השרים אישרו את „ח&#…


 


השרים אישרו את „חוק שליט”: יוחמרו תנאי אסירים
כמעט שנה אחרי שהורדו מסדר היום, החליט נתניהו שאפשר לקדם את הצעות החוק שנועדו לשלול זכויות מאסירי חמאס. ח”כים התחייבו להימנע מקידום ההצעות בלי תיאום עם הממשלה

אביעד גליקמן

האם זה מה שיקרב את השחרור? ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בצהריים (יום א’) את הצעת „חוק שליט”, שמחמירה את תנאי אסירי חמאס בישראל – במטרה ללחוץ על הארגון במגעים התקועים לשחרור גלעד שליט. התנאי הוא שההצעה לא תקודם בכנסת אלא בתיאום עם הממשלה. במקביל, תגובש הצעה ממשלתית חלופית.

 

לפני כמה שבועות פורסם לראשונה ב-ynet כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הסיר את התנגדותו להצעת החוק – אחרי שבסיבוב הקודם שהועלתה לדיון, בקיץ שעבר, פעל לדחות את הדיון בה לאור התנגדות גורמי ביטחון. כעת היא תעבור להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת, בתמיכת הקואליציה. אופי השינוי המדויק בתנאים ייקבע בהמשך.

משפחות האסירים לא יוכלו לבקרם? (צילום: AFP)

 

במהלך הדיון טענו חלק מהגורמים המקצועיים כי החוק לא יכול לעבור משפטית בגלל שזהו חוק גורף מדי. שר המשפטים, יעקב נאמן, אמר בתגובה כי כל הסוגייה לא משפטית וכי מדובר בחיי אדם.

 

מדובר למעשה בשתי הצעות חוק נפרדות שאושרו. אחת מהן, שהגישו חברי הכנסת יריב לוין, משה (מוץ) מטלון ויואל חסון, מציעה לשלול מהאסירים זמן ביקורים, טלוויזיה, אפשרות לקרוא עיתונים וספרים, אפשרות ללימודים אקדמיים, וכן לא להגביל את זמן הכליאה בבידוד.

 

הצעתו של ח”כ דני דנון נוגעת ספיציפית לאסירים שהורשעו בחברות בארגון טרור

 „אשר מחזיק באזרח או תושב ישראלי בתנאי כליאה, ומונע מאותו אזרח מבקרים”. היא מציעה לאסור עליהם לפגוש בני משפחה ועורכי דין, למעט מפגשים המחויבים בחוק הבינלאומי.

 

 

גם ההתנגדות שהביעו בשירות בתי הסוהר לא השפיעה על החלטתו של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ’. במגעים בשיתוף משרד המשפטים שקדמו להעלאת הצעת החוק לדיון, השר תמך בקידום ההגבלות החדשות. לדבריו, לשב”כ אין מספיק יכולת לטפל בסוגיות אלה

 

השר אהרונוביץ’ הוסיף כי אי אפשר להפחיד אנשים עם איומים שאם תנאי האסירים יוחמרו אזי יהיו מהומות בבתי הסוהר.

  

השר דניאל הרשקוביץ אמר בדיון היום: „החמאס מבין רק את שפת הכוח. המרחם על אכזרים סופו שיתאכזר לרחמנים”.