מחליפים ראש בקד&…

ב-10:00 נפתחו 114 הקלפיות ברחבי הארץ. כל ארבעת המועמדים כבר מימשו את זכותם והצביעו ליד בתיהם. לבני: „קוראת לכולם לבוא להצביע”. מופז: „הערב הזה יגמר טוב”. שטרית: „יש לי הרגשה נהדרת”. דיכטר: „הסוקרים התבדו כבר בעבר”. בלילה נדע מי עשוי להחליף את ראש הממשלה
כתבי ynet

הקלפיות נפתחו, המאבק על כל קול מתחיל. בשעה 10:00 (יום ד’) נפתחו ברחבי הארץ 114 הקלפיות בפריימריז של קדימה, ובין 74 אלף המתפקדים שיכריעו מי יוכל להיות ראש הממשלה הבא, גם ארבעה שמות מוכרים: שאול מופז, ציפי לבני, אבי דיכטר ומאיר שטרית.

 

מאמץ אחרון:

  

הקלפיות ייסגרו ב-22:00 בערב. תוצאות חלקיות יתחילו להגיע זמן קצר לאחר מכן ואם הכל יתרחש לפי לוח הזמנים המתוכנן – אפשר שבשעה 1:30 לערך יוכרז רשמית מי ניצח.

 

לבני מצביעה בתל-אביב (צילום: ירון ברנר)

לבני: „השינוי מתחיל כאן, בקלפי”

שרת החוץ לבני הצביעה בקלפי שבאכסניית בני-דן בתל-אביב, ומשם תמשיך לסיור במוקדי ההצבעה בפתח-תקווה ברחובות.

 

סמוך לקלפי אמרה לבני: „לפתק שלי יש משקל כמו לכל אחד אחר. אני קוראת לכולם לבוא להצביע. הצביעו לפי אמונתכם. קחו את ילדיכם”, הוסיפה לבני, „והראו להם איך אתם משפיעים על אופיה של המדינה. אנשים יודעים שהם יכולים לעשות שינוי. בואו להצביע. השינוי מתחיל כאן, בקלפי”.

 

היום התברר כי השב”כ תגבר לאחרונה את האבטחה סביב שרת החוץ בצורה משמעותית. שיטות האבטחה סביב השרה שונו דרמטית ומעגל האבטחה עובה.

 

מופז: „הערב הזה יגמר טוב”

שר התחבורה, שאול מופז, ורעייתו אורית, הצביעו בקלפי בכפר-סבא. מופז אמר לכתבים: „אני מרגיש מצוין. הערב הזה יגמר טוב. ישנתי בלילה 8 שעות. אני עומד מאחורי זה שאנצח”. תהליך ההצבעה של השר עבר לא באופן חלק. לאחר שניסה לשלשל את הפתק לקלפי וצעד שני צעדים קדימה, הוא נאלץ לחזור אחורה משום שחצי מעטפה נותרה מחוץ לקלפי.

המעטפה נזקקה לשכנוע נוסף. מופז מצביע (צילום: עידו ארז)

 

לשאלה האם יש לו מה לומר לפעיליו, השיב מופז: „שיגיעו להצביע, ותאמינו לי הם יגיעו להצביע”. רעייתו אורית העידה כי ישן טוב בלילה. בקלפי בכפר סבא השתרך תור ארוך, דקות לאחר שהחלה ההצבעה. זמן ההמתנה הממוצע למצביע עמד על 20 דקות לערך.

 

דיכטר: אם לא הייתי יכול להנהיג – הייתי מוותר

השר לביטחון פנים הצביע בקלפי שהוצבה במלון באשקלון. „הסוקרים התבדו כבר בעבר, ואני מניח שגם היום הם עלולים להתבדות. עם זאת, אי-אפשר לדבר על כך במונחים של ‘יום כיפור לסקרים ולסוקרים'”, אמר.

 

 

דיכטר הביע אופטימיות זהירה בנוגע לסיכוייו, ואמר כי אם לא היה חושב שביכולתו להנהיג את המדינה טוב יותר מהמועמדים האחרים – לא היה מתמודד.

האם הסוקרים יתבדו? דיכטר מצביע (צילום: אמיר כהן) 

 

 

השר לביטחון פנים הספיק בבוקר לגמוא שני קילומטרים של שחייה בים באשקלון, ובהמשך הוא מתכוון להגיע לכמה שיותר ערים ברחבי הארץ. פרט לעיר הולדתו, הוא מתוכנן לעבור בין היתר באופקים, רהט, ראשון-לציון, שדרות, טייבה ותל-אביב.

 

שטרית: „התוצאות – לא כמו הסקרים”

השר שטרית, שהצביע בבית קדימה ביבנה, אמר טרם שנכנס לקלפי: „יש לי הרגשה נהדרת. אני קורא לציבור להצביע שלא לפי הסקרים”. שני דוכנים קטנים שהוצבו מול בית המפלגה היו העדות היחידה לארוע שמתרחש בפנים. דוכן אחד לתומכי שטרית – ולצידו דוכן של אנשי לבני.

 

„אני משוכנע שהתוצאות יהיו שונות מהסקרים. תמיד אמרתי שקולות סופרים ביציאה מהקלפי, לא לפני”, אמר שטרית לכתבים שהגיעו למקום. באשר לסקרים, שמציגים בפניו תמונה עגומה באשר לסיכוייו, אמר: „חבל לי מאוד שככה מתנהלת מערכת בחירות בישראל, זה מעיד על שטחיות של התקשורת. במקום לבדוק כל אחד מה העמדות שלו, מה הוא תרם, הם עושים סקר ומיישרים קו עם שני המובילים”.

קולות סופרים ביציאה. שטרית מצביע ביבנה (צילום: אבי מועלם) 

 

כאשר הזכירו לשר הפנים כי יש לו רק 488 מתפקדים שתמיכתם מובטחת – הוא השיב: „אני שומע על מועמדים אחרים שיש להם הרבה יותר מתפקדים, אבל עדיין 50% מחברי קדימה לא החליטו מה להצביע. אני מעריך שמי שיביא 12-15 אלף קולות, הוא שינצח את הבחירות והוא שיהיה ראש הממשלה”.

 

  

צמודים לטלפון

ומה מעבר להצבעה? שטרית יסייר מעט בשטח, אולם מופז ולבני צפויים לוותר על מפגשים רבים עם מצביעים בקלפיות ולעבור עוד פעם אחת על הרשימות שהוכנו מראש עם שמות המתפקדים,

 התומכים והפעילים. משמע, לא מעט שעות בצמוד לטלפון.

  

במטהו של מופז מקווים להביא לקלפיות יותר מ-15 אלף איש, שנחשבים לתומכים ודאיים – וכך אולי להשיג את הניצחון ב-43.7 אחוזים בדיוק, כפי שחזה שר התחבורה. במטה לבני מקווים כי אחוזי ההצבעה יהיו גבוהים, דבר שעל פי ההערכות של הסוקר קלמן גאייר יבטיח לשרת החוץ ניצחון בפער של יותר מעשרה אחוזים.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אלי סניור, אמנון מרנדה ורוני סופר