בין קדימה לליכוד

חודשו

המגעים

החשאייםגורמים בשתי המפלגות אישרו כי מגעים חשאיים התקיימו בין נציגיהן. עם זאת, לא נמסר האם נתניהו ולבני נפגשו. מוקדם יותר נועדו נציגי הליכוד עם בכירים באיחוד הלאומי

אטילה שומפלבי

ממשלת נתניהו ממשיכה לקרום עור וגידים. היום (ו’) נודע כי התחדשו המגעים החשאיים בין הליכוד לקדימה, כדי לבחון אפשרות להקמת קואליציה משותפת. במהלך השבוע שוחחו גורמים בכירים בשתי המפלגות ודנו באפשרות זו. לטענת הגורמים, גם ציפי לבני וגם בנימין נתניהו מודעים למגעים, ומעורבים בחלקם. 

 

 

בסביבתה של לבני אמרו כי מבחינה מהותית „דבר לא השתנה”. כבר בשבוע שעבר נפוצו דיווחים ושמועות במפלגות הגדולות על שיחות שנערכו בערוץ חשאי מאחורי הקלעים. נתניהו אף נפגש עם אהוד ברק בשבוע שעבר, והשניים דנו בארבע עיניים.

 

גורמים בכירים המעורבים במגעים אמרו כי לפי שעה נתניהו לא הציג הצעה קונקרטית בנוגע לקווי היסוד של ממשלתו. בימים האחרונים היו קולות בליכוד שקראו לנתניהו לשקול מחדש את אפשרות הרוטציה, לנוכח הממשלה הימנית המסתמנת.

 

 

 

מוקדם יותר היום נערכה פגישה למשא ומתן קואליציוני בין הליכוד לסיעת האיחוד הלאומי. בסוף הפגישה נמסר ממפלגת הימין כי הושגה הסכמה לפיה התקציב המועבר לישיבות יוכנס לבסיס תקציב המדינה.

 

 

צוותי המשא ומתן נפגשו שוב בכפר המכביה ברמת-גן. בתום הפגישה אמרו גורמים באיחוד הלאומי כי חלה התקדמות בחלק מן הנושאים, ובהם תקציב הישיבות. משמעות ההחלטה היא כי מאות המיליונים שמעבירה המדינה מדי שנה כסיוע לישיבות ולמוסדות התורניים יהפכו לחלק מהתקציב, ולא יהיה צורך בניהול משא ומתן בנושא בכל פעם לקראת העברת התקציב בממשלה ובכנסת.

 

 

יצוין כי הכנסת התמיכות לבסיס התקציב עלולה בסופו של דבר „לסנדל” את המפלגות הדתיות, שכן באופן מסורתי – הסעיף בחוק ההסדרים היה נתון להשפעה של לחצים פוליטיים מדי שנה. בשנים שבהן יכלו המפלגות הדתיות להפעיל מנוף לחצים גדול יותר – כך גם הוגדל התקציב.

 

כעת, כאשר הסעיף ישוריין בחוק התקציב לא ניתן יהיה לגרוע ממנו – אך גם לא להוסיף לו. בתום הפגישה היום לא נמסר מה יהיה היקף תקציבי התמיכה ונראה שהדבר עוד יזכה להתעסקות פוליטית עניפה.

 

 

ח”כ אורי אריאל, חבר בצוות המו”מ של האיחוד הלאומי, אמר ל-ynet כי „מדובר בהישג משמעותי ובשינוי חשוב בדרך ההסתכלות על הסיוע הניתן לישיבות”.

 

 

הצוותים ייפגשו גם בשבוע הבא כדי להמשיך ולדון בפרטי ההסכם הקואליציוני. עד כה לא הושגו הבנות לגבי איוש התפקידים בממשלה. האיחוד הלאומי דורשים את תיק הבינוי והשיכון, שכבר הובטח לש”ס, וכן תפקיד סגן שר – לבקשתם, במשרד הביטחון. שני הנושאים עדיין לא סוכמו, שכן בליכוד מציעים תיק אחר. פערים בין הצדדים קיימים עדיין גם בנוגע לקווי היסוד של הממשלה הבאה – בתחומים מדיניים ואחרים.

 

בליכוד אמנם הביעו אמש אופטימיות ואמרו שנתניהו יציג סופית את הממשלה ביום רביעי או חמישי – אך לפני כן ייאלצו לגשר על פערים גם עם מפלגות נוספות. עם ישראל ביתנו נקבעה פגישה נוספת ליום ראשון, לאחר שנתגלעו פערים בעיקר בנושא ברית הזוגיות. בכל מקרה, סוכם כי פרופ’ יעקב נאמן יהיה שר המשפטים – ולא דניאל פרידמן, שאף בירך הבוקר על המינוי הצפוי.