עמנואל מקרון ניצח הערב (יום א’) בבחירות לנשיאות צרפת: לפי התוצאות שמפרסמת ועדת הבחירות הוא גרף כ-65.9% מהקולות לעומת כ-34.1% שקיבלה יריבתו, אשת הימין הקיצוני מרין לה פן.

עמנואל מקרון ניצח הערב (יום א’) בבחירות לנשיאות צרפת: לפי התוצאות שמפרסמת ועדת הבחירות הוא גרף כ-65.9% מהקולות לעומת כ-34.1% שקיבלה יריבתו, אשת הימין הקיצוני מרין לה פן.

צרפת אמרה לא ללה פן: מקרון נבחר לנשיאאנחת רווחה באיחוד האירופי: איש המרכז עמנואל מקרון גרף כ-65.9% מהקולות בבחירות לנשיאות צרפת ומנע מהימין הקיצוני לעלות לשלטון ולטלטל את אירופה. למרות הכול – הישג היסטורי ללה פן: קיבלה כ-34.1% – פי שניים מאביה לפני 15 שנה. עוד מעט – חגיגות הניצחון בפריז, הצטרפו לשידור החיynetעדכון אחרון:  07.05.17 , 21:03

 

הבחירות בצרפת: שידור חי

 

איש המרכז עמנואל מקרון ניצח הערב (יום א’) בבחירות לנשיאות צרפת: לפי התוצאות שמפרסמת ועדת הבחירות הוא גרף כ-65.9% מהקולות לעומת כ-34.1% שקיבלה יריבתו, אשת הימין הקיצוני מרין לה פן. מקרון, בן 39, הופך בכך לנשיא הצעיר בתולדות הרפובליקה. אף שלה פן הפסידה בסיבוב המכריע בפער גדול היא יכולה להיות מרוצה מאוד מההישג שלה – בקרב הישיר על הנשיאות היא הצליחה להביא למחנה הימין הקיצוני תמיכה של יותר משליש מהעם הצרפתי, וזהו שינוי היסטורי שעוד ידובר בו רבות.

 

התוצאות שמפרסמת ועדת הבחירות הצרפתית מבוססות על מדגם מייצג מ-500 קלפיות, אולם בניגוד למקובל במערכות הבחירות ברוב המדינות – בצרפת זהו מדגם של קולות אמת, כלומר של פתקים שבוחרים אכן שלשלו לקלפי, ולא מדגם המבוסס רק על מה שהבוחרים אמרו לסוקרים בצאתם מתחנת ההצבעה. לכן התוצאות נחשבות אמינות.

עמנואל מקרון עם רעייתו בריז'יט, היום בדרך לקלפי (צילום: AFP)עמנואל מקרון עם רעייתו בריז’יט, היום בדרך לקלפי(צילום: AFP)

   (צילום: רויטרס)(צילום: רויטרס)קו הסיום. לה פן ומקרון אחרי שהצביעו (צילום: AFP)קו הסיום. לה פן ומקרון אחרי שהצביעו(צילום: AFP)

ערב הבחירות ניבאו הסקרים ניצחון גדול למקרון, ושיעורי התמיכה בו היו 63-60%. לה פן זכתה בסקרים ל-40-37%, ולכול היה ברור שסיכוייה לנצח קטנים מאוד. עם זאת – אם היא תצליח לגרוף כ-40% מהקולות זה יהיה הישג גדול עבורה: בפעם הקודמת שמועמד הימין הקיצוני הצליח להגיע לסיבוב המכריע בבחירות היה זה אביה, ז’אן מארי לה פן, והוא זכה אז רק ב-17.8% מהקולות. ההישג של לה פן גדול בהרבה, והוא מעיד על חדירתה של מפלגת “החזית הלאומית” למיינסטרים הפוליטי הצרפתי: יותר משליש מהצרפתים תומכים בה כעת.

 

מרין לה פן הבטיחה במהלך קמפיין הבחירות להוביל פרישה של צרפת מהאיחוד האירופי, להגביל מאוד את ההגירה לצרפת ולהילחם ביד קשה יותר בטרור האיסלאמיסטי. עם זאת, בקהילות יהודיות בעולם עוררו דאגה דבריה שלפיהם לצרפת כמדינה לא הייתה אחריות לרדיפת היהודים בתחומה במלחמת העולם השנייה, והצהרותיה נגד שחיטה כשרה ונגד חבישת כיפה בציבור.

 

בחירות בצרפת: ביקור בקלפי בתל אביב    (צילום: אלי סגל)