איתן הטיח בברק: י&#…


איתן הטיח בברק: יצאת לא ראוי במינוי הרמטכ”ל
גנץ כבר מונה לרמטכ”ל, אבל סערת גלנט עדיין לא שככה. השר מיכאל איתן קרא להרחיק את הרמטכ”ל המודח גלנט מכל תפקיד ציבורי, ובתגובה ספג ביקורת מברק. הוא לא נותר חייב והשיב לו: „אתה הפקרת את גלנט”. בינתיים, נשלמות בקריה ההכנות האחרונות לקראת טקס חילופי הרמטכ”לים הרשמי

אטילה שומפלבי

סאגת מינוי הרמטכ”ל מאחורינו, אבל שר הביטחון, אהוד ברק, לא מפסיק לספוג אש. בישיבת הממשלה הבוקר (יום א’), זמן קצר אחרי שהשרים אישרו את מינויו של בני גנץ לרמטכ”ל ה-20 של צה”ל, התפתחו חילופי האשמות קשים בין השר מיכאל איתן לבין ברק. בין היתר, הוא האשים אותו שגרם במו ידיו לטלטלה בצמרת הצבא וכן ש”הפקיר את גלנט”.

 

צילום: אלי מנדלבאום, עריכה: יואב גרשון

ישיבת הממשלה, הבוקר. אישרו את הרמטכ”ל ה-20

הרמטכ”ל ה-20 – הכותרות האחרונות ב-ynet:

 

 

איתן, שהצביע נגד מינויו של גלנט והעביר את בדיקת פרשת הקרקעות, שהביאה להדחתו מתפקיד הרמטכ”ל, לבדיקת מבקר המדינה, זכור כמי שכינה אותו „מאפיונר„. בישיבה הבוקר, קרא איתן להרחיק את מי שרק עד לאחרונה היה הרמטכ”ל המיועד מכל תפקיד ציבורי בעתיד.

 

 

 

 

„יש הבדל בין עבירה חד-פעמית המצריכה קבלת ‘כרטיס צהוב’, לבין התנהגות מושחתת וסדרתית שמחייבת הרחקה מכל תפקיד ציבורי”, הסביר איתן. „גלנט קיבל כרטיס צהוב ועוד כרטיס צהוב, כרטיס אדום ועוד כרטיס אדום, ועדיין המשיך בשלו”.

 

בעקבות כך, מתח שר הביטחון ברק ביקורת על איתן בגין „האופן הבלתי ראוי”, כהגדרתו, שבו התבטא נגד גלנט. איתן לא נותר חייב והשיב לו: „אם יש משהו לא ראוי זו הדרך שבה התנהלת במקרה הזה, ואיך שהפקרת את גלנט”. לטענתו, ברק השתמש בגלנט כדי להחליף את הרמטכ”ל במהירות האפשרית, ואם היה בטוח בצדקת המועמד המקורי שלו, היה עליו להילחם על מינויו.

ראש הממשלה נתניהו והשר סילבן שלום, הבוקר (צילום: גיל יוחנן)

 

 

עימות מילולי חריף בישיבת הממשלה סביב אותו הנושא התפתח גם בישיבת הממשלה הקודמת. השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, תקף במילים קשות את ברק ואת התנהלותו בסוגיית מינוי הרמטכ”ל. הוא אמר כי „נותרו שאלות פתוחות, כמו מה עמד מאחורי הצבת גלנט כמועמד ולמה היה לחץ למנותו, למרות הטענות כלפיו – לא רק בפרשת הקרקעות, אלא גם מתוך הצבא. יש טענות של השר נגד (ברק) גם נגד גבי אשכנזי. אני מזהה מערכה שמנוהלת מלשכת השר נגד הרמטכ”ל ואנשי לשכתו, שכוללת הדלפות, הכפשות ותדרוכים של עיתונאים, ובמרכזן טענות על פוטש”.

 

ברק עצמו אמר כי הוא מצדיע לגלנט. השר יוסי פלד אמר, כי „אין שום סיבה להמשיך ולרקוד על דמו של יואב גלנט. מדובר בלוחם אמיץ, שנתן מעל 30 שנה לביטחון המדינה במבצעים מסמרי שיער שאת פרטיהם לעולם לא נדע. ביום כזה מוטב כי נברך את הרמטכ”ל הנבחר, בני גנץ, ונרד מהעיסוק האובססיבי בגלנט. כאלוף לאלוף אני מצדיע ליואב גלנט, אשר פורש בכבוד רב מצה”ל. כאשר שוקלים את מעשיו של גלנט במאזני האמת, כף הזכות שלו גדושה לרוב, ובנסיבות הללו מותר לנו להתעלם לרגע מכף החובה”.

ישיבת הממשלה, הבוקר. הרוחות שוב סערו (צילום: גיל יוחנן)

 

 

בקריה מתכוננים לטקס: שום דבר לא יוכל להפריע

לצד ההתגוששות בממשלה, נשלמות בצה”ל ההכנות לטקסים הרשמיים לציון כניסתו של בני גנץ ללשכת הרמטכ”ל. ראש ענף משטר ומשמעת בצה”ל והאחראי על אירוע השבעתו של גנץ, סגן-אלוף אבשי אזולאי, אמר ל-ynet כי „מחר יהיה יום חג למטה הכללי. בסיס הקריה כולו לובש חג לקראת הטקס”.

היום האחרון של אשכנזי:
 
פרידה לצד ברק / חנן גרינברג
 
הרמטכ”ל היוצא ייפגש היום עם הקצונה הבכירה, עם מחליפו גנץ, עם עמיתו האמריקני שבא במיוחד לכבודו, ואפילו עם שר הביטחון. לקינוח: ערב חגיגי בהשתתפות ברק
לכתבה המלאה

 

אזולאי סיפר כי „לאחר טקס הענקת הדרגה במשרד ראש הממשלה בירושלים, יסעו שני הרמטכ”לים, היוצא והנכנס, בשיירה מיוחדת לתל-אביב. הם ילוו בניידות ואופנועני המשטרה הצבאית ויגיעו לקריה”.

 

אחרי שייכנסו בשערי המטה הכללי, יחל טקס חילופי הרמטכ”לים המסורתי, לפי כל הכללים הקבועים. „תחילה יסקור הרמטכ”ל הנכנס את משמר הכבוד ויילחץ יד לפורום המטה הכללי, לאחר מכן יעלו השניים להרמת כוסית עם שר הביטחון והאלופים ואז הם ישובו לרחבת הטקס. שם הרמטכ”ל היוצא יסקור את המסדר, ילחץ יד לאלופים ויעזוב את הקריה”, סיפר אזולאי.

 

כאחראי על עריכת הטקס, הוא הודה כי הזעזועים שפקדו את הליך מינוי הרמטכ”ל נתנו את אותותיהם גם בקרב אנשיו.

„כל עוד הייתה אי ודאות, לא התחלנו להיערך ורק בימים האחרונים התחלנו לפעול. הכל יהיה מוכן בזמן, וכל אחד ידע את מקומו”.

 

אחרי שכבר צלח את המשוכות הפוליטיות בהצלחה, לא מתכוון אזולאי לאפשר למזג האוויר לשבש את האירוע החגיגי. „יציע המשפחות והאורחים מקורה, ובכל מקרה הטקס הזה קצר באופיו ולא תהיה כל סיבה שלא לקיימו”. פרט לצמרת המדינה, יגיעו לאירוע גם חיילים מכל זרועות צה”ל, רובם מקורס הקצינים בבה”ד 1, חניכי קורס חובלים ופרחי טיס. כפי שנהוג, לא יישאו במקום כל נאומים.