הפגנות נגד סולי&…

 

המחאה התחדשה הבוקר ברחובות קהיר. כ-1,000 מפגינים קראו: „מובארק וסולימאן הם סוכנים אמריקנים”. בניסיון להחזיר את השקט לרחובות, הורו הרשויות לסגור את הרשת הקטארית והפסיקו את שידורי התחנה  

   

 

 


הפגנות נגד סולימאן; מצרים סגרה את אל-ג’זירה

 

המחאה התחדשה הבוקר ברחובות קהיר. כ-1,000 מפגינים קראו: „מובארק וסולימאן הם סוכנים אמריקנים”. בניסיון להחזיר את השקט לרחובות, הורו הרשויות לסגור את הרשת הקטארית והפסיקו את שידורי התחנה שעודדה את ההתקוממות

 

 

על רקע חידוש ההפגנות הבוקר (יום א’) בקהיר, עושות הרשויות במצרים כל מאמץ לדכא את המחאה. ממשלת מצרים החליטה בצעד חריג לחסום את שידורי אל-ג’זירה במדינה, ששידרה בימים האחרונים תמונות שלטענת הרשויות עודדו את המחאה במצרים. כן דיווחה סוכנות הידיעות המצרית „מנא”.  

 

שידורים חיים ממצרים. השטח התעורר הבוקר

 

ההוראה לסגור את רשת הטלוויזיה הערבית במצרים ניתנה על ידי השר לענייני מידע היוצא אנס אל-פיקי. לפי סוכנות הידיעות „מנא”, „פיקי הורה לסגור את כל פעילויות ‘אל-ג’זירה’ ברפובליקה המצרית, לבטל את כל הרשיונות שלה במדינה ולהחרים את כל תעודות העיתונאי שמחזיקים עובדיה”.

 

אחרי כמה שעות של שקט, יצאו יותר מ-1,000 מפגינים לרחובות העיר, בקריאה להתפטרות הנשיא מובארק. לעומת אל-ג’זירה, רשת אל-ערביה ממשיכה לשדר במדינה ודיווחה כי כוחות הצבא שפרוסים בקהיר פועלים להגן גם על בניין משרד הפנים במרכז העיר.

 

 

 

מצרים על סף הפיכה – כל הדיווחים והתמונות – בעמוד מיוחד

 

למרות הצעדים שהבטיח הנשיא, נראה כי המפגינים אינם שבעי רצון. הבוקר הם מחו גם נגד סגן הנשיא, עומר סולימאן. מובארק מינה תחתיו סגן לראשונה זה 30 שנה, בניסיון לרצות את המפגינים, ובכך סתם את הגולל על האפשרות שבנו גמאל יירש אותו.

 

 

ואולם, המפגינים ברחובות קהיר קראו הבוקר להתפטרות השניים. „חוסני מובארק ועומר סולימאן, שניכם סוכנים אמריקנים”, קראו המפגינים, „מובארק, מובארק, המטוס שלך מחכה”.

 

כוחות צבא השתלטו על העיר

צבא מצרים תיגבר משמעותית את היערכותו ברחבי המדינה, בניסיון לשמור על השקט אחרי השינויים שעשה הנשיא חוסני מובארק בממשלה. לפני שנסגרה, הספיקה רשת אל-ג’זירה לדווח כי מסוקים צבאיים חגים בשמי קהיר. טנקים וכלי רכב משוריינים הוצבו ברחובות העיר הגדולה, בעיקר מול בנייני הממשלה ואתרי התיירות הגדולים.

 

בין היתר, הוצבו חיילים מול בניין הממשלה ומוזיאון העתיקות בקהיר, שחלקו נבזז במהלך סוף השבוע. החיילים נמנעים מעימותים עם המפגינים, ולא הפעילו כוח נגד מפירי העוצר אמש. על אחד הטנקים רוססה הכתובת: „מובארק, קח את בנך ולך מכאן”.

רועי נחמיאס

פורסם:  30.01.11, 11:09