A születésnapos: Rejtő Jenő

A születésnapos: Rejtő Jenő

A Holokauszt Emlékközpont új időszaki kiállítással jelentkezik, melynek témája Rejtő Jenő kalandos élete.

A magyar irodalom legemlékezetesebb nyitó dialógusa bizonyosan úgy kezdődik: Uram, a késemért jöttem. A légiós ponyvaregények géniusza, nemzedékek sorának megnevettetője az ezredforduló után bebocsátást nyert – az olvasói szívek tízezrei után – a magas irodalomba is.
rejt__jen___111.jpg

Reich Jenő néven született az Erzsébetvárosban 1905-ben, ugyanabban az évben, mint József Attila. Volt színész, bokszoló, matróz és heringhalász, továbbá oprettlibrettók, kabaréjelenetek és légiósregények szerzője a nem egészen 40 év során, amennyi megadatott számára. Élete jelentős részben ismeretlen, sok legenda és kevés bizonyított tény áll rendelkezésünkre, de a helyzet lassan változik, a Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) kutatója, Thuróczy Gergely kutatásainak köszönhetően.

Már az ’56 utáni létező szocializmus idején bevett és népszerű szerző lett újra, több generációt vitt el az olvasáshoz, poénjai a közös magyar tudáskincs részévé váltak. Az ezredforduló óta az akadémiai elismerés kapui is megnyíltak előtte, szépirodalmi klasszikussá lett: a PIM kiállítást rendezett művéről 2003-ban, legújabban pedig Veres András irodalomtudós „kampányol” elismertetéséért és úgy tűnik, hogy nyitott kapukat dönget.

A háború alatt, 1942-ben jelentette fel egy szélsőjobboldali újság, tudatva a hatóságokkal, hogy Rejtő még mindig ott ülhet a kávéházban zsidó létére és nincs a fronton munkaszolgálatosként. A hatóságok intézkedtek: Rejtő Jenő 1943 első napján az ukrán fronton legyengülten, betegen életét vesztette.

Művei sok nemzedéken keresztül élték túl alig 38 éves írójukat. Rejtő Jenőt senkinek nem kell Magyarországon bemutatni. Velünk van.

Sír (a) felirat

Ki itt nyugtalankodik csendesen,
Író volt és elköltözött az élők sorába.
Halt harminchat évig, élt néhány napot,
S ha gondolkozott, csak álmodott
Néhány lapot. S mikor kinevették:
Azt hitte, hogy kacagtatott.
Most itt fekszik e nehéz
Temetői hant alatt,
Zöld koponyáján kiüt a csira
És azt álmodja, hogy él.
Szegény. Béke hangjaira!
Ámen.

 

A Holokauszt Emlékközpont új időszaki kiállítással jelentkezik, melynek témája Rejtő Jenő kalandos élete. páva mi ha avirA kifejezetten gyermek-központú, interaktív kiállításra iskolás csoportok (6-18 éves korcsoport) jelentkezését várjuk 2016 április 1-21 között.
A kisiskolások számára Rejtő munkásságát játékok, képregényszínezés és egyéb interaktív feladatok révén mutatjuk be. (időtartam 45-60 perc)
Az idősebb korosztályok számára különböző rendhagyó órák igényelhetők (időtartam 50-70 perc):
– Békés együttélés az aranykorban (Olyan zsidó vagy zsidó felmenőkkel rendelkező személyek életpályáját, munkásságát vesszük górcső alá, akik sokat tettek Magyarország felemelkedéséért.)
– Csontbrigád rendhagyó irodalomóra (A foglalkozás keretében az előadók bemutatják azt a világot, amiben Rejtő Jenő élt és alkotott. A résztvevőket megismertetik Rejtő könnyed és szórakoztató műveivel, majd az egyszerre humoros és megrendítő Csontbrigád kapcsán arról beszélgetnek, mi határozza meg az ember identitását a mindennapokban.)
– Munkaszolgálatos pénztárcák (Fényképekből, iratokból, levelekből próbáljuk rekonstruálni Rejtő Jenő, Radnóti Miklós és Székely Károly életetét interaktív, csoportmunkában.)

A foglalkozások és a kiállítás látogatása INGYENES, de előzetes bejelentkezéshez kötött: [email protected].
További információ: [email protected] vagy +361455331