החל מהיום אולמר&…

לפני 100 ימים בדיוק שקע ראש הממשלה שרון בתרדמת עמוקה ואושפז בבית החולים הדסה בירושלים. כבר בערב האשפוז הועברו סמכויות ניהול המדינה לממלא המקום, אהוד אולמרט, אולם רק היום – 100 ימים אחרי, ייפרד שרון באופן רשמי. ראש הממשלה בפועל: אהוד אולמרט


תתחילו לשנן: ראש הממשלה, אהוד אולמרט. החל מהערב (יום ו’) זה רשמי – שרביט ניהול המדינה עובר באופן פורמלי לידיו של אולמרט. בדיוק היום נמנו 100 ימים מאז שקע ראש הממשלה אריאל שרון בתרדמת עמוקה, והחוק מחייב להכריז עליו כמי שנבצר ממנו באופן קבוע מלמלא את תפקידו.

ביום שלישי האחרון התכנסה הממשלה לישיבה מיוחדת שבמהלכה אישרו השרים פה-אחד את המהלך, ומינו תחת שרון את אולמרט כראש ממשלה בפועל. סמכויות ראשות הממשלה הועברו אמנם במלואן לאולמרט כבר עם אשפוזו של שרון לפני 100 ימים, אולם עד כה הוגדר רק כממלא מקום ולא כראש ממשלה בפועל. אפילו נצחונו בבחירות לא שינה את התמונה, שכן אולמרט טרם הרכיב קואליציה וטרם הושבע לתפקיד.

התואר החדש ימצא את אולמרט באחוזת הנופש שבה הוא שוהה באחד מיישובי הגליל. שם, תחת אבטחה כבדה, מבלים אולמרט ובני משפחתו את החג. מזכיר הממשלה, ישראל מימון, שהביא ביום ג’ את ההצעה להצבעה, אמר: „זהו יום קשה ועצוב לכולנו – לעוזרים האישיים שעבדו עם שרון, למזכירות, לצוות ולכלל עובדי לשכת ראש הממשלה. זה בוודאי יום קשה לבני משפחת שרון. לא שיערנו שנגיע לרגע הזה. אנו מתפללים ומייחלים מכאן לבריאותו”.

במשך 100 הימים האחרונים יכול היה היועץ המשפטי לממשלה להכריז על שרון כבעל „נבצרות קבועה” מלשוב ולמלא את תפקידו, אך תחת זאת העדיף להמתין לתקופה שקצב החוק. לפיכך הוצמד התואר „ממלא-מקום ראש הממשלה” למחליפו, אהוד אולמרט, שהקפיד להוסיף ולעבוד ממשרד התמ”ת, ולא להיכנס ללשכת רה”מ.

כעת, במלאות מאה ימים לאשפוז, הופכת הנבצרות על-פי החוק לקבועה, ושרון אינו עוד ראש הממשלה. אולמרט הופך באישור השרים ל”ראש ממשלה בפועל”, ומשתזכה ממשלתו החדשה לאמון הכנסת – הוא ייעשה ראש ממשלה לכל דבר.

בשל חג הפסח, התכנסה הממשלה כבר ביום שלישי כדי לאשר את השינוי – שנכנס לתוקף רק הלילה. בסמכויות שמקבל כעת אולמרט לידיו אין כל הבדל, ומדובר באקט פורמלי של שינוי סטטוס. אלא שהמשמעות הסמלית מאחורי הצעד היא רבה: מדובר בפרידה רשמית מהנהגתו של שרון.

אריאל שרון כיהן כראש ממשלת ישראל למעלה מחמש שנים, מאז הביס את אהוד ברק בבחירות האישיות המיוחדות. הוא נכנס לתפקיד לאחר פרוץ האינתיפאדה וכיהן באחת התקופות הסוערות שידעה החברה הישראלית. גולת הכותרת של כהונתו הייתה ביישום תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה, לאחר מאבק פרלמנטרי וציבורי עיקש.

בסתיו האחרון יזם שרון את „המפץ הגדול”: הוא פרש מהליכוד – הבית הפוליטי שבהקמתו כשלושים שנה קודם לכן לקח חלק פעיל – והקים את מפלגת קדימה. כעבור חודשים ספורים זכתה המפלגה החדשה באמון הציבור בבחירות לכנסת.

מצבו של שרון, שעבר כמה ניתוחים בראשו וניתוח אחד בקיבתו ובקרוב יועבר למוסד שיקומי, מוסיף להיות מוגדר „קשה ויציב”. גם עתה, מאה ימים לאחר שנפל למשכב בעקבות אירוע מוחי מאסיבי, מקיימים מקורביו משמרות ליד מיטת חוליו ב”הדסה עין-כרם”, ומאמינים שעוד ישוב לפקוח את עיניו.