Tárgyalások a Falklandról

Tárgyalások a Falklandról

A szigetcsoport brit marad

Megállapodást kötött a brit és az argentin kormány a szorosabb együttműködésről a Falkland-szigetek körüli vitás kérdésekben. Az egyezség a szigetcsoport feletti brit szuverenitást nem érinti. A természeti kincsek kiaknázását azonban igen.

6a00d8341c565553ef01a5119b7e8f970c.jpg

Az 1982-es háború emlékműve Falklanden

A külügyminisztérium szerdai bejelentése szerint a megállapodás alapján újraindulnak a közvetlen légijáratok Argentína és a Falkland-szigetek között.

A két kormány emellett megkezdte a korlátozó intézkedések feloldásának előkészítését olyan területeken is, mint az olaj- és földgázkitermelés, a hajózás és a halászat.

Az akkor 1800, ma hozzávetőleg háromezer lakosú szigeteket az argentin hadsereg 1982-es agressziója során lerohanta, a brit expedíciós haderő azonban kiverte onnan a megszállókat. A 74 napos háborúban 255 brit és becslések szerint 655 argentin katona esett el, emellett három szigetlakó is meghalt.

The Falkland Islands 1.jpg

Argentína azóta sem mondott le az olajban és egyéb természeti kincsekben rendkívül gazdag szigetekre támasztott területi igényéről, de Mauricio Macri argentin államfő „újfajta viszonyrendszer” kialakítását hirdette meg Nagy-Britanniával, amikor tavaly decemberben hivatalba lépett.

Elődje, Cristina Fernández de Kirchner folyamatosan konfrontálódott Londonnal a szigetek feletti fennhatóság kérdésében, és számos korlátozó intézkedést jelentett be. Az argentin kormány három éve jogi eljárással fenyegette meg azokat az energiacégeket, amelyek a Falkland-szigetek térségében folytatnak feltáró tevékenységet.

132528-mauricio-macri-voy-a-ser-implacable-con-la-corrupcion.jpg

Mauricio Macri argentin államfő „újfajta viszonyrendszer” kialakítását hirdette meg

Kirchner elnöksége idején emellett előzetes hatósági engedély nélkül nem köthettek ki olyan turistahajók Argentínában, amelyek előzőleg a Buenos Aires által Malvinas néven emlegetett szigeteket is útba ejtették.

A szerdán bejelentett együttműködési megállapodás a külügyminisztérium közleménye szerint az utóbbi több mint másfél évtized legjobb híre a szigetcsoport ügyében. MK/MTI/ BPI