דברי ראש הממשלה &…

„בוקר טוב,


10/02/2008 – יום ראשון ד’ אדר א תשס”ח

בסוף השבוע האחרון ובמיוחד אתמול הותקפו ישובי חבל עוטף עזה ושדרות בעשרות טילים ורקטות. ההתקפות הללו באו בין היתר וגם בניסיון להגיב לפעולה מאוד נמרצת, מאוד תקיפה ומאוד מקיפה של כוחות הביטחון שלנו ושל צה”ל שגרמו למספר רב ביותר של נפגעים והרוגים מקרב מחבלי החמאס והג’יהאד האסלאמי. די אם אציין שבמהלך החודשים האחרונים נהרגו למעלה מ-200 מחבלים ברצועת עזה, מאות רבות אחרים נפצעו כתוצאה מפעילות התקפית, יזומה, מתוכננת ומקיפה של צה”ל ושל השב”כ. כמובן שאנחנו לא יכולים שלא להיות מודאגים לתחושת המועקה הקשה שאופפת את שדרות וישובי חבל עוטף עזה, במיוחד נוכח פציעתם הקשה של שני האחים טוויטו, אושר בן ה-8 ורמי בן ה-19 שנפגעו קשות ברגליהם. אנחנו מכאן שולחים להם איחולי החלמה ומחבקים את בני המשפחות שלהם.
שר הביטחון היום ביקר בשעת בוקר מוקדמת יחד עם הרמטכ”ל בשדרות כדי לראות מקרוב את המתרחש בעיר כתוצאה מההתקפות הללו. אין ספק שהכאב משותף לכל והזעם מובן וטבעי, אבל צריך להיות ברור שהזעם איננו מהווה תכנית פעולה. אנחנו צריכים לפעול באופן שיטתי ומסודר לאורך זמן, כך אנחנו עושים, כך אנחנו נמשיך לעשות. אנחנו נמשיך להגיע לכל גורמי הטרור האחראים להם, המשלחים שלהם והמפעילים שלהם. אנחנו לא נתחשב באף אחד, אנחנו נעשה את זה כדי להבטיח שאפשר יהיה להקטין את הסכנה ולהפחית מהלחץ ומהמועקה שפוגעים כ”כ קשה בתושבי שדרות ובישובי עוטף עזה. הבוקר שר הביטחון ואני קיימנו התייעצות עם גורמי הביטחון ועם אנשי צה”ל ועסקנו בין היתר בנושאים שהם רלוונטים על האמצעים שאנחנו צריכים לנקוט הן בצד הסיוע לאוכלוסיה המיגון, והן ביחס להטלת האחריות על הגורמים שעוסקים בנושא הטרור כדי, כאמור, להגיע לכל מי שצריך להגיע, ולפעול נגד כל מי שצריך לפעול וכך נמשיך לעשות.
הממשלה תעסוק היום גם בדו”ח ועדת וינוגרד. אני ביקשתי ממלא מקום ראש המועצה לביטחון לאומי דני ארדיטי להציג בפני הממשלה מה כבר נעשה בנושאים שקשורים ביישום הפקת לקחים והיערכות מתאימה בהקשרים שונים. אני אומר דברים לגבי מה שצריך לעשות. מדובר בדו”ח רציני שעוסק בסוגיות יסוד באותם תחומים שבהם ממשלה צריכה לפעול. נתייחס להמלצות במלוא הרצינות והאחריות הנדרשת כדי להציג תמונה מלאה של פעילות, של הפקת לקחים, הסקת מסקנות, לימוד ותיקון כפי שמתחייבים, כפי שהתחלנו לעשות כבר בחודשים האחרונים, כפי שאנחנו ממשיכים לעשות ונמשיך לעשות ביתר שאת כתוצאה מהמלצות הדו”ח של ועדת וינוגרד. שוב אני מנצל את ההזדמנות כדי להביע את תודתי והערכתי לחברי הועדה על פעולתם החשובה והרצינית.
הנושא האחרון שבו תדון הממשלה היום הוא התכנית החמש שנתית לשיפור קליטת בני העדה האתיופית ושילובם בחברה הישראלית. מדובר כאן בפעילות מאוד רחבה ועבודת מטה מאוד יסודית שנעשתה על-ידי משרדי הממשלה השונים בהנחייתו ובכוונתו של מנכ”ל משרד רה”מ רענן דינור, של ראש האגף לתכנון ומדיניות במשרד ראש הממשלה אודי פרוור, בהשתתפות המשרד לקליטת עלייה, משרד הרווחה והשירותים החברתיים, משרד הבינוי והשיכון, משרד החינוך, משרד התמ”ת.
צריך להדגיש שזו פעולה יסודית, מקיפה, חסרת תקדים באמצעים שהיא מציעה. תרמו בלא מעט דיונים גם עם משרד האוצר כמובן, עם מטה המאבק לשוויון חברתי למען יהודי אתיופיה, לאחר עבודות מחקר שנעשו בתחומים השונים. הכוונה היא לגרום לכך שבני העדה האתיופית שעלו לארץ וחיים בה במשך שנים לא מועטות יקבלו את כל התנאים כדי שיוכלו להשתלב השתלבות אמיתית בחברה הישראלית, לנצל את ההזדמנויות שקיימות בחברה הישראלית כדי להגיע לרמת החינוך הראויה, לרמת הדיור הראויה ולסיכויי ההתקדמות שהם זכאים לצפות להם. כל זאת בין היתר על-ידי הגדלה של סיוע כספי אבל לא בשיטה של מענקים כי אם בשיטה שבנויה על תכנית הדרגתית מצטברת שנותנת, מגדירה יעדים ובוחנת הישגים. השנה יוקצבו לתכנית 82 מיליון ₪ נוספים מעבר למה שתוקצב מראש. בשנים הקרובות בתיאום עם האוצר מדי שנה יוחלט על התקציב ועל החלוקה שלו בין המשרדים באופן שב-5 – 6 השנים הקרובות התכנית הזו תהיה תכנית של למעלה ממיליארד ושלושים מיליון ₪, דבר שהוא נותן סיכוי ממשי להישגים בתחום החברתי לבני העדה האתיופית שהגיע זמנם לא רק להיות אזרחי מדינת ישראל אלא להיות בה אזרחים עם הזדמנות שווה, עם סיכוי שווה ועם עתיד גדול”.