לאכול כשר בבודפשט

 במרכז הרובע היהודי העתיק, ממש ליד בית-הכנסת ברחוב קזינצי, שנבנה ע”י האחים לופלר ב-1913, אנחנו מוצאים את מסעדת כרמל


לאכול כשר בבודפשט

 

במרכז הרובע היהודי העתיק, ממש ליד בית-הכנסת ברחוב קזינצי, שנבנה ע”י האחים לופלר ב-1913, אנחנו מוצאים את מסעדת כרמל, בה מטעמי המטבח ההונגרי פוגשים את פלאי העולם הכשר. התשובה לשאלה, האם המסעדה יקרה יותר ממסעדה ברמה דומה בבודפשט שאינה כשרה, התשובה היא פשוטה למדי: לא. לשאלה, האם תייר מבני-ברק, ירושלים או ארה”ב יכול גם לקיים מצוות וגם לצאת לאכול בערב שבת, התשובה פשוטה אפילו יותר: כמובן. הרי אפשר להזמין מראש סעודת ערב שבת דרך אתר האינטרנט של המסעדה (www.carmel.hu). יש להם אפילו פיצה והם עושים משלוחים.

ואם כבר אתר אינטרנט, ניתנת לנו ההזדמנות לבחור מכל ענפי הרשת, הרי המסעדה החלבית שלהם ממוקמת סך-הכל מספר מטרים מכרמל, ושתי המסעדות קבלו את ההכשר מהרב הגאון משה ט. וייסברגר, מראשי הקהילה האורתודוקסית של בודפשט. הוא וקבוצת המשגיחים מוודאים שהכל מנוהל כראוי לפי חוקי הכשרות. ליד המסעדה אנו מוצאים את המאפייה הכשרה, עם חלות לשבת, לחמים וכמובן פניני הקינוחים של האימפריה לשעבר, בזוהר הקודם, אך באופן מודרני וכשר. הכל כמובן מתאים לקידוש, הבדלה וארועים שונים, הרי יש גם חלבי וגם פרווה. מן הסתם המסעדה החלבית מצוינת לצמחונים שבינינו.

זוהי גם המלצה נפלאה לעלה המתכננים יום של טיולים בהונגריה, המחפשים טייק-אוויי וצידה לדרך כשרים.

 

ישבתי לדסקס קמעה עם הבעלים והמנהלים לכוס קפה ופרוסה כשרה של שוורצוולד, והם ספרו לי שבענפי העסק האחרים הם מספקים ארוחות לבית החולים היהודי, שני תיכונים ובתי ספר יסודיים, ומעבר לכך 750 ארוחות כשרות לנזקקים. בנוסף, הם גם אחראיים על הקייטרינג הכשר של טיסות היוצאות מהונגריה.

 

רבנים, דיפלומטים ואורחים חשובים מישראל ומארה”ב המבקרים בהונגריה פוגשים את צוות כרמל בכל ארוע וארוע. הצוות מקבל הכשרה תמידית וההנהלה עוקבת אחר המגמות ההונגריות והבינלאומית ללא הרף, כמובן עם קיומה המלא של ההלכה. האווירה בכל מתקני הרשת מתאימה לסטנדרטים הגבוהים להם אנו מצפים.

במסעדת כרמל נמצא גם סומלייה (מלצר יין) מוסמך, כך מבטיחה הרשת את הכשרות גם בשלבי ההכנה וגם בהגשה, גם כאשר אנו מזמינים מהצע היינות הכשרים.

 

למסעדת כרמל יש שני אולמות נפרדים, ובהתאם לחוקי האיחוד האירופי יש שירותי נכים, מיזוג אויר ומלצרים דוברי שפות, וכמובן שגם התפריט פנוי במגוון שפות. מקבלים את כל כרטיסי האשראי הגדולים וניתן לשלם בפורינט (המטבע המקומי), אירו, דולר ושקלים.

 

כאשר שאלתי על תכניותיהם לעתיד, ענו לי נציגי כרמל שהם מעוניינים אך-ורק בלהוסיף לרשימת האורחים המרוצים.

 

פיטר ברואר

breuerpress.com