התעופה הלאומית אל-על נתיבי אוויר לישראל. טיסת הבכורה התקיימה בעיצומה של מלחמת העצמאות במטרה להביא ארצה מז’נבה את חיים ויצמן, הנשיא הראשון, ואשתו ורה.

 

במהלך שנות ה-60 אל על הפעילה טיסות סדירות ליעדים בינלאומיים רבים והחלה לפנות, באמצעות פרסום מקצועי, לקהל הרחב ולא רק ליהודים. במקביל לשאיפות המסחריות ולפופולאריות הגוברת של אל על בעולם, החברה פעלה להבאתם, בטיסות מיוחדות ולא רווחיות, של מיליוני עולים מרחבי העולם.

 

זהבה שילון בקמפיין לאל על. שנות השישיםזהבה שילון בקמפיין לאל על. שנות השישים צילום : מתוך ארכיון אל על

קפה או תה?

בשנותיה הראשונות של אל על, הדיילות נבחרו באקראי וצוידו במדים מאולתרים. מאוחר יותר, התארגנו חטיבות ההדרכה הממשלתיות וגופי התחבורה ופתחו מסלול הכשרה מקצועי לדיילות ודיילים. דרישות הקבלה הבסיסיות היו על פי גיל, נשים עד 27 שנים וגברים עד 31, הופעה חיצונית נאה, אינטליגנציה גבוהה ושליטה טובה בעברית ואנגלית.

 

בציבור הישראלי, נתפסו הדיילות כמושא תשוקה יוקרתי ואפוף זוהר, כאשר רק מעטות מבין המועמדות הרבות שניסו להתקבל לקורס ההכשרה, עברו את מבחני הסינון המחמירים. בנוסף, רווח המיתוס השוביניסטי על פיו, זו המצליחה להתקבל למועדון התעופה האקסקלוסיבי, מגדילה את סיכוייה להתחתן עם טייס.

 

נא להדק את חגורת הבטיחותנא להדק את חגורת הבטיחות צילום : מתוך ארכיון אל על

מדורי הרכילות בעיתונות הישראלית, ובעיקר בשבועונים „העולם הזה” ו”לאשה”, קידמו את הדימוי הנחשק. בכתבה שפורסמה ב- 1969 ב”ידיעות אחרונות” נכתב: „כל אם עבריה, המגדלת בביתה חתיכה, חולמת בשבילה על קריירה זוהרת, כדיילת או דוגמנית. אבל בתיה קינברג, הנראית כמו התשובה הישראלית לעליסה בארץ הפלאות, עם עיניים כמו שתי בריכות קאנטרי קלאב ורגליים שלא נגמרות באף מקום – עומדת לבלוע את כל הזוהר שבעולם. היא דוגמנית מצליחה מאוד, ומתכוננת בעתיד הקרוב לכבוש גם את השחקים, במדי הדיילת החדשים”.

 

באותן שנים, ישראל עסקה באובססיביות בבנייתו והאדרתו של „היהודי החדש” ונהגה להשתמש בדיילות אל על הנאות והחסונות כשגרירות של המדינה החדשה. הדיילות והדיילים הוזמנו לאירועים של ארגונים יהודיים בחו”ל ונאמר כי די היה במדים הכחולים של חברת התעופה הלאומית, כדי לעורר התרגשות בקרב המוזמנים.

 

נערות הזוהר הראשונות. דיילות אל עלנערות הזוהר הראשונות. דיילות אל על צילום : מתוך ארכיון אל על

האבולוציה של המדים

את החליפה הראשונה של דיילות אל על עיצבה המעצבת הישראלית לולה בר. היא כללה חצאית צרה ומקטורן צמוד בצבע כחול כהה. שינויים קלים עברו על המדים במהלך השנים, בהתאמה לתמורות האופנתיות הכלליות, אך רק ב-1984 הוחלפו המדים לגמרי.

 

את המדים החדשים תכננה חברת בגיר, בשיתוף עם מעצבים ואף בהתייעצות עם הדיילות עצמן. החליפה החדשה כללה מקטורן, חצאית ומכנסיים בצבע כחול כהה, חולצות לבנות או צבעוניות, מותניית בורדו ושני צעיפים כחול לבן. דיילות האוויר ענדו על דש המקטורן כנפונים מוזהבים.

 

החצאית עולה אל עלהחצאית עולה אל על צילום : BRAUNER TEDDY, COHEN FRITZ, PRIDAN MOSHE, לע”מ

באופן מסורתי, למדי הדיילות והדיילים של אל על וחברות התעופה המקומיות האחרות הייתה גזרה סולידית וצבעי כחול לבן. עד שישראייר הצעירה החליטה לשבור את הכללים והלבישה את צוותי האוויר שלה בחולצות פולו ובמכנסי ג’ינס בעיצוב של מותג האופנה קסטרו. בהמשך, גם הצבעים השתנו לאפור ואף לכתום. שערורייה!

 

מופקרות! מדים כתומים בקמפיין אל עלמופקרות! מדים כתומים בקמפיין אל על צילום : מתוך ארכיון אל על

כבר בשנות ה-70 הילת הסלבס של הדיילות החלה להתפוגג, בעיקר בשל הדימוי הסקסיסטי המתירני שדבק בהן. הדיילות, שאולצו ללבוש חצאיות מיני ורק בשנות ה-80 הותר להן ללבוש מכנסיים, ספגו ביקורת קשה וסלידה מן החברה הישראלית השוביניסטית והשמרנית.

 

ועם מה נשארנו היום? חצאיות עפרון כחולות באורך ברך, וסט תואם מעל חולצה לבנה ודימוי אפרורי ונטול כל זכר לגלאם. לפחות המטפחת עדיין שווה.

 

מדי דיילות אל על, היוםמדי דיילות אל על, היום צילום : צילום מסך, uniformfreak.com