Breuer: Pészah, avagy a virrasztások éjszakája…

 

SZÉDER ESTE PEKINGBEN – BREUER ÁDÁM

www.breuerpress.com/2014/04/16/kardos-peter-a-peszah-uzeneterol/#more-43790

Széder este Pekingben – Breuer Ádám

 007520c7_6256660.mp3

A világ minden szegletében megünneplik a Pészahot, megülik a Széder estét, bármily furcsa, még Pekingben is. Erről kérdeztük Breuer Ádámot.

 breuer2011.02

Pekingben miként ünneplik meg a kivonulás ünnepét?

 

Az itt élő zsidó közösségnek két lehetősége van, hogyha nem otthon, családi körben szeretné megülni a Széder estét. Az egyik a Chabad közösség estéje, a másik hely pedig egy reform közösségé, ide lehet elmenni. Mindkét helyen két napon keresztül tart a Széder este, ahogy az a galutban szokás.

 

Könnyen hozzá lehet jutni pészahi kóser élelmiszerekhez Pekingben?

 

Természetesen majdnem lehetetlen, ezért szoktak az itt élő zsidók az egyik közösséghez elmenni, nekik megvan az infrastruktúrájuk, hogy ezeket az ételeket, az ünnephez szükséges összes dolgot beszerezzék.

 

Egy átlagos pekingi ember tudja, mit is jelent az egyiptomi kivonulás?

 

Azt kell mondanom, hogy nem. A kínai nép általános tudása a zsidóságról, majdnem nem létezőnek nyilvánítható. Azt tudják, hogy zsidók léteznek a világban, de ezen felül, ez nem túl sokat jelent nekik.

 

Vannak olyan túlélők, akik a II. világháború borzalmait Kínában töltötték, az ország biztosította számukra a megmenekülést. Mit lehet erről tudni?

 

Ebben az esetben nem a pekingi, hanem a sanghaji zsidó közösségről lehet beszélni, ide nagyon sokan érkeztek a háború előtt, illetve közben, merthogy a kínaiaknak semmilyen módjuk sincs arra, hogy a zsidókat megkülönböztessék a többi európai néptől, ezért ez egy viszonylag kényelmes megoldás volt. Sanghaj a háború idején egy ugyanolyan nemzetközi város volt, mint bármely nyugat-európai nagyváros, az itt élőknek még az életstílusokon sem nagyon kellett változtatni.

 

Köszönöm a beszélgetést.

 

A ZSIDÓ KONYHA PÉSZAHKOR

2014. ÁPRILIS 16, SZERDA, 22:35   MÓDOSÍT

A zsidó konyha Pészahkor

 

Rubin Eszter író, gasztroblogger beszél arról, hogy mit is lehet az asztalra tenni az ünnep alatt, valamint recepteket is megoszt velünk.

 10168051_617007651715862_171841458_n

Pészah táján milyen egy zsidó háziasszony élete?

 

Szerintem egyáltalán nem annyira nehéz, mint amilyen nagy feneket kerítenek ennek. A hagyományos pászkán kívül, amit azért az ember meg tud unni az ünnep napjai alatt, számtalan lehetőségünk van arra, hogy feldobjuk az étkezést. Mandula, akár liszt formájában, vagy egyéb mindenféle őrölt magok segítségével, de használhatunk rizslisztet, kukoricalisztet, a lehetőségeink nem annyira behatároltak. Persze a maceszgombóc, az egy hagyományos és nagyon finom étel.

 

A leveshez miként kell elkészíteni a maceszgombócot?

 

Ehhez a pászkát használjuk, a lapokat vagy maceszlisztet, illetve mindkettőt. Ehhez kell tojás, macesz, hagyományos fűszerezés, gyömbér, szerecsendió, só, bors, libazsír, ez nagyon fontos, lehet olajjal helyettesíteni, de az íze sosem lesz olyan. Finomra daráljuk a pászkát, hozzáadjuk a maceszlisztet, a tojást, a fűszereket. Ha nem használunk maceszlisztet, akkor a pászkát be kell áztatni. Ezek után, attól függően, ki mit szeret, gombócokat gömbölygetünk. Azt tanácsolom, hogy ne a levesben főzzük, hanem a levesből vegyünk ki egy kisebb adagot egy lábosban és ott főzzük meg külön.

 

Mi a leves alapja?

 

Egy hagyományos húsleves, aki nem akar húst enni, az zöldséglevest is készíthet, ám én a húslevest ajánlom. Ezen kívül van a pászkatorta, almával vagy akár csokoládékrémmel, ezt én nem annyira szeretem, így nem is nagyon ajánlom. Csinálhatunk datolyatortát, ez egy kicsit keleties hatású, ehhez a következő receptet ajánlom. 1 bögre dió, 1 bögre datolya, 3 tojás, 5 dkg vaj, de ezt helyettesíthetjük kókuszzsírral, vagy más növényi zsiradékkel, 4 evőkanál datolyaszirup, 1 evőkanál rizsliszt, 1 evőkanál kókuszliszt. A datolyát megfőzzük, kimagozzuk, ledaráljuk a vajjal. A diót száraz serpenyőben megpirítjuk, ledaráljuk, a datolyasziruppal összekeverjük, a tojásokkal, a rizsliszttel. Kisütjük 180 fokon, majd csokoládémázzal öntjük le, így elképesztően finom és könnyű tortát kapunk. A recepteket egyébként megtalálhatják a gasztroblogomon, agasztro.rubineszter.com oldalon.

 

Köszönöm a beszélgetést.

 

Az interjú a Kossuth Rádió 2014. április 16-i, Az Őrködés éjszakája adásában elhangzott beszélgetés szerkesztett változata.

 

007520c7_6256660.mp3